Connect with us

Šport

Dragons: Sezóna 2013-14 je pre nás veľkým úspechom

Published

on

Zápasom proti Foreveru Púchovu sa 29. marca pre futsalistov Dragonsu Podolie skončila sezóna v II. slovenskej lige. Klub ešte čakajú povinnosti vo štvrťfinále Slovenského pohára, kde stále žije šanca prebojovať sa až do finálového turnaja, v ktorom sa istotne zíde futsalová smotánka Slovenska na čele s mnohonásobným majstrom SLOV- MATICOM FOFO Bratislava.

[singlepic id=52384 w= h= float=center]

Hoci prvý krok hráčom nevyšiel podľa predstáv, v Žiline prehrali vysoko 6:2, stále žije nádej zmazať štvorgólové manko v domácom zápase. „V odvetnom zápase to budeme mať nesmierne ťažké, keďže sa predpokladá, že Žilina príde k nám len brániť. Budeme sa snažiť pred domácim publikom o malý futsalový zázrak, ktorý nás posunie v bojoch o pohár až do finále. Pokiaľ existuje čo i len najmenšia šanca na úspech, prečo by sme sa nemali pokúsiť ju využiť?! Ako sa hovorí: nádej zomiera posledná…“ hovorí tréner Drakov, Rastislav Bobocký.

[singlepic id=52385 w= h= float=right]Súťažnú sezónu 2013/14 vyhodnotilo vedenie klubu ako veľmi úspešnú čo sa týka výsledkov, postavenia tímu v tabuľke a hlavne v hernom prejave tímu, či vybudovaní stabilného a vyrovnaného kádra. Hráči nemali najlepší vstup do sezóny, keď prehrali 3 zápasy v rade. No potom už podávali viac-menej vyrovnané výkony. Po prehrách klub posilnili noví hráči i tréner a razom stúpali v tabuľke vyššie. Pre súperov boli už hrozbou, ktorá ich mala oberať o body. Dôkazom toho je aj vyjadrenie trénera ŽFA Žiliny D. Štaffena po zápase 5. kola: „ … tí sa na Hájiku predviedli vo veľmi dobrom svetle. Počas celého zápasu hrali veľmi organizovane a koncentrovane. Predviedli aj niekoľko nápaditých akcií a strelili dva krásne góly. Ja viem, že im moje slová chváli body do tabuľky nepridajú, ale so svojim výkonom musia byť jednoducho spokojní!“

V konečnej tabuľke patrí našim futsalistom 5. miesto so ziskom 21 bodov a celkovým skóre 76:69. Dokázali predbehnúť Trnavu, Žilinu, Prievidzu, Etnu NM n/V. Zo 16 zápasov dokázali vyhrať šesť. V troch zápasoch sa zrodila remíza a v siedmich ťahali za kratší koniec. V zápasoch na domácej palubovke dokázali získať len 9 bodov. Piešťanská palubovka asi našim hráčom veľmi nevyhovovala. Lepšie to však bolo na palubovkách súperov, kde dokázali získať 12 bodov. V tejto tabuľke im patrí úctyhodné 3. miesto. Dragons disponuje treťou najlepšou defenzívou v lige. Najlepším strelcom tímu sa stal 19- gólový Martin Směřička s jasným odstupom od 12- gólového Halása a 10- gólového Bobockého. Ten istý hráč sa stal aj najužitočnejším hráčom tímu, ktorý ku gólom pridal aj 18 asistencií.

REKLAMA

zverland-2-april

Na zlepšených výkonoch a tiež aj výsledkoch mal istotne veľkú zásluhu príchod druhého trénera Jozefa Vrbu, ktorý bol zároveň aj morálnou spruhou. Dokázal z hráčov dostať maximum, čoho výsledkom bolo 21 získaných bodov. Okrem jeho príchodu majú veľkú zásluhu na zlepšení výkonov aj hráči Lackovič Lukáš (Vrbové) a Trebatický Martin (Čachtice). Klub sa však musel počas sezóny vysporiadať aj s odchodom Dušana Klasa, ktorého v závere nahradil Lukáš Kirka (Piešťany).

Káder Drakov nebol počas celej sezóny najširší, ale zato kvalita, ktorou disponoval sa prejavila na výsledkoch. Našťastie ho obchádzali aj zranenia, choroby či povinnosti hráčov vo veľkom futbale.

Veľkou pýchou klubu je povolanie Směřičku a Halása do reprezentácie Slovenska U- 21. Aj touto cestou sa klub zviditeľňuje a vzbudzuje uznanie, ako sa v ňom systematicky pracuje. Okrem mládežníckej reprezentácie sa „Smažovi“ podarilo prebojovať aj do A- tímu Slovenska. 16.4.2014 zaznamenal svoj debut v reprezentačnom drese seniorov pod vedením španielskeho trénera Marcosa Angula. Martin odohral priateľský zápas proti Maďarsku, v ktorom naši vyhrali 2:1. Ďalším nasledovníkom týchto hráčov môže byť 15- ročný Alex Drexler, ktorý naplno zarezával v tréningovom procese. Čoskoro ho istotne čaká aj futsalový debut. Práve títo hráči by mali byť povzbudením pre ostatných futbalistov v našom regióne, ktorí budú chcieť hrať s radosťou za náš futsalový klub. Klub verí, že toto je tá správna cesta, ktorou sa má uberať a dúfa, že aj v budúcnosti bude vychovávať reprezentantov. Práve aj pre tieto úspechy sa v klube uvažuje nad založením juniorského tímu, ktorý by pôsobil v extralige juniorov. Všetko však vo veľkej miere záleží od množstva financií, ktoré bude mať klub k dispozícii. „Pre tento projekt sa budeme snažiť zohnať silného sponzora, ktorý by sa rád podujal na výchove mládeže. Ak sa to podarí, nevidím najmenší problém v založení a bezproblémovom fungovaní juniorského tímu, popri nášmu seniorskému. Už to stojí len na financiách …“ dodal predseda klubu Mgr. Rastislav Bobocký.

V závere ešte nemožno nespomenúť ekonomickú otázku, na ktorú odpovedá predseda Mgr. Rastislav Bobocký: „Ako každý športový klub, tak aj náš by bez finančného zabezpečenia nemohol existovať. Hoci musíme skonštatovať, že tento ročník bol z finančného hľadiska oveľa náročnejší, podarilo sa nám všetko zvládnuť. Bez sponzorov, zanietencov a podporovateľov by to ale nešlo. Musíme sa poďakovať našim sponzorom, ktorí sa či už menšou, či väčšou mierou podujali na chode klubu: obci PODOLIE, Jánovi Gúčikovi, Jaroslavovi Čechvalovi (TANGO), Milanovi Ščepkovi a samozrejme aj najzainteresovanejším: Jánovi Bobockému (BOBENA), Ivanovi Bobockému st., bez ktorých by klub ťažko mohol pôsobiť na futsalovej mape a aj touto cestou im patrí veľká vďaka a obdiv.“

Futsalový klub Dragons Podolie reprezentovali počas sezóny 2013-14 títo hráči: 

Brankári: Bobocký Ivan, Trebatický Matej, Kyselica Ondrej

Hráči: Bobocký Rastislav, Makara Gabriel, Pyšný Daniel, Směřička Martin, Trebatický Martin, Halás Jozef, Šimor Ján, Lackovič Lukáš, Líška Peter, Kirka Lukáš, Klas Dušan

Text: RB Foto: archív klubu, Petlák

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články