Connect with us

Novinky

Asociácia športových klubov čoskoro spozná svoje vedenie. Jej cieľom je zvýšenie podpory športu

Published

on

Asociácia športových klubov Piešťany je už zaregistrovaným združením a na august pripravuje svoj prvý kongres, kde budú zvolení členovia výkonného výboru, dozornej rady i prezident. Asociácia chystá aktuálne viacero aktivít smerujúcich k zlepšeniu situácie v oblasti podpory športu v Piešťanoch. Jej cieľom je tiež zvýšenie priamej dotácie na činnosť klubov a združení zo strany Mesta Piešťany vo výške 2% z jeho rozpočtu.

Mesto Piešťany od roku 2015 poskytuje športovým klubom a združeniam cez dotácie na činnosť ročne 15-tisíc eur (v roku 2015 to bolo jednorázovo 106140 eur), čo je takmer o 400 percent viac ako 3872 eur, ktoré boli poskytované do roku 2014. Okrem toho aktuálne Mesto Piešťany financuje rôznymi postupmi prevádzkové náklady na zimnom štadióne vo výške 200-tisíc eur, na futbalovom štadióne 30-tisíc eur, na kúpalisku Eva a bazénu v bývalom hoteli Sĺňava spolu vo výške 65-tisíc eur, basketbalovej haly do 55-tisíc eur a kolkárne 5000 eur.

Športovci upozorňujú na podľa nich stále nízku priamu dotačnú podporu. „Podpora zo strany samosprávy je niekoľko rokov na minimálnej úrovni, a tým pádom bremeno činnosti je ponechané najmä na pleciach rodičov, sponzorov, prípadne národných zväzov. AŠK PN pripravuje materiály ako podklad na rokovanie s kompetentnými zástupcami v našom meste s upriamením pozornosti na športujúcu mládež a organizovanie športu pre všetkých, vrátane zdravotne hendikepovaných športovcov. Pohybová výchova detí a mládeže tvorí základ zdravého a všestranného rozvoja dieťaťa a jeho osobnosti,“ hovorí Peter Bohuš, jeden z iniciátorov založenia AŠK PN.

Asociácia zastáva názor, že financovanie klubov musí byť rovnomerne rozložené medzi viaceré zdroje. Týmito zdrojmi sú štát cez národné zväzy, samospráva, sponzori, darcovia a rodičia. „Pomer medzi jednotlivými zdrojmi príjmov by mali byť rovnomerne rozložený, a to z viacerých dôvodov. Rozloženie financovania je potrebné pre zabezpečenie stability rozvoja klubov a minimalizovania rizika v prípade krátkodobého výpadku niektorého z nich,“ konštatuje P. Bohuš.

Športovci tiež propagujú mesto a región

AŠK Piešťany považuje za veľmi dôležitý bod  súvisiaci s potrebou podpory od samosprávy, propagáciu mesta a regiónu, ktorú robia športovci, a to nielen reprezentanti. „Kluby organizujú podujatia a iné aktivity v širokej škále športových činností, reprezentujú pritom mesto Piešťany na národných a medzinárodných podujatiach, snažia sa vychovávať a podporovať reprezentantov, či organizovať rôzne medzinárodné súťaže. Z radov športovcov mesta sú známi viacerí majstri Európy i sveta a reprezentanti našej krajiny. Z histórie je známe, že so športovaním v meste Piešťany začínalo, resp. tu pôsobilo až 14 športovcov, ktorí dosiahli métu najvyššej kvality, nielen účasťou na olympijských, či paraolympijských hrách, ale aj ziskom vzácnych kovov,“ dodáva Peter Bohuš.

Kongres Asociácie športových klubov v Piešťanoch sa uskutoční 22. augusta. Okrem iného budú na ňom zvolení členovia výkonného výboru, dozornej rady a prezident združenia. Tí by mali následne otvoriť vecný a korektný dialóg na tému podpory športu. Cieľom rokovaní je podľa asociácie hľadanie konsenzu v oblasti športu, rozvoja infraštruktúry a nastavanie koncepcie rozvoja športu po všetkých stránkach.
-red- Ilustr. foto: -pb-, -th-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články