Connect with us

Šport

Bedminton: Hornák a Urminský patria k najlepším vo svojej kategórii na Slovensku

Published

on

Posledný novembrový víkend odohrali piešťanskí bedmintonisti zápasy druhého kola IV. slovenskej bedmintonovej ligy. Hráči oboch tímov cestovali do Trenčína, kde sa stretli s rezervou bratislavského Fénix-u a Filozofu. Áčko vyhralo oba zápasy presvedčivo bez straty bodu 8:0.

[singlepic id=7897 w=320 h=240 float=left]Na víťazstvách sa rovnakou mierou podieľali všetci hráči. „Pochvalu a poďakovanie za zodpovedný výkon si zaslúžia úplne všetci členovia tímu. Nerada by som vyzdvihovala jednotlivcov, ale musím povedať, že mladé hráčky Vráblová a Gajdošechová sa zlepšujú od zápasu k zápasu a postupne sa stávajú našimi oporami. Výsledky naznačujú jednoznačný priebeh, ale nebolo to celkom tak a niektorí sme si siahli na dno svojich síl. Podarilo sa nám však vyhrať [singlepic id=7894 w=320 h=240 float=right]všetky zápasy, čo nám pomôže v tabuľke a dodá sebavedomie do ďalších kôl,“ myslí si Beata Bieleschová, ktorá piešťanskou ženskou bedmintonovou jednotkou. Áčko je momentálne na 3. mieste s dvojbodovou stratou na lídra, čo mu zabezpečuje účasť vo finálovej štvorke. Z nej postúpi najúspešnejší tím o ligu vyššie. Béčku sa darilo o niečo menej. Porazili síce Filozof 5:3, ale prehrali s Fénixom 2:6. „Škoda prehratých mužských dvojhier, ktoré rozhodli o našej prehre. O finálovú štvorku však ešte zabojujeme, veď nás od nej delia iba štyri body,“ nestráca optimizmus Mário Maretta. Piešťanský B-tím je aktuálne v strede tabuľky na 8. mieste.

Mladí patria k špičke

Výkladnou skriňou piešťanského bedmintonu je v súčasnosti mlaď, najmä hráči do 15 rokov. [singlepic id=7893 w=320 h=240 float=left]Pavol Hornák a Adam Urminský sa pravidelne zúčastňujú turnajov organizovaných Slovenským bedmintonový zväzom a dosahujú pozoruhodné výsledky. Na turnaji najvyššej úrovne v Prešove zaknihovali finálovú účasť vo štvorhre, kde prehrali len s najvyššie nasadeným párom a v dvojhrách sa umiestnil Hornák na skvelom treťom a Urminský na piatom mieste. V slovenskom rebríčku sa vo svojej kategórii obaja nachádzajú v najlepšej päťke a majú pred sebou sľubnú bedmintonovú kariéru.

Chystajú Punčák

[singlepic id=7895 w=320 h=240 float=left]Tretí decembrový víkend bude bohatý na bedmintonové akcie. V nedeľu 19. decembra si v ďalšom štvrtoligovom kole Piešťanci skrížia rakety s družstvami z Dolného Ohaja a Bánova. Deň predtým, 18. decembra, organizuje Piešťanský bedmintonový klub BK GYPY tradičný vianočný turnaj, známy ako „Punčák“, ktorý je určený pre všetky vekové a výkonnostné kategórie. [singlepic id=7896 w=320 h=240 float=right]„Pripravili sme pre všetkých fanúšikov zuniacich strún a svištiacich košíkov akciu, kde si budú môcť zmerať svoje sily a súčasne stráviť príjemné chvíle v spoločnosti príjemných ľudí. Nachystaný bude tradičný vianočný punč, občerstvenie a pre tých najlepších, samozrejme, trofeje a vecné ceny od sponzorov,“ pozýva na turnaj člen organizačného tímu Matej Hrubý.

Tabuľka IV. ligy po 2. kole (5 odohraných zápasov):

Por. Klub zápasy skóre body sety

1. ŠKB Koliba Bratislava        5 5 0 0  35:5 10 74:14

2. BKZŠ s MŠ Dolný Ohaj       5 5 0 0 33:7 10  68:18

3. GYPY Piešťany A                5 4 0 1  33:7   8  69:20

4. Kyklop BC Martin B            5 4 0 1  31:9   8  64:23

5. Sokol Ilava B                         5 4 0 1  26:14 8 57:30

6. CEVA Trenčín E                   5 3 1 1  29:11 7 61:27

7. AŠK Fénix Bratislava B     6 2 1 3  17:31 5 43:66

8. GYPY Piešťany B                 5 2 0 3 18:22 4 40:49

9. A team N.Zámky B             5 2 0 3  14:24 4 29:51

10. Lokomotíva Bánov B      5 1 1 3  18:22  3 38:44

11. Sokol Ilava A                      5 1 1 3  13:27 3 30:61

12. Lokomotíva Bánov A      5 0 2 3 11:29 2 27:62

13. HK Filozof Bratislava E   6 0 0 6  8:40 0 23:84

14.BK PA-ZOA Bratislava      5 0 0 5  0:38 0 2:76

Autor: kk  Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články