Samospráva

Žehličku na cesty za opravu škôlok nevymenili

By 5. novembra 20136 novembra, 2013No Comments

Nákup infražiariča poslanci odložili na budúci rok. Rozhodovať o ňom budú pri zostavovaní rozpočtu. Ešte na jar sa im táto technológia zdala lacnejšia, efektívnejšia a rýchlejšia ako doteraz používané metódy plátania dier na cestách.

[singlepic id=42629 w=520 h=340 float=center]

Témou rokovania zastupiteľstva, ktoré sa uskutočnilo 3. októbra bola aj zmena aktuálneho mestského rozpočtu, ktorá bola potrebná na riešenie havarijného stavu v dvoch materských škôlkach. Poslanci museli rozhodnúť, z akých prostriedkov bude radnica financovať neodkladné opravy.

Rekonštrukcie mali byť uhradené zo sumy 120-tisíc eur, ktorú na jar zastupiteľstvo vyhradilo na nákup infražiariča. Finančno-podnikateľská komisia sa postavila proti tomuto návrhu, mestská rada s ním súhlasila.

Jozef Chudý (Smer-SD) uviedol, že finančná komisia navrhla, aby opravy striech a rozvodov v materských školách boli hradené z rezervného fondu mesta. Neskôr dodal, že 120-tisíc eur určených na nákup infražiariča môže byť použitých aj na obstaranie inej technológie: „Nechajme si ten priestor a vyčkajme. Nemusí to byť žehlička, ale riešenie ktoré prinesie zvýšenie kvality opráv ciest.“

„Mali sme informácie, že je to excelentná metóda a preto sme to podporili,“ reagoval Jozef Beňačka (nezávislý). Dodal, že v meste býva po zime priemerne 500 výtlkov, tento rok ich bolo výnimočne veľa – až 3-tisíc. Nie všetky výtlky sa dajú opravovať infražiaričom a aj keby to tak bolo, náklady na jeho kúpu sa samospráve vrátia až o 30 rokov.

„Z tých informácií, ktoré som mal k dispozícii spočiatku, sa mi to zdalo rozumné. Teraz sa mi to zdá zbytočné a drahé riešenie pre mesto, ktoré môže reparovať výtlky, tak ako to robí teraz, bez zbytočných 120-tisíc za žehličku,“ uzavrel Jozef Beňačka.

Primátor Remo Cicutto následne požiadal poslancov o vyjadrenie všeobecného súhlasu, aby obstaranie infražiariča bolo posunuté na budúci rok. K tejto téme, by sa malo zastupiteľstvo dostať pri zostavovaní budúcoročného rozpočtu.

Poslanci nakoniec rozhodli, že budovy materských škôl opravia z prostriedkov, ktoré sú v rezervnom fonde.

Viac o oprave ciest pomocou infražiariča sa dočítate tu.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: MsÚ

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972