Samospráva

Väčší vplyv poslancov na rozpočet sa nepodarilo presadiť

By 18. júla 2013No Comments

Možnosť nie iba schvaľovať, ale aj pomáhať tvoriť mestský rozpočet, chcel dať poslancom do rúk Jozef Chudý (Smer-SD). Na júlovom zastupiteľstve navrhol zriadenie komisie pre rozpočet, ktorá by sa najdôležitejšou legislatívnou normou samosprávy zaoberala počas celého roka.

[singlepic id=19847 w=320 h=240 float=left] Rozpočet mesta pripravuje radnica a schvaľuje mestské zastupiteľstvo. „Pritom, či už z teoretického, ale aj praktického hľadiska, by malo zastupiteľstvo pracovať s rozpočtom ako procesom, teda neustále ho sledovať, kontrolovať, vyhodnocovať a korigovať,“ napísal v dôvodovej správe k svojmu návrhu Jozef Chudý. Argumentoval aj tým, že od roku 2008 sa neustále zmenšujú finančné zdroje, ktoré treba využívať čo najhospodárnejšie.

Ďalej pripomenul, že mesto vkladá nemalé prostriedky do projektových dokumentácií bez toho, aby malo vyhotovené štúdie uskutočniteľnosti. „Robíme projekty na veci, o ktorých vieme, že na ne nebudeme mať peniaze.“ Ako príklad menoval nové kúpalisko a mestský park.

Väčšina poslancov však jeho návrh odmietla. Kompetenciu ovplyvňovať rozpočet má podľa viacerých finančno-podnikateľská komisia. „V rámci prípravy rozpočtu na tento rok mohli byť podané nejaké podnetné návrhy. Z celej tej niekoľkomesačnej práce, keď ste sa stretali na mestskom zastupiteľstve nevznikol ani jeden návrh,“ povedal Jozef Beňačka (nezávislý) na adresu skupiny poslancov, ktorá sa stotožnila s návrhom na zriadenie komisie.

Kontrolóra Petra Konečného sa opýtal, či bol návrh predložený v súlade so zákonom. Keďže sa dotýka rozpočtu mal by najskôr prejsť mestskou radou a komisiami. Jozef Chudý nakoniec tento materiál z rokovania stiahol. Pre PNky.sk však neskôr potvrdil, že ho predloží opäť.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972