Connect with us

Novinky

Andy Hlaváč: „Ďakujeme, pán Generál“

Published

on

Brezová pod Bradlom sa stala počas uplynulého piatku 10. júna dejiskom 140 kilometrov dlhého štafetového závodu s názvom Štefánik Trail. Medzi sedemdesiatkou štartujúcich jednotlivcov a tímov bol aj Minimon running team z Piešťan, ktorý možno poznáte z bežeckých pretekov v našom meste a okolí. Miestni športovci síce v príprave nabehali veľké množstvo kilometrov, ale pretek v ťažkom teréne u nich aj tak vzbudzoval obavy a rešpekt. Závod odštartoval o 23:00 a cieľ ich čakal po dlhých 15 hodinách, 20 minútach a 43 sekundách v Bratislave. Výsledné 16. miesto je pre tím v zložení Andy Hlaváč, Rasťo Balón, Dano „Muflón“ Sýkora, Marián Selnekovič, Marcel Švec, Erik Ferencz a Marián Saitler obrovským úspechom.

1

Priebeh náročného Štefánik Trailu približuje člen Minimon running teamu Andy Hlaváč: 23:00, štart. Konečne. 70 štafetových bežcov vyráža do tmy, okolo mohyly rovno na červenú značku, ktorá nás „dúfame“, bezpečne dovedie až do Bratislavy.

Ticho, tma, iba lomoz lesnej zveri a ťažké hlboké dýchanie. To je jediné, čo nás sprevádza celým prvým úsekom. Pohľad čelovky neustále uprený pod nohy, na skaly, výmoly a šotolinu. Občas zodvihnúť hlavu a pozrieť na dokonale vyznačenú cestu, ktorá miestami svieti ako diaľnica. Bez problémov.

2

Prvý úsek dobiehame v polovici štartového pola, ale ide Rasťo, a to je dobre. „Bež“. Rasťo vybieha z Dobrej vody s odhodlaním jemu vlastným. Presúvame sa na Bukovú. Je 3:00 ráno, Dano v tejto chvíli nevyzerá zrovna ako adrenalínom nažhavený, ale čo už. Zohrievame sa pri plameňoch zapáleného ohňa na kontrolnej stanici. „Koľko ešte?“ Mal by prísť cca 3:20. Je 3:12 a z diaľky vidíme charakteristicky sa kymácajúcu čelovku. Je to on? Určite. „Danoooo, štyridsaťosem, poď“. Dano narýchlo zhadzuje bundu, vybieha do tmy. „Sme v prvej desiatke“, vraví alebo skôr sekavo vydýchne Rasťo. Thy wolle.

3

Presúvame sa do Sološnice. Svitá. Nikto nezávidí bežcovi na trati, ani Majovi, ktorého čaká síce už „svetelný úsek“, ale zasa hneď z rána 3 hodiny do kopca, no neviem.“ Majo ideš, drž sa“. My zatiaľ využívame pohostinnosť dokonale zásobených občerstvovačiek. Od ovocia, orieškov, slaného a sladkého až po pivo, najviac nám „ide“ mastný chleba s cibuľou. Lahôdka v tejto situácii. Keď dorazíme na Pezinskú babu, je už celkom príjemné teplé ráno. Len neviem, či tá polievka tesne po dobehu bol dobrý nápad, nejako sa necítime. Ako tak vyspatý Marcel je plný chuti a energie, vyzerá ako by k nám ani nepatril. „Marcel, kľud, neprepál to“. Vybieha. Ide sa na Kolibu pod lanovku. Záverečne kilometrové stúpanie po 30 kilometrovej štreke – asi nebude vysmiaty. Vidíme ho. Nevyzerá zrovna „fresh“, keď prichádza k nám, nepočujeme nič. Už ani nenadáva. Ouuu. To je zlé. „Kde je predávka“? ukazujeme mu smer jeho posledných 100 metrov a bežíme na kontrolný bod objať ho.

6

Vytknutý členok, ale etapa „na doraz“. Držíme sa okolo 20- teho miesta, ale ešte máme v zálohe Erika. Želáme mu šťastnú cestu a odchádzame na nábrežie k cieľu. Posledné dva úseky, chlapci bojujme.

„Máte parádne dresy, chcete sa ísť osprchovať“?, pani nám podáva karty od apartmánov 5-hviezdičkového hotela Sheraton, a po divne sa pozerajúcom recepčnom, ktorý nás ochotne odprevádza k výťahom, si užívame dokonalú „5 hviezdičkovú“ sprchu. A Erik beží. Vraciame sa na nábrežie a po výdatnom guláši s pivom v ruke lustrujeme web. Prvá 20-tka by bola neskutočný úspech. Nachádzame aktuálne poradie, Erik odovzdáva poslednú štafetu na 15-tom mieste. Eufória.“ Marián poď!“

4

Tŕpneme, tešíme sa, sme všetci pri ňom, „drž sa, to dáš“. 13:40 organizátor hlási že Minimon prebehol posledným kontrolným bodom a cca o 20 minút je v cieli. Pozbierame sily, čo nám zostali, alebo pivo dodalo a čakáme Mariana na posledný 50-metrový úsek, ktorý dávame cez bolesť, radosť a dojatie. „Hotovo“. Máme to. Minimon running team dobehol na 16-tom mieste v čase 15:20:43.

Preberáme si medaile, ktorá nám na krk vešia praneter pána Štefánika, usmievavá milá a žoviálna pani, presne taká, aký charakter mal celý závod. Neskutočná vďaka patrí organizátorom, dobrovoľníkom, partnerom, karpatským horám, a samozrejme, Vám, pán Milan Rastislav Štefánik, tak zasa o rok.

Členmi štafety boli Andy Hlaváč, Rasťo Balón, Dano „Muflón“ Sýkora, Marián Selnekovič, Marcel Švec, Erik Ferencz a Marián Saitler. Musíme ešte vysloviť veľkú vďaku Petrovi Divincovi, ktorý ako vodič a podpora nás nielen že zodpovedne doviezol, ale po celý čas trpel s nami.

8

-lt/Text: Andy Hlaváč/Foto: Minimon running team-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články