Connect with us

Novinky

Atletika: Zita Kácserová vyhrala Memoriál Petra Minárecha tretí raz, László Gregor premiérovo

Published

on

Do Trebatíc opäť raz zavítal bežecký sviatok. Išlo o Memoriál Petra Minárecha, ktorý je spomienkou na nezabudnuteľnú osobnosť vytrvalostného hnutia. Cestné preteky tu dostali priestor tradične v poslednú júlovú nedeľu. Do hlavnej štartovej listiny na 10 km bolo zapísaných 110 mužov, žien, juniorov a junioriek. Z nich nedobehli do cieľa iba dvaja.

Štart 10. ročníka Memoriálu Petra Minárecha v Trebaticiach.

Gestorom medzinárodného stretnutia všetkých vekových kategórií, vrátane sprievodných súťaží škôlkarov a školákov, bol starosta obce Juraj Valo. Oslava masového džogingu mala aj tentoraz vysokú športovú i spoločenskú úroveň. Tiež zásluhou žičlivých divákov. Mnohí z nich, ako býva v Trebaticiach dobrým zvykom, prichystali pozdĺž pretekárskeho okruhu viaceré  stanovištia s vodným osviežením.

V kvalitnej atletickej skupine od našich južných susedov nechýbala ani chýrna Zita Kácserová, ktorá tento rok pridala do svojej medailovej zbierky zo šampionátov Maďarska ďalšie dva tituly, vrátane prvenstva v behu na 10 000 m (33:07 min). Dovedna už získala na domácej scéne šestnásť zlatých medailí.  „Účasť v Trebaticiach bola príjemným spestrením prípravy na blížiace sa majstrovstvá Európy v Berlíne, v ktorých pobežím 10. augusta stípliarskych 3 000 metrov,“ prezradila súčasná ikona maďarskej atletiky. Veľmi dobre ju poznajú aj priaznivci na Slovensku, veď okrem iných podujatí vyhrala Národný beh Devín – Bratislava v posledných štyroch dejstvách.

Zita Kácserová triumfovala v trebatickom MPM tretí raz. Ako prezradila, účasťou v tomto obľúbenom vidieckom behu si prišla spestriť tréningovú drinu pred blížiacimi sa ME v Berlíne.

Jej krajan, desaťnásobný majster László Gregor, si z ostatných troch edícií „Devína“ zasa odniesol druhé, prvé a tretie miesto. Na margo trebatických pretekov poznamenal: „Aj z vlastnej skúsenosti už môžem po 10. ročníku Minárechovho memoriálu potvrdiť, že pozitívny chýr o tomto vidieckom behu sa zakladá na pravde. V Trebaticiach boli pri jubileu výborní organizátori a popri celej trati skvelí diváci, ktorí nás neustále občerstvovali či kropili vodou. V horúcom počasí nám ich mokrá nádielka v rôznej podobe veru prišla vhod.“

Víťaz jubilejných pretekov na 10 km, maďarský reprezentant László Gregor.

Absolútne poradie mužov (cesta, 10 km): 1. László Gregor (Maďarsko / Benedek Team, 32:26 min), 2. Marek Hladík (Slávia Trnava, 33:20), 3. Tamás Nagy (Maďarsko / Benedek Team, 34:25), 4. Lukáš Záhorec (Trnava / bernohy.sk, 36:18).

Absolútne poradie žien (cesta, 10 km): 1. Zita Kácserová (37:07 min – traťový rekord, jej tretí primát v trebatickom MPM), 2. Csilla Papová (40:34), 3. Zita Kovácsová (všetky Maďarsko / Benedek Team, 42:53), 4. Dagmar Vargová (AK Bojničky, 44:34).

Jaroslav Lieskovský Foto: Juraj Jankech

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články