Connect with us

Novinky

Blog Jána Stachuru: Za dobrotu na žobrotu – (ne)spolupráca športových klubov a mesta

Published

on

Už to budú dva roky odkedy došlo k zmene pomerov v našom futbalovom klube a odvtedy počet hráčov stúpa stále nahor. Je za tým kopec poctivej roboty, ktorú dennodenne robia ľudia oddaní klubu a snažia sa o jeho zveľadenie. Deje sa to aj vďaka mestu, ktoré pozmenilo likvidačnú zmluvu s futbalovým klubom za takú, ktorá okrem povinnosti starať sa dôkladne o priestory celého (zastaralého) areálu umožňuje tento areál aj prenajímať, čím dokáže klub získať sem tam nejaké to euro na výchovu detí.


Pretože si myslíme, že mesto a všetky športové kluby, ktoré majú v názve Piešťany by mali spolupracovať, snažili sme sa a snažíme od začiatku tejto myšlienky držať aj pri narábaní s týmto zvereným areálom. Hádzanári, ktorí sú veľmi milí a fandíme im v ich ťažení, hrávajú u nás pravidelne na ihrisku futbal zadarmo. Naše úspešné basketbalové čajky, ktorým chodíme fandiť, trénujú zadarmo v prípade potreby kedykoľvek na umelej tráve či vedľajšom ihrisku. Rugbisti, s ktorými spolupracujeme na dennej báze, využívajú všetky naše hracie plochy, do dlhodobého užívania dostali bezplatne napríklad aj šatňu a sklad. Atléti využívajú zase atletickú dráhu, sem tam sa prebehnú aj po trávniku v rámci výklusu. Takmer všetky základné a stredné školy sa počas roka niekoľkokrát (niektoré pravidelne) vyberú v rámci telesnej výchovy vykonávať svoje aktivity do areálu futbalového štadióna. Je im to bez problémov umožnené, hoci niekedy žiaci prídu aj svojvoľne, keď preskakujú a ničia ploty, futbalové bránky a odhadzujú odpadky, voči čomu sa však ohradzujeme. Centrum voľného času množstvo z jeho športových aktivít situuje do areálu futbalového štadióna, organizuje školské súťaže, aj prestížne Piešťanské hry.

Je to krásne vidieť športovať toľko detí a dospelých ľudí, ako je tomu u nás na futbalovom štadióne. Toto podporujeme, sme otvorení spolupráci s každou inštitúciou v meste, s každým športovým klubom. Neberieme od nich peniaze, tak potrebné na zastrešenie našej činnosti, na výchovu malých futbalistov, či na údržbu areálu, ktorá vôbec nie je lacná. Naopak všetky tieto aktivity podporujeme, prenájom si platia len mimopiešťanské športové kluby, súkromné skupiny, prípadne firmy alebo skupiny kamarátov, ktorí si chcú zašportovať.

Z týchto spriatelených, v rámci podpory športovania nespoplatnených aktivít, nám plynú mnohé výdavky. Sociálne zariadenia a priestory, ako aj celý areál musí niekto udržiavať v čistote. Futbalové bránky, sitá, ploty či striedačky, aj pokazenú kosačku musí niekto opraviť, materiál sa tiež sám nevyrobí ani nezaplatí. Ihrisko sa samo nepokosí ani nepohnojí, čiary sa tiež neurobia samé. Existujú dobrí ľudia, ktorí to jeden, dvakrát, ba aj desaťkrát urobili zadarmo, ale to nejde na dennodennej báze, ľudia musia pracovať za určitú plácu. Všetky výdavky znáša futbalový klub s ochotou (aj keď s finančnými problémami). Pretože máme radi šport. Pretože sme za spoluprácu jednotlivých športov, ako aj verejných inštitúcií v Piešťanoch.

Aká spätná väzba sa nám dostáva naspäť? Zadarmo nám žiadna škola samozrejme neumožní hrať v ich telocvični ani minútu. Niektoré školy neumožňujú hrať v telocvični futbal vôbec. Ani len 6-ročným deťom. Niekde nám vyhovejú, ale za hodinu pobytu platíme cenu za 1,5 hodiny. V najlepšom prípade dostaneme prenájom za komerčnú cenu s dodatkom, že môžeme byť radi. Komerčnú cenu a dosť mastnú sumu nechávame bohužiaľ aj u našich priateľov z basketbalového klubu. Čo nás mrzí ešte viac je, že školy často nevyhovejú našej žiadosti o prenájom s argumentom, že dávajú prednosť prenájmom pre súkromné osoby. Pri argumente, že oni chodia k nám zadarmo a kedykoľvek, príde odpoveď, že je to vraj normálne, to je iné.

Áno je to iné. Ale bohužiaľ len v tom, koľko toto športovanie stojí a v ochote jednotlivých strán podporiť športové aktivity. Na jednej strane nula eur, na druhej strane stovky eur za nájom. V rámci podpory športu sa snažíme podporiť všetko piešťanské, aby sa šport v meste rozvíjal. Naopak, pre našich prípravkárov, ktorí sú ešte malí nato, aby trénovali vonku aj v zime, si prenajímame telocvične na zimné obdobie. Dokopy 13 tréningov týždenne. Za necelých 4 000 eur. Aby sme im dopriali aj zápasovú radosť, pripravili sme im 11 trojhodinových miniturnajov. Presne za 950 eur.

V prípade spoplatnenia aktivít školám a ostatným športovým subjektom by sa táto vynaložená suma mohla prinavrátiť. Chodili by však potom športovať rovnako často? Pravdepodobne nie. Je našim zámerom brániť (aj keď nepriamo vyrúbením poplatkov) im v športovaní? Určite nie. Práve naopak, sme otvorení k podpore športu, jeho rozvoju a vzájomnej spolupráci.

Nuž, je to na zamyslenie… V mene PFK by som chcel vyzvať mesto, ako aj ostatné športové kluby za jeden rokovací stôl, aby sme dokázali v rámci podpory športu ťahať za jeden povraz. Navzájom si vytvárali také podmienky, ktoré budú slúžiť k podpore športu v meste a systematickému rozvoju jednotlivých športových klubov a inštitúcií. Aj preto sme iniciovali Športový ples, na ktorom sa nielen fanúšikovia športu, ale aj ľudia, ktorí kluby riadia, mohli bližšie spoznať a o spolupráci porozprávať. Podávame ruku, stačí ju len stisnúť. A myslieť to úprimne.

Ján Stachura

PS: Človek sa nechce stále sťažovať, avšak popud na zverejnenie týchto myšlienok mi dala jedna osoba. Osoba, ktorá za mnou prišla s tým, či jej viem pomôcť a poradiť so založením občianskeho združenia. Keďže bola milá, tak som neodmietol a poskytol jej niečo málo z vedomostí, ktoré mám v tejto oblasti. Keď som sa jej spýtal, za akým účelom chce založiť občianske združenie, dostal som odpoveď. Vraj s partiou si chodia sem tam zahrať, zašportovať. A chcú založiť občianske združenie, lebo by im to vedelo pokryť náklady na telocvične a možno aj niečo navyše ostane. Že poznajú niekoho na meste a vybavia nejakú dotáciu. Nádhera. Piešťany, mesto s najväčším počtom občianskych združení.

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články