Connect with us

Novinky

Chcete si zalyžovať v blízkosti Piešťan? Poradí vám náš lyžiarsky sprievodca

Published

on

Napriek tomu, že mesto Piešťany je položené v nadmorskej výške len 162 m. n. m., stačí sa vzdialiť pár kilometrov a ocitnete sa v končinách, v ktorých sa dá slušne zalyžovať. Do zimného sprievodcu lyžiarskymi strediskami sme vybrali tri centrá, ktoré sú k Piešťanom najbližšie.

Kálnica
Lyžiarske stredisko sa rozprestiera v nadmorskej výške 245 m. n. m. Areál Kálnice sa nachádza 5 kilometrov od diaľnice D1 v katastri obce s rovnakým názvom. Stredisko sa musí každoročne popasovať s nízkou zrážkovosťou v zimných mesiacoch, čo bol aj dôvod pre vybudovanie systému zasnežovania. Lyžiarom je k dispozícii 500-metrový kotvový vlek a 2 zjazdovky – jedna s dĺžkou 500 metrov (stredne ťažká) a druhá s dĺžkou 750 metrov (ľahká). Zjazdovky sú upravované trikrát denne ratrakom. Na svahu platí z bezpečnostných dôvodov prísny zákaz sánkovania.

15826201_1330197273690351_5049973836314883465_n

Celodenný lístok pre dospelého stojí 15 € a lístok pre dieťa do 140 cm vyjde na 13 €. Dvojhodinový lístok pre dospelého stojí 9 € a pre dieťa 7 €. Počas zimnej sezóny je areál otvorený od 9.00 do 0.00 hod.

kalnica_skimapa_2015_02

Podrobné informácie nájdete na webstránkach strediska.

Bezovec
Lyžiarske stredisko Bezovec sa nachádza v katastrálnom území Novej Lehoty. Je položené vo výške 748 m. n. m. Zjazdovky sú vybavené technickým zasnežovaním. Aktuálne sú k dispozícii 3 zjazdovky – ľahká, stredne ťažká a ťažká. Všetky pokrýva 30 cm hrubá vrstva technického snehu.

DSC00328

Stredisko je v prevádzke denne od 9.00 do 16.00 hod. a od 17.00 do 20.00 hod. Za celodenný vstup zaplatí dospelý 16 eur, senior a junior 14 € a detský lyžiar 12 €. Dvojhodinový vstup vyjde dospelého lyžiara na 12 eur, seniora alebo juniora na 10 € a dieťa na 8 €.

mapa2_big

Podrobné informácie nájdete na webstránkach strediska.

Ahoj
Lyžiarske stredisko sa nachádza vo výške 246 m. n. m. a leží v katastri obce Banka. Podmienky na Ahoji sú zatiaľ nevyhovujúce. Asi 8-centimetrová vrstva zmrznutého snehu je však vhodná pre sánkarov či deti na boboch. Podľa správcu strediska Martina Jánošku by na to, aby spustili vleky pre lyžiarov, muselo napadnúť ešte aspoň 5 centimetrov snehu. Sneh je celkom prírodný a neupravovaný. Horný vlek meria 365 metrov a spodný 450 metrov.

IMG_3571

1 jazda na spodnom vleku vyjde na 40 centov, na hornom 20 centov. Permanentka na 5 jázd na každom z vlekov stojí 2 eurá. Počas pracovného dňa sa lyžuje od 10.00 do 16.00 hod a cez víkend od 9.00 do 16.00 hod. Večerné lyžovanie prebieha od 17.00 do 21.00 hod.

banka-ahoj

Podrobné informácie nájdete na webstránkach strediska.

-vv, foto: vv; Miroslav Bušo (Skipark Kálnica); SKI Bezovec; SKI Ahoj-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články