Connect with us

Šport

Basketbal: Čajky proti Adane nezvládli druhý polčas a prehrali

Published

on

Basketbalistky Piešťanských Čajok v stredu 28. októbra privítali v historicky prvom Euro Cupovom zápase na domácej palubovke turecký tým Adana Aski. Úvodný kôš duelu strelila už po pár sekundách Lucia Krč-Turbová. Naše dievčatá síce  hrali vynikajúco a bojovali, ale najmä v druhej polovici zápasu ich súperky dominovali. O výsledku nakoniec rozhodlo viacero nepresností na našej strane pri zakončení, a tiež body, ktoré dali Turkyne z trestných hodov.

IMG_7444_resize_resize

Čajkám sa vstup do zápasu celkom vydaril a po necelých troch minútach si vybojovali náskok 10:2, najmä vďaka trojkovým hodom Engelman a Krč-Turbovej. Hráčky Adany následne prevzali iniciatívu, začali sa častejšie presadzovať cez obranu domácich a znížili na 13:14. V posledných sekundách vyrovnala z trestného hodu na 14:14 Zahui. Hneď v prvej minúte druhej časti Adana odskočila na štyri body, a tento rozdiel si udržiavala viac-menej až do konca prvého polčasu. V závere síce Čajky zabrali, no znížili na 29:32. Najväčší rozdiel bol v podkošovej hre, kde boli hosťujúce hráčky dôraznejšie.

IMG_7908_resize

Tretia časť bola pre Čajky veľmi nešťastná, nedarilo sa im strieľať jednoduché koše a príliš ľahko púšťali hosťujúce hráčky do zakončenia. V tejto perióde na palubovke Adana doslova dominovala a Čajkám odskočila na vysoký rozdiel 61:41.Podobný priebeh mala aj posledná štvrtina, hostky si v pohode postrážili víťazstvo a prvý zápas EuroCupu vyhrali v Piešťanoch 87:62.

IMG_7429_resize

Hlasy po zápase:
Martin Pospíšil, Piešťanské Čajky: „Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre. Hrali sme koncentrovane, tak ako sme si predstavovali. Neskôr sme však zle eliminovali doskok hosťujúcich hráčok a nedarilo sa nám premieňať naše šance. Výsledok v prvom polčase mohol byť úplne iný. Zápas sme stratili v druhej polovici, kedy sme boli veľmi nedisciplinovaní a Adana ukázala, aký má level a tieto chyby tvrdo trestala. Najviac ma mrzí, že sme v druhom polčase inkasovali 55 bodov, čo je veľmi veľké číslo. Hrali sme proti jednému z najlepších tímov v EuroCupe. Gratulujem im k víťazstvu.“

Lucia Krč-Turbová, Piešťanské Čajky: „Veľký problém nám robil súperov doskok. Pod košom sme nespravili prácu, ktorú sme mali. Vedeli sme, že tak Adana hrá, no napriek tomu sme to nedržiavali. V druhom polčase to bol hurá systém, pripadalo mi, že sme boli nejaké dezorientované. Keď hráme podľa nášho systému, tak vieme hrať vyrovnaný basketbal aj s takýmto kvalitným družstvom. Musíme si zo zápasu zobrať ponaučenie.“
IMG_7600_resizeKaan Artun, tréner Adana Aski: „Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, pretože Čajky majú mladý tím majú tvrdú obranu a doma hrajú veľmi dobre a agresívne. Ale my máme začiatok sezóny, máme nových hráčov a potrebujeme ich vidieť v každom zápase. Každá hráčka dnes urobila super prácu a o našom víťazstve rozhodla najmä druhá polovica, kedy sme hrali agresívne v obrane a to znamenalo náš úspech. Chcel by som popriať súperovi veľa šťastia v ďalších zápasoch.“

Riquina Williams, Adana Aski: „Zápas bol veľmi agresívny, nič sme si navzájom nedarovali. Náš tréner nastolil dobrú taktiku, ktorú sme poctivo dodržiavali. Pred pár rokmi som hrala na Slovensku za Košice a cítila som sa tu opäť dobre. Som rada, že sme v Piešťanoch uspeli.“

Piešťanské Čajky – Adana Aski 62:87 (14:14, 29:32, 41:61)

10:2, 14:14, 22:25, 29:32, 34:42, 41:61, 52:78

PIEŠŤANSKÉ ČAJKY: Krč-Turbová 8, Bartoňová , Engelman 14, M. Páleníková 5, Parker 19 (Dudášová 7, Oroszová 3, Pilátová, Felixová, T. Páleníková 6). Tréner: M. Pospíšil.

Adana Aski: Nicickaite 27, Atacan 3, De Souza 8, Williams 23, Can 7 (Sinan 3, Dalgalar 2, Tabakci 6, Zahui 8)Tréner: Kaan Artun.

TH: 9/8 – 30/26. FAULY: 23 – 15, 5 faulov: 34. M. Páleníková. TROJKY: 6 – 7. DIVÁCI: 700. ROZHODCOVIA: Jovovic, Poljansek, Adamovic. ŠTVRTINY: 14:14, 15:18, 12:29, 21:26.

Foto: lt/Zdroj: TS Piešťanské Čajky

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články