Connect with us

Novinky

Bežkári si užili Svrbickú snežnú stopu napriek vysokým teplotám

Published

on

Podujatie Svrbická snežná stopa prilákalo v sobotu 27. januára 74 milovníkov bežeckého lyžovania, neodradili ich ani vysoké teploty a mokrý sneh. Účastníci si naopak pochvaľovali zaradenie novej 2,5 kilometra dlhej trasy s predšľapanou dvojstopou, ale aj vybudovanie rekvizít na štadióniku, kde sa nachádzal štart i cieľ. Potešili ich aj odznaky, ktoré si popri pamätných listoch odniesli z podujatia a radosť im urobil aj maskot Lojzo. Do cieľa hlavnej okolo 10 kilometrovej trasy prišla ako prvá aktívna bežkyňa a organizátorka úspešných bežeckých podujatí Janka Beňačková z Piešťan.

„Očakávali sme síce väčšiu účasť, no v tom istom termíne sa uskutočnili tri významné tradičné bežkárske podujatia a to 45. ročník Bielej Stopy, 51. ročník Zimného zrazu Klubu slovenských turistov a Slovensky pohár mládeže v bežeckom lyžovaní a to v oblastiach s výbornými snehovými podmienkami. Potvrdil sa však snehový fenomén keď v neďalekých Piešťanoch už niekoľko dni nebolo po snehu ani pamiatky a my sme mali na Svrbických kopcoch mali ešte tri dni pred podujatím ideálne snehové podmienky na obidvoch trasách. Následné oteplenie síce rozmočilo sneh a tak trate boli náročnejšie, ale zjazdné a tak sme povďační každému, kto prišiel a popasoval sa s touto výzvou,“ uviedol za organizátorov Ladislav Beleščák.

Pri organizovaní Svrbickej snežnej stopy pomáhali členom združenia MCCC BUĎ FIT z Piešťan aj predstavitelia obce na čele so starostom Vladimírom Hromádkom, ale aj dobrovoľní hasiči zo Svrbíc. Účastníkov pretekov potešilo aj zohriatie sa pri dopingovej kontrole, na ktorej robil dozor maskot Lojzo.

Najstarším účastníkom bol rodák zo Svrbíc Jozef Pavlovič, ročník narodenia 1945. Najvzdialenejší bežkári prišli z Bratislavy, boli to Martin Toman a Peter Ertl s päťčlennou partiou zo združenia Reštartni sa.

„Som tu po prvýkrát a som veľmi spokojný, len to počasie, nám neprialo. Urobiť takéto dobré podujatie pre lyžiarov v týchto nadmorských výškach je naozaj unikát. Klobúk dolu pred organizátormi, lebo z ničím podobným som sa v okolí nestretol. Keď to bude takto pokračovať a zdravie mi dovolí prídem zas,“ uviedol po pretekoch Juraj Kabzan z Bašoviec.

Preteky mládeže nakoniec organizátori pre nízku účasť prihlásených zrušili. Dôvodov bolo viacero, od nevyhovujúceho termínu pre oslovené kluby mladých bežkárov, cez nepriaznivé poveternostné podmienky a hlavne neúčasť zo strany verejnosti. Ukázalo sa, že najväčším problémom pre mladých v Piešťanoch bolo zapožičanie si kompletnej bežkárskej výbavy a blízkom okolí.

„Našim hlavným mottom je spokojnosť účastníkov a veríme že sme im pripravili podmienky pre príjemné strávený deň, o čom svedčia aj ich odozvy. Vytvorili sme spolu príjemnú atmosféru okorenenú ukážkami hry na fujaru, ktoré predviedol majster Ján Šulík a zaučil do tajov hry aj účastníkov. Ďakujem tiež všetkým dobrovoľníkom, podporovateľom i sponzorom za pomoc a odvedenú prácu a teším sa opäť o rok,“ dodal Ladislav Beleščák.

-red/Zdroj a foto: Svrbická snežná stopa-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články