Connect with us

Novinky

Poslanci oslobodili letisko od dane za nehnuteľnosť

Published

on

Na štvrtkovom zastupiteľstve opäť rezonovala téma letisko. Vedúci oddelenia finančných služieb Stanislav Mikuš predložil návrh o zmene všeobecne záväzného nariadenia, ktorý mal viesť k zmene a doplneniu nariadenia č. 12/2014 o dani z nehnuteľnosti. Mestská rada po prerokovaní odporučila návrh všeobecne záväzného nariadenia schváliť. Poslanci návrh s prehľadom schválili a v praxi to znamená, že piešťanskému letisku bude počas jedného roka odpustená daň z nehnuteľnosti.

IMG_9595

Vedúci oddelenia právnych a klientskych služieb Pavol Vermeš zosumarizoval aktuálnu situáciu po úspešnej petičnej akcii. Vyzdvihol aktivitu obyvateľov, ktorí sa zomkli a prispeli k tomu, aby k zániku letiska nedošlo. Myslí si, že župan TTSK Tibor Mikuš si vzal na svoje bedrá viac, ako je schopný uniesť, a je podľa neho zarážajúce, že mesto ako akcionár nemalo o dôležitých aktivitách, akou je napríklad prevedenie pôžičky, žiadne informácie. Pavol Vermeš nesúhlasí s tvrdením Tibora Mikuša, podľa ktorého zánik akciovej spoločnosti Letisko Piešťany automaticky neznamená zánik samotného letiska.

IMG_9575

K návrhu sa vyjadrili viacerí poslanci, negatívne ho skomentoval len Marián Urbánek. „Má byť v Piešťanoch letisko? Aj by som povedal, že má, ale ak mám byť úprimný, neviem. Môže byť letisko v Piešťanoch funkčné? Vychádza mi jediné, civilné letisko v Piešťanoch nemôže fungovať. Ak sa nájde investor, ktorý dokáže prevádzkovať letisko, budem prvý za to, aby sme mu tú daň aj spätne odpustili. Za súčasného stavu si ale myslím, že odpustenie dane z nehnuteľnosti by viedlo k tomu, že každý občan tohto mesta by sa musel zložiť na činnosť nefunkčného letiska. Preto ja toto určite nepodporím,“ povedal Marián Urbánek. Podľa neho by na letisku muselo každý pracovný deň pristáť aspoň jedno lietadlo s kapacitou 170 cestujúcich, aby sa prevádzka letiska vyplatila.

IMG_9497

Iveta Babičová pripomenula, že na návrh Stanislava Mikuša sa treba pozrieť aj z morálneho hľadiska. Podľa nej je odpustenie dane v tejto chvíli jediný krok, ktorý môže mesto spraviť. Poslanec Peter Jančovič trval na odpovedi na otázku, či mestský úrad vyvinul potrebné aktivity na záchranu letiska a žiadal reálne kroky. Je presvedčený, že aj minoritný akcionár vie vyvinúť primeranú aktivitu. „Mesto Piešťany robí všetky kroky, ktoré mu ako minoritnému akcionárovi zákon umožňuje. Požiadali sme o zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia. Predstavenstvo spoločnosti porušilo zákon, pretože valné zhromaždenie sa nekonalo – pritom ak akcionár, ktorý má viac ako päť percent akcií, požiada o zvolanie valného zhromaždenia, predstavenstvo je povinné ho zvolať. Podľa informácií, ktoré máme, sa toto valné zhromaždenie pripravuje, avšak to už je dávno po lehote,“ informoval prvý viceprimátor mesta Piešťany Michal Hynek.

IMG_9608

Petr Veverka vymenoval škálu funkcií, ktoré letisko ponúka a dodal, že letisko má budúcnosť. Vyzval predsedu dozornej rady akciovej spoločnosti Rema Cicutta, aby inicioval poslanecký prieskum a previedol piešťanských poslancov letiskom.

IMG_9610

Adriana Drahovská uviedla, že v prípade schválenia návrhu je na ťahu majoritný akcionár – Trnavský samosprávny kraj: „Nemyslím si, že nemôžeme nič urobiť. Ak my tu schválime tento ústretový krok, teda odpustenie dane z nehnuteľnosti, môžeme vyzvať akcionára, aby aj on spravil ústretový krok v podobe nevyplatenia odmien alebo zníženie odmien členom spoločnosti.“ Poslankyňa sa stotožňuje so stanoviskom mestskej rady, ktorá hovorí, že v prípade schválenia návrhu by malo mesto rokovať s akcionármi o tom, aké ozdravné kroky plánujú vykonať. „Mesto Piešťany si plní zákonnú povinnosť ako správca dane a obvinenia, ktoré zazneli v médiách o tom, že Mesto Piešťany chystá kroky k tomu, aby došla spoločnosť ku konkurzu, odmieta,“ dodal na margo medializovaných obvinení Michal Hynek.

IMG_9617Po hodinovej diskusii prešlo zastupiteľstvo k samotnému hlasovaniu. Za návrh hlasovalo 20 poslancov, proti bol Marián Urbánek. Všeobecne záväzné nariadenie bude v platnosti jeden rok. Výška odpustenej sumy predstavuje 55 469 eur.

-red-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články