Connect with us

Šport

Basketbal: Nová sezóna prinesie revolúciu

Published

on

Jej efekt, ak všetko vyjde tak, ako v to kompetentní veria, nemôže byť pre žiadneho z aktérov – vrátane fanúšikov – negatívny. Preto, nech sú práve pre našich basketbalových priaznivcov nasledujúce riadky akýmsi sprievodcom novým súťažným ročníkom.

[singlepic id=46878 w=560 h=385 float=center]

 

Extraliga SR

Celkovo v nej bude štartovať 9 družstiev. Chýbať v nej nebudú všetci traja vlaňajší medailisti (Good Angels Košice, Ružomberok a Spišská Nová Ves), ani dvojica klubov, ktorá si už vyskúšala pôsobenie v MEL (Šamorín a Piešťanské Čajky). K nim treba pripočítať extraligové trio z predchádzajúcej sezóny (Petržalka, Cassovia Košice, Levice) a staronového účastníka najvyššej súťaže (Slovan Bratislava).

Súťaž bude pozostávať zo základnej časti, v ktorej sa bude hrať systémom každý s každým doma – vonku. Zaujímavosťou bude, že extraligovým tímom pôsobiacim aj v MEL sa vzájomný duel v nadnárodnej lige bude započítavať aj do domácej súťaže. Po jej polovici si poltucet najlepšie umiestnených tímov zabezpečí postup na finálový turnaj Slovenského pohára 2014.

Po skončení základnej časti nenasleduje nadstavbová, ale priamo vyraďovacia – play-off. Jej novinkou bude, že po skončení štvrťfinále nebude nasledovať len semifinále, ale aj boj o konečné 5. miesto, ktorého víťaz bude mať v nasledujúcej sezóne právo štartovať v MEL. Majstra by sme mali spoznať najneskôr 30. apríla 2014.

Ak celok Good Angels postúpi do extraligového finále a zároveň na finálový turnaj EuroLigy FIBA, tak sa termín vyhlásenia nového slovenského šampióna môže posunúť až na 3. máj 2014.

Middle European League (MEL)

Na úvod krátko k terminológii. Názov súťaže by sme mohli preložiť, ako Stredoeurópska liga. Ako však pri pozornom čítaní zistíte, takúto súťaž už na basketbalovej mape máme a aby nedochádzalo k zámene, tak tento preklad v spojení so súťažou MEL používať nebudeme. Často o nej budete počuť aj ako o maďarsko-slovenskej lige, no v sezóne 2013/14 v nej figuruje aj chorvátsky celok.

Preto budeme hovoriť o nadnárodnej súťaži, ktorá vo svojom oficiálne prvom ročníku spojí 11 tímov z troch krajín. Ako isto viete, v dôsledku tragických udalostí prvého septembrového víkendu sa v nej napokon nepredstaví úradujúci maďarským vicemajster HAT-AGRO UNI Győr, ktorého na poslednú chvíľu nahradil celok CEKK Cegléd.

O mimoriadnej kvalite tejto súťaže však pochybovať netreba. Traja jej účastníci (Good Angels, Nový Záhreb a Šopron) budú aj v tejto sezóne štartovať v EuroLige FIBA, ďalšie kvarteto družstiev (Miškovec, PEAC Pécs, PINKK Pécsi a Ružomberok) sa predstaví v Európskom pohári FIBA, no a Piešťanské Čajky premiérovo okúsia chuť Stredoeurópskej ligy (CEWL).

Aj v MEL sa bude bojovať systémom každý s každým doma – vonku. Štyri najlepšie umiestnené družstvá (bez ohľadu na krajinu pôvodu) po základnej časti postupujú na finálový turnaj. Jeho organizátorom by mal byť víťaz dlhodobej fázy, aj keď sa to v pravidlách súťaže vyslovene takto neuvádza. Termín záverečného turnaja je stanovený na 6. – 7. marca 2014.

Stredoeurópska liga (CEWL)

Táto súťaž napíše v tejto sezóne 7. kapitolu, do ktorej vstúpi v päťčlennom zastúpení. Ako to už bolo vyššie spomenuté, Slovensko v nej bude zastupovať družstvo z Piešťan, ktoré tak prevzalo štafetu po klube zo Spišskej Novej Vsi. Okrem Piešťanských Čajok uvidíme v súťaži aj ďalšie štyri tímy z troch krajín.

Česko bude zastupovať Valosun Brno, rakúskym reprezentantom bude družstvo Flying Foxes Post Viedeň, no a rumunské farby bude okrem ostatného víťaza CEWL, ktorým je ICIM Arad, obhajovať aj celok C.S.U. Alba Iulia. Po základnej časti (hrá sa systémom každý s každým doma – vonku) len jediný tím nepostúpi na finálový turnaj, ktorý je naplánovaný v termíne 15. – 16. marca 2014.

Rakúsko-slovenská liga (ASWBL)

Úplne nová súťaž, v ktorej sa predstaví 10 tímov, pričom slovenskú stranu bude zastupovať pätica družstiev účinkujúca v skupine 1. ligy žien (Banská Bystrica, Filozof Bratislava, Petržalka „B“, Stará Turá a Zvolen). Najvyššej rakúska súťaž popri trojici viedenských celkov (Basket Flames, Flying Foxes a Vienna 87) posiela do boja aj UBI Graz a Duchess Klosterneuburg.

Zaujímavosťou tejto súťaže je skutočnosť, že jej termínový kalendár využije dvojica našich extraligistov (Petržalka „A“ a Slovan Bratislava) na nesúťažnú konfrontáciu s rakúskymi družstvami. Ich výsledky sa však do celkovej klasifikácie započítavať nebudú, naopak súboje medzi slovenskými tímami odohraté v rámci ASWBL sa budú prenášať do hodnotenia 1. ligy žien.

Slovenský pohár 2014

V termíne od 14. do 16. februára 2014 by sa mal uskutočniť (na zatiaľ neurčenom mieste) finálový turnaj Slovenského pohára. Už sme spomínali, že z Extraligy si postup na turnaj vybojuje 6 najlepšie umiestnených tímov po polovici základnej časti. Osmičku skompletizujú dvaja prvoligisti (jeden z Východu a druhý zo Západu), ktorým bude po polovici súťaže patriť priebežne vedúca pozícia.

Na záver vyjadrujeme presvedčenie, že pestrá porcia basketbalových duelov v podaní našich ženských klubov naplní očakávania, ktoré smerujú najmä k zvýšeniu úrovne najvyššej domácej súťaže. Jedným dychom dodávame prianie, aby prostredníctvom náročných konfrontácií naberali na forme predovšetkým adeptky pre seniorskú reprezentáciu, ktorú po sezóne čaká kvalifikácia ME 2015.

Text: Miloš Drgoň a Daniel Jendrichovský, členovia VV ZŽBK  

REKLAMA

IJaV-2

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články