Samospráva

Primátor o Kolonáde: Je to nočná mora

By 8. mája 2012No Comments

Poslanci sa vedenia radnice pýtali na kvalitu dlažby a sankcie voči dodávateľovi. Problémy s firmou Euro-building, a. s. majú aj v Kremnici a Púchove. Spomína ju tiež údajný spis Slovenskej informačnej služby s názvom Gorila.

[singlepic id=19670 w=320 h=240 float=right]Verejné obstarávanie pomocou elektronických aukcií nemusí byť pre samosprávy príliš výhodné. Víťaz súťaže, v ktorej vyhráva najnižšia ponuka, nie je vždy zároveň spoľahlivým partnerom.

„Chvalabohu, že sme dostali túto spoločnosť do partnerského vzťahu až tak neskoro, vzhľadom na spôsob obstarávania – dodávateľ, ktorý ponúkne lepšiu cenu zvíťazí. Kolegovia z celého Slovenska majú s touto firmou nesmierne problémy,“ povedal primátor na zastupiteľstve a dodal, že sankcie za každý deň omeškania bežia od 1. mája.

„Niekedy elektronické aukcie, na ktorých sa šetria peniaze, znamenajú, že vyhodíme raz toľko peňazí,“ reagovala poslankyňa Mária Beňová (SMER-SD) a pre TV Karpaty dodala, že je zástankyňou švajčiarskej metódy obstarávania: „Najvyššia a najnižšia ponuka sa škrtá a z toho zdravého jadra sa vyberajú dodávatelia.“

Mária Beňová interpelovala vedenie radnice v súvislosti s kvalitou dlažby pod Kolonádou. „Pravdepodobne nie je všetka dlažba z jednej šarže. Prvý subdodávateľ kúpil kompletnú šaržu, ale odišiel a ostatní subdodávatelia už kúpili inú šaržu, takže tóny nie sú úplne rovnaké a s tým nevieme nič robiť. Je to nočná mora. Každý deň keď idem okolo pozerám sa či tam vôbec robia. A keď vidím ako, je mi zle,“ odpovedal primátor.

Z médií sú známe problémy s firmou Euro-building, a. s. v Kremnici a Púchove. „Nevieme sa domôcť, aby odstránili chyby, ktoré na stavbe sú. Nemáme teda inú možnosť, ako riešiť to súdom,“ povedala pre ziar24.sk kremnická primátorka Zuzana Balážová.

S Púchovom vedie firma súdny spor pre neuhradené faktúry. Tamojšia radnica tvrdí, že stavba divadla nebola vyhotovená v deklarovanej kvalite.

Primátor Banskej Bystrice Peter Gogola zrušil verejnú súťaž, v ktorej by vyhrala firma Euro-building, a. s. Do súťaže totiž podľa neho neprimeraným spôsobom zasiahol Úrad pre verejné obstarávanie, na ktorý sa rozhodol podať žalobu. Regionálny server bbonline.sk v tejto súvislosti upozornil, že spoločnosť aj jej majiteľ sa nepriamo spomínajú v údajných uniknutých spisoch Slovenskej informačnej služby s názvom Gorila.

Text: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972