Connect with us

Šport

Bedminton: Piešťanským mužom sa na domácom turnaji darilo

Published

on

V sobotu 19. februára po druhýkrát v histórii piešťanského bedmintonu zorganizovali členovia miestneho klubu BK GYPY oficiálny turnaj kategórie B mužov a žien pod záštitou Slovenského bedmintonového zväzu.

„Bedmintonový zväz rozdeľuje turnaje do 3 kategórií – A, BQ a B. Turnaje BQ sú kvalifikáciou na turnaje kategórie A, na ktorých majú istú účasť len hráči Top 10 [singlepic id=10204 w=320 h=240 float=left]slovenského rebríčka a nemusia sa preto kvalifikovať. Turnaje kategórie B, aký sme zorganizovali aj u nás, sú otvorené pre všetkých registrovaných hráčov,“ hovorí Dušan Malast, sekretár klubu.

Z Bratislavy, Trenčína, Trnavy, Partizánskeho a Martina prišlo do Piešťan 25 mužov a 13 žien zo širšej slovenskej špičky. Najvyššie nasadený hráč Lukáš Konárek (CEVA Trenčín), momentálne na 35. mieste a Jana Marková (Koliba BA), 23. v rebríčku, zaslúžene vyhrali dvojhry a so svojimi partnermi aj štvorhry. Lukáš Konárek dosiahol dokonca tzv. „triple“, keď triumfoval aj v zmiešanej štvorhre a získal všetky tri tituly.

[singlepic id=10246 w=320 h=240 float=right]Domácim hráčom Marekovi Kalinčíkovi a Milanovi Brežnému sa tiež darilo. Vo dvojhre sa prebojovali až do semifinále a vo štvorhre, ktorú hrali spoločne, obsadili taktiež tretie miesto. „S výsledkom som spokojný. Porazil som dvoch nasadených hráčov a tretie miesto na B-čkovom turnaji je cenné. Verím, že si dobrú formu udržím a podobne sa bude dariť aj nášmu tímu v záverečných bojoch o postup do 3. ligy,“ vyjadril spokojnosť s výsledkom Milan Brežný. Kalinčíkovi sa na ceste do semifinále podarilo zdolať druhého nasadeného a momentálne 45. hráča slovenského rebríčka Filipa Guldana.

Turnaj bol zorganizovaný na profesionálnej úrovni, čo ocenili všetci zúčastnení. „Ďakujem piešťanským organizátorom za snahu pri príprave turnaja. Veľmi radi prídeme aj na ďalší turnaj, ktorého termín (23. apríl) už máme v kalendári,“ pochválil domácich organizátorov Lukáš Konárek, najväčšia hviezda turnaja.

Výsledky GP B Piešťany, 19.2.

Dvojhra mužov:

 1. Lukáš Konárek (CEVA Trenšín)
 2. Igor Racenberger (Koliba Bratislava)
 3. Milan Brežný (BK GYPY) – Marek Kalinčík (BK GYPY)

Štvorhra mužov:

 1. Konárek, Piovarči (CEVA Trenčín)
 2. Vašíček, Lipovský (Filozof Bratislava, MI Trenčín)
 3. Brežný, Kalinčík (BK GYPY) – Kalina, Racenberger (Koliba Bratislava)

Dvojhra žien:

 1. Jana Marková (Koliba Bratislava)
 2. Bibelová Barbora (CEVA Trenčín)
 3. Beratšová Adriana (Kyklop Martin) – Kuttnerová Eva (CEVA Trenčín)

Štvorhra žien:

 1. Marková, Scholtzová (Koliba BA)
 2. Kuttnerová, Bibelová (CEVA Trenčín)
 3. Beratšová, Knappová (Kyklop Martin) – Brziaková, Šipulová (Koliba Bratislava)

Zmiešaná štvorhra:

 1. Kuttnerová, Konárek
 2. Scholtzová, Scholtz
 3. Šipulová, Racenberger – Bibelová, Piovarči

.

Piešťanci  vo štvrtom ligovom kole potvrdili svoje tabuľkové postavenie

Oba piešťanské bedmintonové tímy potvrdili na zápasoch štvrtého ligového kola IV. Ligy, ktoré sa hralo 30. januára svoje tabuľkové postavenie. Na domácej pôde sa stretli v bratovražednom boji piešťanské Á-čko a B-éčko. Trojicu doplnil tím CEVA Trenčín. Á-čko porazilo B-éčko 6:2 a CEV-u Trenčín 7:1. B-éčko podľahlo CEV-e Trenčín 7:1.

[singlepic id=10185 w=320 h=240 float=left]„Momentálne sa nachádzame na druhom mieste v tabuľke. Teraz je potrebné, aby sme si v poslednom kole udržali postavenie v prvej štvorke a zabezpečili si tak účasť vo Final Four, kde sa rozhodne o jednom postupujúcom do 3. ligy. Urobíme všetko pre to, aby sme tým postupujúcim boli práve my,“ prezrádza ambície Á-čka Martin Kovalčík.

V B tíme zažil svoju premiéru Milan Kičin, ešte len 16-ročný piešťanský talent. Hneď v úvodnej dvojhre zaknihoval výhru a zabezpečil tak jediný bod v súboji s CEVA Trenčín. V súboji s Áčkom taktiež bodoval. „Som rád, že to vyšlo na prvý pokus a verím, že to takto bude pokračovať aj v ďalších ligových zápasoch. Chcem sa stať oporou nášho družstva,“ povedal Milan Kičin.

Posledné kolo IV. ligy sa bude konať 27. marca v Ilave a o mesiac neskôr sa na záverečnom turnaji rozhodne o postupujúcom do 3. ligy.

Tabuľka po 4. kole

1. ŠKB Koliba Bratislava 10 10 0 0 20 74:6
2. Gymnázium Piešťany A 10 9 0 1 18 68:12
3. BK ZŠ s MŠ Dolný Ohaj 10 9 0 1 18 63:17
4. Kyklop BC Martin B 10 8 0 2 16 59:21
5. Sokol Ilava B 10 7 0 3 14 52:28
6. CEVA Trenčín E 10 6 1 3 13 50:30
7. AŠK Fénix Bratislava B 12 6 1 5 13 47:49
8. Lokomotíva Bánov B 10 3 1 6 7 35:45
9. Gymnázium Piešťany B 10 3 0 7 6 28:52
10. Filozof Bratislava E 12 3 0 9 6 32:62
11. Sokol Ilava A 10 2 2 6 6 24:56
12. A team Nové Zámky B 10 2 1 7 5 20:56
13. Lokomotíva Bánov A 10 0 2 8 2 16:64
14. BK PA-ZOA Bratislava 10 0 0 10 0 4:74

Výsledky 4. kola IV. ligy:

Gymnázium Piešťany „A“ – Gymnázium Piešťany „B“ 6:2 (13:4)

(Body za GYPY A: Hrubý, Matečný, Gajdošechová, Hrubý/Matečný, Malast/Kovalčík, Malast/Vráblová. Body za GYPY B: Kičin, Vajerová/Piešťanská)

Gymnázium Piešťany „A“ – CEVA Trenčín „E“ 7:1 (14:4)

(Body za GYPY A: Brežný, Malast, Bieleschová, Kalinčík/Hrubý, Brežný/Kovalčík, Gajdošechová/Vráblová, Kalinčík/Bieleschová)

Gymnázium Piešťany „B“ – CEVA Trenčín „E“ 1:7 (3:14)

(Bod za GYPY B: Kičin)

[nggallery id=508]

Autor: ka Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články