Samospráva

Vrt pri kúpalisku má dodať úžitkovú, nie termálnu vodu

By 4. apríla 2012No Comments

Ďalšou fázou v príprave výstavby kúpaliska pri futbalovom štadióne je hydrogeologický prieskum. Poslancov o tom informovali zástupcovia mestského úradu (MsÚ) na zasadnutí zastupiteľstva 29. marca.

[singlepic id=24977 w=320 h=240 float=right]„Pri riešení efektívnosti prevádzky Plaveckého centra sme dospeli k názoru, že je potrebné zabezpečiť úžitkovú vodu v rámci nášho vlastného vrtu,“ vysvetlila Eva Pobjecká, vedúca odboru správy MsÚ. Výdatnosť tohto vrtu musí byť 20 litrov za sekundu a nesmie ovplyvňovať ďalšie vrty v lokalite, vrátane zdroja pitnej vody, ktorý vlastní Trnavská vodárenská spoločnosť.

Preto bude nasledovať hydrogeologický prieskum do hĺbky 12 metrov a skúška bude trvať 22 dní. Celkové náklady nemajú presiahnuť 15-tisíc eur. Podľa toho ako prieskum dopadne, vydá Inšpekcia kúpeľov a žriediel rozhodnutie, či dovolí radnici čerpať úžitkovú vodu na tomto mieste.

V projekte nového kúpaliska sa počíta s využitím podzemných vôd z vlastného vrtu na plnenie bazénov. Ohrev vody má zabezpečiť tepelné čerpadlo.

Tieto informácie dostali poslanci na základe vlastného uznesenia, keď chceli začiatkom marca vedieť, aké sú možnosti, aby radnica využívala zdroj liečivej vody. Podľa Evy Pobjeckej sú najbližšie existujúce vrty pri Kolonádovom moste a hoteli Slovan. Ich vlastníkom sú Slovenské liečebné kúpele Piešťany. V zmysle zákona sú pri žiadosti o ich využitie potrebné skúšky a sledovanie rozborov vody počas troch rokov. „Je treba počítať s nákladmi možno niekoľko miliónov eur. Realizácia nášho zámeru by sa týmto predražila, možno zdvojnásobila s rizikom, že povolenie nezískame a realizácia sa posunie o niekoľko rokov,“ píše sa v správe, ktorú dostali poslanci.

REKLAMA

Podľa balneotechničky Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany Beatrix Kopcovej je teplota vo vrtoch v rozmedzí 30-40 stupňov. Vrty podľa jej vyjadrenia preukazujú vzájomnú hydraulickú spojitosť a keďže neboli od svojho vzniku využívané, potrebujú revíziu. V prípade, že by hydrogeologická skúška preukázala vplyv na iné liečivé zdroje kúpeľov, využívanie by nemohlo byť povolené.

Poslanci po vypočutí týchto informácií žiadne uznesenie nenavrhli.

Text: Martin Palkovič Vizualizácia: MsÚ

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972