Samospráva

Starý olej nepatrí do výlevky, ale do Zberného strediska

By 3. februára 20134 februára, 2013No Comments

Kuchynský olej môže znečistiť podzemnú vodu aj pôdu. Separovať ho môžu už aj Piešťanci.

[singlepic id=39638 w=520 h=340 float=center]

 

Už minulý existovala pre obyvateľov Piešťan možnosť priniesť použitý kuchynský olej do Zberného strediska. Radnica plánuje vykonávať jeho zber aj na školách.

„Zatiaľ ho môžu ľudia nosiť v klasických PET fľašiach alebo v bandaskách. Odoberá ho od nás firma, ktorá sa zaoberá aj zberom pneumatík, motorových olejov a batérií,“ informovala Ivana Legátová z referátu životného prostredia mestského úradu.

Prevádzkovatelia kuchýň majú podľa jej slov od začiatku tohto roka povinnosť separovať všetok kuchynský a reštauračný odpad. „Musia uzatvoriť zmluvy s odberateľom takéhoto odpadu. Upravuje to zákon.“

Pri vylievaní použitého kuchynského oleja do výlevky môže vzniknúť v kanálovom potrubí olejový film. Na ten sa zachytávajú nečistoty, ktoré postupne upchávajú kanál. Vo voľnej prírode znečisťuje použitý olej pôdu aj podzemnú vodu. Okrem toho obsahuje karcinogénne látky, ktoré sa môžu prostredníctvom ovocia a zeleniny dostať späť do ľudského tela. Firmy, ktoré starý olej zbierajú, ho dokážu zúžitkovať napríklad pri výrobe bionafty.

Text: Martin Palkovič Foto: wikipedia.org

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972