Connect with us

Novinky

Šachisti Piešťan postúpili do vyššej ligy. Rozhodol o tom dramatický zápas

Published

on

Šachisti ŠK Kúpele Piešťany C zvíťazili v poslednom jedenástom kole štvrtej ligy A21 nad družstvom nádejnej mládeže z Holíča a stali sa víťazmi súťaže. Zabezpečili si tak postup o ligu vyššie.

Tomáš Strapko (vpravo) počas svojho súboja. Partiu sledoval aj zakladateľ piešťanského tímu Vladimír Gubiš (druhý zprava).

Družstvo dal dohromady 79-ročný Vladimír Gubiš, ktorý sa v Piešťanoch venuje práci s mládežou. Podarilo sa mu spojiť mladších i starších hráčov, ktorí v jedenástich kolách získali 40,5 bodu. Na druhom mieste sa v ligovej tabuľke umiestnilo družstvo ZŠK Vrbové A, ktoré získalo 38 bodov. Tretia skončila Nafta Gbely C s 29 bodmi.

Rozhodujúci zápas bol dlho vyrovnaný a mladíci z Holíča pod vedením Mareka Zlámala dlho trápili favorita, ktorým Piešťanci podľa výsledkov boli. Holíčan Ján Datko na štvrtej šachovnici zaskočil na začiatku Tomáš Strapka. Jánovia Stehlík a Bzdúšek na druhej šachovnici hrali vyrovnanú partiu, ktorá skončila nerozhodne. Opora piešťanského tímu, nevidiaci Vladimír Orviský bol na tom dobre na tretej šachovnici, ale nedarilo sa mu prekonať obranu Daniela Svrčeka.

Nevidiaci Vladimír Orviský je oporou tímu.

Zápas sa zlomil až po troch hodinách, keď sa podarilo krásnym útokom Michalovi Vodičkovi na prvej šachovnici v Škótskom gambite obetovať pešiaka a potom strelca a nakoniec získať prvú výhru. Potom čo do útoku prvým bodom zatrúbil kapitán domácich Piešťancov, postupne zvíťazili Krištof Šiška (pekným obratom získal vežu), Tomáš Strapko obhájil prehratú pozíciu a chytil súperovu dámu. Ján Bzdúšek prijal ponúknutú remízu a po víťazstve 4:1 sa tak zrodil postup piešťanských šachistov.

Rozhodujúca partia Vodička Michal – Zlámal Marek – Škótsky gambit

1. E4 E5 2. Jf3 , Jc6, 3.d4,exd4 4.c3,dxc3 5.Sc4,h6 5. Jxc3, Sb4, 6. 0-0, Sxc3 7.bxc3 Je7 8.Jd4 !? s ideou útoku na kráľovskom krídle  0-0 čierny nevníma žiadne nebezpečenstvo Dh5 9. d5 protiúder v strede asi nebude stačiť Jxc6 bxc6 10.Vd1 ! s ideou útoku na kráľa Se6 11. Vd3 ! Dc8 12.Vg3 a útok začína byť vážny dxc4 obeť strelca je ale otrávená 13. Vxg7+ !! Kxg7 14. Sxh6+ celú dobu čakal strelec na príležitosť  Kg8 Dg5+ a čierny sa vzdal

-red-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články