Connect with us

Novinky

Čajky sa na Slovenský pohár naladili víťazstvom

Published

on

Piešťanské Čajky zakončili základnú časť basketbalovej extraligy skvelým víťazstvom. V stredajšom stretnutí dokázali na domácej palubovke Diplomat arény zdolať Good Angels Košice 72:66. Pred víkendovým Slovenským pohárom v Piešťanoch sa tak Čajky sa tak Čajky naladili víťazstvom.

Úvod prvej štvrtiny sa niesol v duchu sérií bodových sérií oboch tímov. Najskôr domáce zaznamenali 7-bodovú, na ktorú Košičanky odpovedali 7-bodovou, potom opäť chvíľku potiahli pílku Čajky a pridali 5 bodov v rade, no hosťujúci tím sa zahanbiť nenechal a strelil 7-bodov po sebe. Následne Piešťanom zvlhol pušný prach a aj preto východniarky vyhrali otváracie dejstvo o 10 bodov (18:28).

Už v druhej časti hry sa oba tímy „prepli“ do defenzívnejších módov, aj keď po jej skončení to skôr vyzeralo tak, že úradujúci šampión vypol ten svoj ofenzívny. Začal sa strelecky trápiť, v porovnaní s prvou štvrtinou zaznamenal o polovicu bodov menej a hostiteľky začínali chytať „druhý dych“, čo sa naplno prejavilo po obrátke.

Čajkám stačili zhruba tri minúty tretej štvrtiny na to, aby nielen zmazali 8-bodové polčasové manko (34:42), ale sa aj dostali do vedenia (45:43). V týchto okamihoch hráčky Good Angels nepredstavovali pre ich kôš ani zďaleka takú hrozbu, ako tomu bolo v úvode zápasu, ale aktuálny vicemajster z toho výraznejší bodový odskok pred štvrtým dejstvom nevyťažil (55:51).

Kľúčové však bolo, že mal mierne navrch. Po troch minútach síce na krátku chvíľu vedenie stratil (60:61), no presnými strelami z hranice vymedzenej trojkovým oblúkom si v dôležitých okamihoch dokázal vypomôcť. Do záverečnej minúty vstupoval s 8-bodovým náskokom (69:61), ktorý síce kapitánka Good Angels Zuzana Žirková stiahla na 3 body, no Čajky si už cenné víťazstvo nedali vziať.

Treba povedať, že z hľadiska extraligového vývoja má úspech Piešťan v tejto chvíli skôr psychologický rozmer. Keďže v prvom meraní síl Košičanky doma uspeli 64:50, tak táto prehra o 6 bodov ich o triumf v základnej časti Extraligy žien nepripravila. Dozaista ju však možno považovať za zdvihnutý varovný prst, pretože blížiace sa obdobie bude súbojmi finalistov ostatných troch sezón doslova prešpikované.

Oba tímy si zbrane skrížia tak v extraligovej nadstavbe, ako aj vo štvrťfinále Východoeurópskej ligy, aj keď v tomto prípade sa nateraz nedá vylúčiť, že by sa pre potreby „vyraďovačky“ EEWBL brali do úvahy výsledky našej najvyššej súťaže. No vylúčiť sa nedá ani to, že títo rivali si vzájomný duel zopakujú ešte tento týždeň, avšak iba za predpokladu, že zvládnu sobotné semifinálové súboje Slovenského pohára.

Piešťanské Čajky – GOOD ANGELS Košice 72:66 (18:28, 34:42, 55:51)

Piešťany: T. Páleníková 19 /3 trojky/, Podrug 9 /10 doskokov/, Zohnová 8, Mikulášiková 7, Bartáková 5 (Dudášová a Smith po 8, Kašpárková a Slamová po 4, Jakubcová 0). Tréner: M. Pospíšil

Good Angels: Peters 14 /8 doskokov/, Jurčenková 12, Žirková 9, Morris 6, M. Páleníková 4 (Deptová 8, Bálintová a Šarauskaité po 4, Sverrisdóttir 3, Stehlíková 2, Theiner 0). Tréner: P. Jankovič

trojky: 8/20 – 4/16, TH: 8/9 – 14/17, fauly: 17 – 17, 5 faulov: 38. min. B. Kašpárková (Piešťany), technická chyba: 9. min. M. Pospíšil (tréner Piešťan), štvrtiny: 18:28, 16:14, 21:9, 17:15

-TS Piešťanské Čajky-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články