Connect with us

Novinky

Chcete zažiť preteky Okolo Slovenska na vlastnej koži? Organizátori pripravili cyklistický hobby maratón pre všetkých

Published

on

Piešťany budú už v túto nedeľu 12. júna hostiť cieľ záverečnej etapy jubilejného 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Organizátori pripravili sprievodné podujatie Energia na kolesách, ktoré ponúkne hobby cyklistom možnosť absolvovať trať dlhú 10,2 respektíve 20,4 kilometrov vedúcu ulicami mesta. Trať musia zvládnuť od 11:00 do 12:00, aby nenarušili priebeh pretekov a hlavnou podmienkou je použiť ľubovoľný bicykel v dobrom technickom stave, na ktorom ju účastník zvládne prejsť podľa časového rozpisu. Prví traja bez rozdielu kategórií, rovnako ako najstarší a najmladší účastník získajú vecné ceny. Všetci účastníci majú možnosť na základe štartovného čísla súťažiť v tombole, hlavnou cenou bude bicykel značky Scott. Viac informácií, ako aj registračný formulár, nájdete tu.

itinerar-trasa-2016

Preteky Okolo Slovenska už odštartovali, dnes čaká cyklistov trasa vedúca z Banskej Bystrice na Štrbské Pleso. Cieľ záverečnej etapy je naplánovaný na Námestí slobody v Piešťanoch. Dohromady 807 kilometrov dlhá trať povedie cez 126 miest a obcí a na trase je až 15 rýchlostných a 17 vrchárskych prémií. Energia na kolesách je vlastne cyklistický hobby maratón pre všetkých, ktorý povedie rovnakou trasou ako hlavný závod. Odštartuje z Námestia Slobody, cez Winterovu ulicu, Bethovenovu alej, Nábrežie Ivana Kraska, a cez ulice Tematínska, Strečianska, Bratislavská, Rekreačná, Hlboká, Dlhá, Hollého, Sládkovičová, Teplická a vyvrcholí opäť na Námestí slobody.

V prvej etape si po žltý dres došprintoval Talian Malucelli, viacerí Slováci sa nevyhli pádom.

Na tri zvlnené okruhy po Banskej Bystrici a okolí nastúpilo 141 cyklistov s minimálnymi stratami v jednotlivých súťažiach, čo rozprúdilo ich aktivitu. Sľubne začali domáci, keď Juraj Bellan (Dukla Banská Bystrica) vyhral prvú rýchlostnú prémiu v kúpeľnom meste Sliač a priblížil sa k viacerým dresom. Potom sa vývoj otočil a pády postretli Maroša Kováča i Denisa Bašku, mechanický problém Patrika Tybora. Medzi smoliarov sa zaradili aj bratia Emiel a Edward Planckaertovci (Lotto-Soudal U23). Prvý mal defekt po pár kilometroch, druhý netradične na oboch kolesách.

Pelotón medzitým vytrvalo zneškodňoval útočné pokusy na celkovo 136,8 kilometra dlhej trase. Pomáhal mu aj vietor či šírka vozovky na rýchlostnej ceste R1. V druhom okruhu nevydržala vpredu ani pätnásťčlenná skupina, v ktorej atakovali aj slovenskí mladíci Ľuboš Malovec a Filip Vančo z reprezentácie, tiež Kristián Zimány z Dukly, ktorý to zachytil na GoPro kameru. Výrazné preskupenie síl spôsobila až kolízia, ktorá rozdelila hlavný balík na dve časti. Odstúpil po nej jeden z favoritov Daniel Schorn (Felbermayr), ale aj Slováci Denis Baška a Lukáš Bátora. Juraj Bellan tiež spadol a pokračoval na rezervnom bicykli, na ktorom sa necítil až tak dobre. Väčšina mladých Slovákov stratila kontakt s najlepšími.

Až v druhej polovici prvej etapy sa vytvoril najstabilnejší sedemčlenný únik s rôznorodým medzinárodným zložením, ale bez slovenského zastúpenia. Vypracoval si viac ako minútový náskok. S jeho zmenšovaním sa nezmierila dvojica Manuel Narvaez Prado (Klein Constantia) a Oleksandr Prevar (Kolss-BDC). Narvaez Prado si celodennou aktivitou vybojoval dres pre najlepšieho vrchára. Ekvádorsko-ukrajinská dvojička ale tiež kapitulovala viac ako desať kilometrov pred páskou.

Šprintérske tímy si už postrážili situáciu a na banskobystrickom Námestí SNP mali najrýchlejšie nohy Taliani. Vyhral Matteo Malucelli (Unieuro Wilier), ktorý sa tak obliekol do žltého dresu celkového lídra aj do trička pre lídra bodovacej klasifikácie. Druhý skončil Filippo Fortin (GM Europa Ovini), tretí český talent František Sisr (Klein Constantia). Najlepším Slovákom bol opäť Maroš Kováč, prišiel bez straty na desiatej priečke. Piati Slováci nestihli časový limit, konkrétne bratia Vančovci, Sýkora, Debnár a Szász. Dukla Banská Bystrica zostala aj po smoliarskom dni na čele tímového rebríčka. V celkovom poradí je najlepším Slovákom piaty Juraj Bellan so stratou ôsmych sekúnd. Líderský dres v súťaži do 23 rokov mu vyfúkol Belgičan Milan Menten až na poslednej rýchlostnej prémii.

Talianske oslavy v meste pod Urpínom sprevádzal aj zoskok parašutistov z Očovej, hudobné vystúpenie Samuela Tomečka a ďalšia súťaž fanúšikov o cyklistické ceny prostredníctvom tomboly. V druhej kráľovskej etape sa pelotón presunie do slovenských veľhôr na Štrbské Pleso. Rozlúči sa s Banskou Bystricou, ktorá je baštou slovenskej cyklistiky i športu. V stredoslovenskej metropole predsa sídli jediný slovenský kontinentálny cyklistický tím, zároveň je rodiskom mnohých olympionikov a kandiduje na zisk titulu Európske hlavné mesto športu 2017.

-lt/Zdroj a foto/Okolo Slovenska, Energia na kolesách-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články