Connect with us

Novinky

Basketbal: Čajky zavŕšia sezónu súbojom o tretie miesto. Prečo sa nedostali do finále?

Published

on

Piešťanským Čajkám sa nepodarilo po štvrtý raz v rade postúpiť do finále ženskej basketbalovej extraligy žien. Hoci sklamanie z prehry 0:3 na zápasy s Ružomberkom v Čajkách stále je, prioritou do najbližších dní je zdolať ŠBK Šamorín a získať bronzové medaily. O príčinách neúspešného semifinále porozprával tréner Martin Pospíšil.

Zlá forma i problémy s kádrom

Semifinálová séria slovenskej extraligy basketbalistiek medzi Piešťanskými Čajkami a MBK Ružomberok mala nečakane hladký priebeh. Liptáčky si účasť vo finále vybojovali bez zaváhania už po troch dueloch. Úvodné dva zápasy série boli vyrovnané, v prvom v Piešťanoch uspel Ružomberok o osem bodov (70:62), v druhom doma iba o tri (64:61).Prekvapujúco jednoznačným výsledkom sa však skončil tretí duel, v ktorom triumfovala hosťujúca „ruža“ 73:48. „Prvé dva zápasy ma veľmi mrzia, pretože sme v nich podali na momentálnu dispozíciu kvalitné výkony. V kľúčových momentoch sme však zlyhali a nedokázali urobiť správne rozhodnutia, ktoré by nás posunuli k víťazstvám. A posledný zápas… tak to bol úplný výbuch. Ružomberok bol lepší v každom smere. Neboli sme dostatočne agresívni, bojovní a chýbalo srdiečko. Boli sme totálne mimo taktického konceptu. Viem, že to pre hráčky nebolo jednoduché, keďže sme mali nôž na krku, ale toto sa nemalo stať. V určitých momentoch sme pôsobili odovzdane a to si naši skvelí fanúšikovia nezaslúžili,“ zhodnotil stretnutia v semifinálovej sérii kouč Piešťan.

Za Čajkami sa zlá forma ťahala prakticky od Slovenského pohára, kde prišli o triumf v posledných sekundách. Odvtedy nepodávali dobré výkony, nedarilo sa im v nadstavbovej časti, ani v štvrťfinále play-off Východoeurópskej ligy a všetko to vyvrcholilo neúspešným semifinále extraligy. O príčinách hladkého vypadnutia hovoril M. Pospíšil nasledovne: „Chceli sme postúpiť do finále štvrtýkrát za sebou takže pocity samozrejme nie sú pozitívne. Príčin je viac a všetky mali vplyv na neúspech v semifinálovej sérii. V prvom rade to bola kvalita súpera, ktorý v druhej časti sezóny urobil správne kroky, aby sa dobre pripravil na vrchol súťaže. Podpísali dve výborné individuality Ellenberg a Walker, ktoré dostali tento tím na podstatne vyššiu úroveň, ako tomu bolo v prvej časti sezóny. Treba dať klobúk dolu pred Ružomberkom, pretože tieto rozhodnutia boli kľúčové pre ich úspech,“ pochválil svojho súpera tréner Piešťan a pokračoval: „Ďalšou príčinou boli zdravotné výpadky našich kľúčových pivotiek Rebeky Milulašikovej a Emilije Podrug. Chýbali nám v celej nadstavbe extraligy a do semifinálovej série išli bez tréningu , čo bolo na ich výkonoch cítiť. Na rovinu treba povedať, že nám chýbala stabilita v pod košovom priestore. V posledných sezónach sme sa vždy opierali o výkony hráčok na podkošových pozíciách (Oliver, Krč – Turbová, Orozová, Parker), čo nám v rozhodujúcich momentoch pomohlo k úspechu. Takisto strelecká efektivita hráčok z perimetra nebola optimálna. Netreba však týmito slovami znevážiť výkony Ružomberka. Oni si postup vybojovali a zaslúžili výkonmi na palubovke.“

Ružomberok včas odhalil slabé miesto v tíme

Čajky dokázali počas tejto sezóny Ružomberok poraziť dvakrát v základnej časti extraligy aj v semifinále Slovenského pohára. Odvtedy však Ružomberok prevzal taktovku a dokázal vyhrať obe stretnutia v nadstavbovej časti i všetky tri v semifinálovej sérii. Ako tréner Piešťan spomenul, rozdielovými hráčkami boli práve americké posily Walker s Ellenberg, ktoré však v semifinále doplnili výborné výkony Kováčikovej či Mištinovej i ďalších. „Odhalili správne slabé miesta v tíme a urobili dôležité zmeny. Z môjho pohľadu sú takéto rozhodnutia kľúčové v športe. Častokrát je náročné ihneď v úvode sezóny „trafiť“ cudzinku, ktorá vám zapadne charakterovo aj výkonnostne. O hráčkach sa zisťujú informácie rôznymi spôsobmi, ale aj tak vám to nemusí nič zaručiť. Niektoré zakrývajú zdravotné problémy a podobne, čo je náročné počas prvých 48 hodín odhaliť. Ak sa stane, že sa klub netrafí do hráčky, tak ma obmedzené možnosti vzhľadom na podpísaný kontrakt. Ružomberské rozhodnutia, ale aj tak potvrdili, že zareagovanie počas sezóny môže byť významné,“ pokračoval M. Pospíšil.

A ako môže skončiť finálová séria, v ktorej sa po štyroch rokoch stretnú Košice s Ružomberkom? „Ružomberok môže Good Angels potrápiť. Košice majú výnimočnú kvalitu, ale v športe je možné všetko. Obidva tímy majú dobrých trénerov, lídrov na správnom mieste a dobrú formu sekundárnych hráčok. Bude to zaujímavé finále.“

Získať bronz je prioritou

Napriek nepostúpeniu do finále Čajky ešte nemajú koniec sezóny. Čaká ich séria o tretie miesto so Šamorínom, ktorá sa bude hrať na dva víťazné zápasy. Tréner Piešťan prízvukuje, že tieto zápasy majú absolútnu prioritu a cieľom je jednoznačne získať bronzové medaily. „Sezóna ešte nie je na konci, to chcem zdôrazniť. Máme pred sebou veľmi nepríjemného súpera, na ktorého sa treba zodpovedne pripraviť. Šamorín má veľmi zaujímavú základnú os – Vyňuchalová, Sujová, Beronja sú hráčky, ktoré majú skúsenosti aj vysokú kvalitu. Doplnené o Slezarikovú, Haškovú, Marcovú, ale aj ďalšie hráčky sú tímom s veľkým potenciálom a podcenenie by bolo veľkou chybou a naivitou. Netreba si klamať, sklamanie z nepostupu do finále v nás je, ale teraz je prioritou získať bronzové medaily. Všetci v klube urobíme všetko preto, aby sme sa na súboje o bronz správne nabudili.“

Program série o bronz:

04.04.2018 Piešťanské Čajky – ŠBK Šamorín – 18:00

07.04.2018 ŠBK Šamorín – Piešťanské Čajky

11.04.2018 prípadný tretí zápas Piešťanské Čajky – ŠBK Šamorín – 18:00

TS Piešťanské Čajky Ilustr. foto: L. Ďuračka

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články