Connect with us

Šport

Basketbal: Martin Pospíšil a Richard Kucsa získavali skúsenosti v Nemecku

Published

on

Trénerské duo Piešťanských Čajok Martin Pospíšil a Richard Kucsa neoddychujú ani v medzisezónnom období a svoj čas venujú vzdelávaniu a získavaniu ďalších poznatkov k ich práci. Počas uplynulého víkendu sa v nemeckom Berlíne zúčastnili trénerského semináru International Coaches Clinic 2016, ktorý sa uskutočnil v rámci Final Four mužskej EuroLigy.

13164495_1360020600678440_3674423624522542236_n

Minulý víkend sa v počas final four mužskej Euroligy v Berlíne uskutočnil aj trénerský seminár International Coaches Clinic, ktorého ste sa zúčastnili aj vy. Aké poznatky a zážitky ste si z tejto akcie odniesli?

M. Pospíšil: Išlo o jednu z najuznávanejších kliník a ako prednášajúci tam boli tréneri, ktorí majú vo svete basketbalu obrovský kredit. Či už to bol tréner španielskej reprezentácie Sergio Scariolo, bývalý tréner tímov NBA Mike Brown, osobný tréner Stephena Curryho Brandon Payne, či ďalší odborníci. Celé to bolo na vysokej úrovni. Prednášky boli zamerané na taktickú stránku basketbalu a myslím si, že každý tréner, ktorý tam bol, tak si z toho odniesol veľa zaujímavých poznatkov.

R. Kucsa: Osobne ma veľmi zaujal rozdiel medzi Mikom Brownom a Sergiom Scariolom. Pri Brownovi bolo vidieť to americké ponímanie basketbalu. Všetky prednášky mali dobrý spád a obohatili nás o množstvo zaujímavých informácii.

M. Pospíšil: Zaujímavé bolo už len vidieť, ako pracujú najlepší svetoví tréneri. Veľkú pozornosť venujú najmä detailom a dokážu svoju filozofiu vyskladať do úplných maličkostí. Rozoberali sa situácie ako útok do zóny, obrana pivota v dolnom postavení, prechodová fáza do obrany, kontinuálny útok, či ďalšie veci.

Zobrali ste si od týchto špičkových trénerov niečo, čo by ste chceli aplikovať pri Piešťanských Čajkách?

M.P.: Z takýchto seminárov, si neodnášame príliš veľa noviniek, pretože naša edukácia neprebieha len na seminároch, vzdelávame sa neustále. Ide hlavne o to, aby nás to myšlienkovo pohlo a aby sa nám možno rozšírili ďalšie obzory, ktoré potom môžeme aplikovať na náš tím.

R.K.: Mal som možno dva-tri podnety, ktoré ma zaujali. Nevyužijem ich možno priamo pri Čajkách, ale pri reprezentačnom družstve dievčat do 18 rokov. Niektoré myšlienky sa mi po čase vynorili, niečo som si potvrdil a niečo naopak vyvrátil.

M. P.: Je to o tom, aby tréner dostal nejaký myšlienkový impulz. Treba povedať, že tieto semináre nie sú o nejakých prevratných veciach. Skôr sú to názory odborníkov na danú tému. Scariolo svoju prednášku implementoval na svoj tím a na daných hráčov. My sa tiež snažíme vyskladať systematiku hry, ktorá bude najlepšia pre naše hráčky. Dôležité je však vidieť, čo a ako prebieha v hlavách najlepších trénerov a je to veľmi inšpiratívne.

13221502_1360020574011776_8623778408377604975_n

Program bol isto časovo náročný aj vzhľadom na zápasy Final Four Euroligy. Bola napríklad možnosť podebatovať s prednášajúcimi trénermi osobne mimo prednášky?

M.P.: Seminár bol prispôsobený Final Four Euroligy, takže veľa času na diskusie neboli. Je to však dobrá príležitosť zoznámiť sa s trénermi z iných kútov sveta. Takisto sme sa tam stretli s viacerými slovenskými trénermi, debatovali sme o basketbale, každý sa podelil o svoje dojmy, skúsenosti a taktiež to bolo veľmi inšpiratívne.

Okrem spomínaného semináru ste sa dostali aj na samotné zápasy Final Four Euroligy. Aké dojmy vo vás zanechal tento basketbalový sviatok?

R.K.: Vstupenky sme nemali dopredu kúpené, no mali sme šťastie a podarilo sa nám ich zohnať priamo na mieste od fanúšikov Fenerbachce. Dostali sme sa na obe semifinálové stretnutia. Bol to úžasný zážitok, zápasy boli parádne a veľmi nás to nadchlo. Na obe stretnutia prišlo obrovské množstvo fanúšikov, ktorí vytvorili úžasnú atmosféru.

M.P.: Bolo cítiť hlavne fanúšikov Fenerbachce. Vraj len šesťtisíc ich prišlo z Istanbulu a ďalších štyri tisícky z iných miest. Rozpútali tam doslova peklo. Tešili sa z každého jedného koša a s hráčmi doslova dýchali. V kotli boli všetky vekové kategórie, od detí až po dôchodcov. Všetci poznali rôzne chorále, kričali s kotlom a bolo úžasné to sledovať. Už pred zápasom, keď prišli na rozcvičku Bogdanovic, Datome, či Veselý, všetci hneď povstali, tlieskali, spievali chorále…To bol pre mňa fakt zážitok. Takisto aj praznivci CSKA Moskva, či Laboral Kutxa sa nenechali zahanbiť a je radosť pred takou atmosférou hrať.

13062166_1345464902134010_352213553617380533_n

Final Four mužskej Euroligy je najlepšou basketbalovou akciou v Európe. Bolo v centre Berlína cítiť, že sa tu zišla mužská basketbalová špička?

R.K.: Pri Alexanderplatze bola fanzóna, kde boli rôzne sprievodné akcie a doslova to tam basketbalom žilo. Samozrejme pred arénou to nebolo o nič horšie. V Berlíne sa v tom čase navyše konal karneval, takže sa len potvrdilo, že je to pulzujúce mesto.

R.K.:Voľného času sme príliš nemali, pretože sme tam neboli na výlete. Prešli sme sa po bulvári Unter den Linden až k Brandenburskej bráne a šli sme sa pozrieť aj na Checkpoint Charlie i Alexanderplatz k televíznej veži.

-lt/Zdroj a foto: Piešťanské Čajky, facebook-

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články