Connect with us

Šport

Basketbal: Čajky prehrali s Ružomberkom aj s Good Angels

Published

on

Čajky majú tento týždeň za sebou náročné stretnutia s prvými dvoma celkami slovenskej extraligy. Hoci si z „tripu“ priviezli dve prehry, už cez víkend majú možnosť napraviť si chuť. V sobotu 11. januára na domácej palubovke privítajú maďarský Cegléd a v nedeľu bratislavský Slovan.

_mg_2765[1]

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 65:55 (17:13, 17:10, 18:14, 13:18)

Po vianočnej pauze sa Čajky pripravovali na ďalší zápas slovenskej extraligy proti tabuľkovým susedkám z Ružomberka. Hoci utorňajšom (8.1.) v zápase na súpera vyvíjali tlak, počas celého stretnutia sa im nepodarilo priblížiť na menej ako 10 bodov. Priamy súboj o druhú priečku extraligovej tabuľky tak vyhral domáci celok a Čajky odsunul na 3. miesto.

Do stretnutia vstúpili Čajky s adekvátnym nasadením, čo sa prejavilo aj na skóre a v prvej štvrtine viedli nad osemfinalistom EuroCupu 7:9. Domáce hráčky však neskladali zbrane a najmä vďaka doskoku dostali zápas do vlastného tempa. Ružomberčanky porážali hosťujúce hráčky v hre jeden na jedného a postupne získavali náskok. Čajkám chýbali body z rýchleho protiútoku a nepremenené trestné hody. Na čiare trestného hodu stáli piešťanské basketbalistky celkom 34 krát a podarilo sa im premeniť len 19 pokusov.

Na útočnom doskoku držali domáce hráčky na koni najmä Murphy a Brezániová, ktoré svojim spoluhráčkam zabezpečili niekoľko druhých šancí. To hosťujúce Čajky ubíjalo a ani kvalitná organizácia hry a bojovný prejav nepomohli k prelomeniu 10 bodového náskoku, ktorý si domáce hráčky pozorne strážili.

Do zápasu zapojil tréner Pospíšil jedenásť z dvanástich hráčok, no túto širokú rotáciu mu narušili problémy pivotiek Felixovej, Krč-Turbovej a Zentkovej s faulami. Zápas kvôli piatim faulom napokon nedohrali Felixová s Krč-Turbovou.

,,Na zápase Liptáčok s Piešťanskými Čajkami hrali, bohužiaľ, v hľadisku prím priaznivci hosťujúceho klubu. A hoci ich bolo len 20, aktivitou a povzbudzovaním doslova prekypovali.” Takto pochválili našich fanúšikov na internetovej stránke ružomberského klubu. Fanúšikovia, ktorí vycestovali na derby zápas do Ružomberka boli pre Čajky akoby šiestym hráčom na ihrisku.

Najviac bodov: Krč-Turbová 18, Tatham 12, Bartoňová 9

TH: 25/14 – 34/19 trojky: 3 – 2 fauly: 28 – 29

Rozhodovali: T. Lukáč, Kúkelčík, Perečinský

Diváci: 550

Nikola Dudášová: Hneď po novom roku sme nastúpili na jeden z našich najdôležitejších zápasov, ktorý rozhodoval o našom postavení v play off. Mýslím, že úvod zápasu sme zvládli dobre, ale hneď po ňom začal súper dominovať na doskoku a v hre jedna na jedna. Od tej chvíle, až do konca zápasu sme sa na Ružomberok doťahovali. Ďalším našim problémom boli trestné hody. Keď zahodíte 15 šestiek, zápas sa dá vyhrať len ťažko. V hre sme mali aj dobré úseky, ale každá z nás mohla dať do zápasu viac. Som presvedčená, že keby sme premenili aspoň polovicu z nedaných tutoviek a vyhrali o niekoľko osobných súbojov viac, tento zápas by sme vyhrali.

Martin Pospíšil: V utorok večer sme zlyhali v streleckej úspešnosti, čím sme súperovi ponúkli šancu na dôležité víťazstvo. Ďalším dôležitým faktorom bolo, že sme dovolili Ružomberku vyniknúť v situáciách 1-1, ktoré s veľkou efektivitou zakončovali Dominika Baburová, Martina Stalvant a Zuzana Brezániová.

Good Angels Košice – Piešťanské Čajky 79:41 (17:6, 27:14, 18:8, 17:13)

Po neúspešnom utorňajšom zápase v Ružomberku nastúpili Čajky v stredu na druhé náročné stretnutie proti úradujúcemu majstrovi Slovenska, Good Angels Košice. Hosťujúce Čajky vstúpili do stretnutia s odhodlaním napraviť si chuť po trpkej prehre na pôde Ružomberka a po úvodných 2 minútach viedli.

Úvodné 4 body stretnutia si pripísala pivotka Mária Felixová. Čajky dokázali hrať vyrovnanú partiu s euroligovým celkom polovicu prvej štvrtiny. Košická základná päťka, ktorá nastupuje aj na stretnutia kvalitnej Euroligy následne nastolila svoj herný štandard a postupne zvyšovali náskok.

Tréner Martin Pospíšil dal na ihrisku priestor desiatim hráčkam, ktoré však nestačili na dobre rozbehnuté Košičanky. Tie dominovali na doskoku a domácemu publiku predviedli niekoľko pekných rýchlych protiútokov. Naopak hosťujúce Čajky sa trápili v útočnej fáze, o čom svedčí iba 41 nastrieľaných bodov a na dobré strelecké pozície sa museli nadrieť.

Hoci finálny rozdiel vo výsledku bol vysoký, Čajky počas štyridsiatich minút neskladali zbrane a bojovali až do závěrečného klaksónu.

Najviac bodov: Tatham 14, Bartoňová, Bartánusová a Felixová po 6

TH: 14/20 – 18/27 fauly: 24 – 22 trojky: 5/14 – 1/18
Diváci: 600

Martin Pospíšil: Do zápasu sme vstúpili koncentrovane, no už v priebehu prvej štvrtiny sa začala ukazovať veľká kvalita na strane súpera, ktorú sme podporili našou slabou agresivitou na doskoku. Good Angels nás preskákali pomerom 43:21, čo je neprípustné. Práve nám začína najdôležitejšia čast sezóny a my potrebujeme pochopiť, že iba sebaobetovaním v osobných súbojoch môžeme dosiahnuť svoje ciele.

Zuzana Pilátová: V priebehu zápasu sa ukázali kvality súpera, ktoré sa najvýraznejšie prejavili na doskokových štatistikách. S našou obranou sme mohli byť spokojní len v niektorých úsekoch hry. Začína sa druhá a veľmi dôležitá časť sezóny, ktorá vygraduje do play off a final four. Rovnako vygraduje aj naša forma – naša hra. Počas týchto dvoch zápasov sme nesplnili naše herné očakávania, ale práve takéto zápasy nám pomáhajú, posúvajú nás a pokiaľ sa z nich poučíme, náš herný prejav sa bude zlepšovať.

Zdroj: www.piestanskecajky.sk – (mp)

Continue Reading

Šport

Basketbal: Piešťanské Čajky museli kvôli covidu odrieknuť zápasy

Published

on

By

Piešťanské Čajky sa aktuálne nachádzajú v zložitom období. Namiesto toho, aby sa intenzívne pripravovali na vyvrcholenie dobre rozbehnutého súťažného ročníka, musia riešiť komplikovanú situáciu, aby boli vôbec schopné v dohľadnej dobe nastúpiť k súťažnému stretnutiu.

Pre kontakt s pozitívnou osobou počas posledného zápasu nadstavbovej časti Niké Extraligy Žien v Šamoríne musel celý tím absolvovať 14 dňovú karanténu. Bohužiaľ, ani Čajkám sa covid-19 nevyhol, štyri hráčky si nepríjemnou infekciou prešli a v týchto dňoch im končí 14 dňová karanténa. Hráčky, ktoré boli celý čas negatívne sa vrátili do tréningového procesu po skončení domácej izolácie v nedeľu 7. marca.

Klub vzhľadom na aktuálnu situáciu musel zrušiť účasť v štvrťfinále play-off Európskej basketbalovej ligy EWBL, kde sa na neutrálnej pôde v Rige mali Čajky v termíne 15. – 16.3.2021 predstaviť proti ruskému tímu NIKA Syktyvkar.  Čajkám zostávajú odohrať do konca nadstavbovej časti Niké Extraligy žien dva zápasy – doma proti Young Angels Košice (13.3.2021) a v Ružomberku (17.3.2021). Nadstavbovú časť je potrebné dohrať do 19.3. a preto už nie je veľký priestor na manévrovanie. V termíne 20. – 21.3.2021 sa uskutoční Slovenský pohár v Košiciach a následne 24.3.2021 odštartuje play-off štvrťfinálovými sériami.

Čajky sa však aktuálne nachádzajú v stave, kedy nemajú dostatočný počet spôsobilých hráčok, ktoré môžu v najbližších dňoch nastúpiť do zápasu, keďže okrem pozitívnych prípadov na covid-19 majú ďalšie hráčky na dlhšiu dobu zranené.

Klub sa preto musel zaoberať aj krajným riešením, a to nenastúpiť na zvyšné dva duely nadstavbovej časti Niké Extraligy žien, ktoré v tom prípade budú skontumované v neprospech Piešťan s priznaním bodu. S určitosťou sa tak stane v zápase s Young Angels Košice, čo už klub aj oznámil súperovi i hracej komisii SBA. S najväčšou pravdepodobnosťou čaká rovnaký osud aj duel s Ružomberkom.

„Veľmi nás táto situácia mrzí, no žiaľ aj to prináša doba, v ktorej práve žijeme. Zdravie hráčok je u nás vždy na prvom mieste a preto v tejto chvíli nevidíme iné riešenie. Veríme, že ho všetci pochopia. Hráčky, ktoré prekonali covid – 19 pustíme do tréningového procesu až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a preto nie je reálne, aby pár dní po skončení karantény podstúpili plné zaťaženie. Keď k tomu pridáme ďalšie hráčky, ktoré už dlhšie laborujú so zraneniami tak sme v stave, kedy nie je možné nastúpiť na zápas v rozumnom počte. Navyše aj zdravé hráčky, ktoré neboli pozitívne museli absolvovať 14 dňovú karanténu a boli tak dva týždne bez tréningu. Robíme všetko preto, aby sme sa dali dokopy a mohli nastúpiť na Slovenskom pohári 2021 v Košiciach a následne vstúpiť do play-off v dostatočnom zložení,“ uviedla k aktuálnej situácii v Piešťanských Čajkách generálna manažérka klubu Bronislava Borovičková.

Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka

Continue Reading

Šport

Filip Lányi zaplával slovenský rekord

Published

on

By

Od 5. do 7. marca sa v Šamoríne – Čilistove uskutočnili plavecké preteky 59. ročník Veľkej Ceny Slovenska. V olympijskom tréningovom stredisku x-bionic® sphere sa prezentovali plavci štyroch krajín. Okrem 33 domácich klubov sa zúčastnili plavci z 12 českých, 5 slovinských klubov a 1 z Malty.

Preteky boli v dnešnej zložitej dobe výnimočnou príležitosťou na porovnanie a test aktuálnej výkonnosti. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo pri dodržiavaní presných pravidiel a prísnych hygienických podmienok 216 plavcov z 52 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany mal zastúpenie štyroch dievčat a štyroch chlapcov. Športovú stránku vystúpenia našich pretekárov hodnotíme veľmi úspešne. Zaplávali veľké množstvo osobných rekordov a posunuli sa vo svojej výkonnosti smerom nahor. Najúspešnejší z našich bol Filip Lányi.

V disciplínach 400 a 800 v.sp. sa mu podarilo zaplávať B limity na majstrovstvá Európy aj majstrovstvá sveta juniorov. Na 400 v.sp. prekonal slovenský rekord kategórie juniorov na 50 m bazéne o 52 stotín sekundy. Predošlý rekord držal Adam Rosipal ORCA BA, ktorý zaplával ho na majstrovstvách sveta v roku 2017 v Indianapolise USA.

Filip v uvedených dvoch disciplínach obsadil tretie miesto v kvalitnej zahraničnej konkurencii ako najrýchlejší zo Slovákov.

V úspešných vystúpeniach, tak ako v minulých pretekoch, pokračovala Olívia Ana Šprláková-Zmorová. Vyhrala disciplínu 400 PP v osobnom rekorde a len tesne zaostala za B limitom na majstrovstvá Európy juniorov. Na 400 v.sp. si to však vynahradila a potvrdila B limit na majstrovstvá Európy juniorov ako štvrtá , tesne pod stupienkom víťazov.

Lea Chromiaková vybojovala dve štvrté miesta v ťažkých disciplínach na 200 motýlik a 400 PP. Zemiakovú medailu si v kvalitnom najlepšom osobnom výkone vyplával aj Lukáš Kunic na 1500 v.sp.. Na VC Slovenska sa nám darilo. Organizátorovi, Slovenskej plaveckej federácii patrí uznanie a pochvala za organizačné zvládnutie pretekov, ako aj za technické zabezpečenie .

V tradičnom športe Piešťancov, v plávaní, sa nám už dlho darí. Kedy si to však po desaťročiach nečinnosti všimne aj radnica je pre nás všetkých veľkou záhadou.

Text: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Novinky

Plávanie: Piešťanci obstáli v slovenskej špičke, pretekali v tréningovej bubline

Published

on

By

V dňoch 19. až 21. februára sa konali v tréningovej bubline X-BIONIC® Sphere v Šamoríne kontrolné plavecké preteky juniorov a seniorov, na ktorých sa zúčastnila takmer celá slovenská špička. Za ŠPK Kúpele Piešťany štartoval  dvanásťčlenný výber šiestich chlapcov a šiestich dievčat. Plávalo sa na 25 metrovom bazéne. Všetci účastníci pretekov prešli dvojnásobným, niektorí aj trojnásobným testovaním pred pobytom a počas samotného pobytu v zariadení. Plavcom Kúpeľov sa darilo a vybojovali spolu 23 medailových umiestnení. Osem zlatých, deväť strieborných a šesť bronzových.

V pretekoch bola najúspešnejšia Olívia Ana Šprláková-Zmorová, keď svoje víťazstvá v disciplínach 1500 v.sp., 400 v.sp., 400PP okorenila slovenským rekordom na 1500 v.sp. v kategórii junioriek. Slovenský rekord prekonala o viac ako 6 sekúnd.

Starý rekord držala taktiež naša pretekárka Sára Niepelová, tohto času študujúca v USA. Na 200 PP sa Olívia Ana postavila vďaka osobnému rekordu na strieborný stupienok. Lea Chromiaková, juniorská reprezentantka SR, vyhrala 400 v.sp. a 200 motýlik, striebro brala na 100 motýlik a bronzovými medailami ju dekorovali za 1500 v.sp. a 200PP. Taktiež pekná medailová porcia.

Rebeka Buková si urobila radosť víťazstvom na 200 znak a druhým miestom na 100 znak vo svojej dvojročníkovej kategórii junioriek. Katarína Lopatková sa po prechode zo žiackej kategórie medzi mladšie juniorky veľmi pekne udomácňuje v novej kategórii a vybojovala si tri druhé priečky za výkony na 400v.sp., 1500 v.sp. a 400PP. Svojimi zlepšeniami potvrdila zaradenie do juniorskej reprezentácie SR v plávaní. Na strieborný stupienok víťazov sa po bojovnom výkone postavila za 200 motýlik Veronika Luciaková.

Medzi chlapcami sa darilo Lukášovi Kunicovi, ktorý je od začiatku tohto roka tiež zaradený v juniorskom reprezentačnom výbere bazénových plavcov, keď vyhral 400 PP, strieborný bol na 800 v.sp. a na tretí stupienok sa postavil po absolvovaní 400 v.sp. a 200 PP. Sľubnými výkonmi a zlepšeniami sa v kategórii žiakov prezentoval Patrik Tapušík, ktorý zvíťazil na 1500 v.sp. a tretiu priečku si vyplával na 400PP.

Filip Lányi sa po tréningovom výpadku potešil osobnými zlepšeniami a druhým miestom na 100 znak ako aj bronzovou medailou na 50 znak.

Dnešná doba športu nepraje a príprava mladých športovcov je pre rodičov aj klub finančne náročná, ak chceme deti pri športe udržať na vysokej výkonnosti. Plavcom ŠPK Kúpele Piešťany sa to po ročnom boji s obmedzeniami spôsobenými pandémiou zatiaľ relatívne darí. Najväčšie straty zatiaľ očakávame v príprave najmladších detí v prípravke. Veľmi záleží na osobnej aktivite každého jednotlivca v suchej príprave, aj keď plavci patria do vody. Všetci priaznivci športu by určite radi videli aspoň v diaľke iskričku nádeje v podobe návratu na športoviská.

Text a foto: Radoslav Suchánek

Continue Reading

Reklama

Populárne články