Connect with us

Šport

Dračie lode priniesli na Váh fantastickú atmosféru, tímy si zopakovali minuloročné poradie

Published

on

Aktualizované – Počas slávnostného Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny, v sobotu 4. júna sa medzi Krajinským a Kolonádovým mostom konal už 7. ročník podujatia Dragon cup Piešťany. Trať s dĺžkou 180 metrov dala súťažiacim poriadne zabrať a jedinou podmienkou pre 16 až 20-členné posádky bolo mať na palube aspoň 4 ženy. Hlavným pretekom bola opäť súťaž o Pohár primátora mesta Piešťany, ale dostupné boli aj kategórie FUN posádok a školských tímov. Zaujímavosťou je, že poradie na stupňoch víťazov z minulého ročníka sa zopakovalo, keď pohár vyhral domáci Neptún club, nasledovaný Dračou légiou Trenčín a na bronzovej priečke skončili Piešťanskí draci a dračice.

IMG_4373DRAGON CUP 2016 sa v Piešťanoch konal už po siedmy krát. Akciu zorganizoval po prvý raz kolektív Neptún klubu pri Povodí Váhu, ktorý je aj zakladateľom dračích lodí v Piešťanoch  v septembri 2009.  Okrem Piešťan a Trenčína, ktorý je hlavným centrom dračích lodí sa na Slovensku tomuto športu nikde nevenujú. Popularita týchto pretekov postupne V Piešťanoch narastá a v tomto roku sa preteku zúčastnilo rekordných 14 posádok. Preteky sa pravidelne jazdia aj o pohár primátora mesta.

Za krásneho slnečného počasia a výbornej športovej atmosfére privítal účastníkov riaditeľ preteku Milan Koščál a po porade kapitánov sa začali prvé rozjazdy. Odjazdené časy naznačili, že  o prvenstvo bojovať posádky – Dračia légie Trenčín, Neptún klub Piešťany a Piešťanskí draci a dračice . Najmä prvé dve menované posádky nakoľko sa tomuto športu venujú intenzívne a pravidelne trénujú.

IMG_4361Všetky tri posádky sa postupne prebojovali do konečnej finálovej jazdy , kde najväčší súboj sa odohral medzi Dračou légiou a Neptún klubom, ktorý nakoniec zvíťazil časom 50,62 sek, čo bol najrýchlejší čas z celého priebehu preteku. Druhé miesto obsadila Dračia légia – 51,65 sek. a tretie miesto Piešťanskí draci a dračice – 56,00 sek.

Okrem hlavnej kategórie o pohár primátora bola vyhlásená aj kategória Fun posádok t.j. posádok, ktoré sa dračím lodiam venujú iba ojedinele alebo prídu iba na preteky bez akejkoľvek prípravy. To však neznehodnocuje ich športovú úroveň. Ba práve naopak, členovia týchto posádok bojovali  veľmi urputne a na trati nechávali posledné zvyšky svojich síl. V tejto kategórii bojovalo 9 posádok.

IMG_4372Do  vytúženého finále fun posádok nakoniec postúpili : Technický skúšobný ústav , Drakkar Trnavaa Draci Ekomáci / f. EKOM/. Z prvenstva  sa nakoniec tešila a víťazný pohár si odniesla posádka Technického skúšobného ústavu časom 57,99 sek. Posádka zaznamenala najväčší výkonnostný vzostup a zužitkovala tak svoju tréningovú prípravu na preteky. Druhé miesto patrí posádke Drakkar z Trnavy / nováčik pretekov / časom 59,015 sek. a tretie miesto ďalšiemu nováčikovi EKOMU s časom 1,01.42 min.

Poradie na ďalších miestach:

  1. DOMOSS
  2. Agira
  3. Tučniaci
  4. Harvard team
  5. Pantafíri
  6. Vrtáci

Za pozornosť stojí účasť posádky Harvard team, ktorí v skutočnosti tvorili študenti Strednej odbornej Školy drevárskej a stavebnej z Krásna nad Kysucou. Bola to jediná školská posádka. To je ukážka toho, že keď sa chce, nie je žiadna prekážka. Z Piešťan kde je niekoľko stredných škôl nedokázali zostaviť žiadnu posádku. Snáď na budúci rok. Vďaka pán profesor  a študenti z Krásna nad Kysucou.

IMG_4356

Treťou kategóriou boli detské posádky. K dvom prihláseným posádkam sa počas preteku prihlásila tretia. Deti čiastočne doplnené svojimi rodičmi s nadšením dokázali odpádlovať celú 180 m dlhú traťv troch jazdách. V súčte dosiahnutých časov  zvíťazila  posádka Dračích lovcov pred posádkami Dračích bojovníkov, na treťom mieste sa umiestnili Star Wars draci. Tak ako posádky dospelých aj deti boli ocenené víťaznými pohármi a medailami. Samozrejme, nechýbala ani tradičná sladkosť.
Na záver pretekov bolo slávnostné ocenenie posádok na prvých troch miestach vo všetkých  kategóriach. Odovzdávanie cien vykonal zástupca primátora Mgr. Hynek a riaditeľ preteku.  Verím, že dračie lode boli spestrením programu otvorenia kúpeľnej sezóny a postupne ich popularita bude narastať.

IMG_4360IMG_4403

draci pz 3M.K./red, Zdroj Dragon Cup Piešťany, Jana Beňačková/Foto: PeFe-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články