Connect with us

Novinky

Poslanci Národnej rady prídu na prieskum piešťanského letiska

Published

on

V pondelok 21. novembra predložil Boris Kollár na rokovaní Výboru NRSR pre verejnú správu a regionálny rozvoj požiadavku na poslanecký prieskum, ktorá bola schválená všetkými členmi. Prieskum sa má uskutočniť do 29. novembra, kedy je zvolané valné zhromaždenie s bodom, v ktorom sa má hlasovať o likvidácii letiska.

kollar (22)

 

„Ministerstvo dopravy už dávno vyzvalo listom aj vyšší územný celok, aj mesto Piešťany, že im za euro odovzdáme akcie, lebo my so svojimi dvadsiatimi percentami nemáme absolútne vplyv na chod tejto spoločnosti. Tak sú nastavené aj stanovy, za ktoré sme my nehlasovali – ani nemáme možnosť za to zahlasovať. Od roku 2012 všetky majetkové práva sú priamo výkonom len štatutárnych orgánov,“ povedal na zasadnutí výboru štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.

Štát nie je zastúpený v predstavenstve, ani v dozornej rade spoločnosti Letisko Piešťany, a. s., čím sa stavia do podobnej pozície ako mesto Piešťany. Pri rozvíjaní letiska treba podľa Stromčeka brať do úvahy, že jedna skupina ľudí má z rozvoja cestovného ruchu radosť, zatiaľ čo iní sa sťažujú na vyššiu hladinu hluku.

DSC_0538

„My nie sme presvedčení o tom, že fungovanie piešťanského letiska a jeho manažmentu by práve dávalo základy nejakého dobrého rozvoja, keď to porovnáme napríklad s Popradom, kde sa prosto snažia. (…) Radšej budeme finančné prostriedky sústrediť na bratislavské letisko ako do Piešťan, keby sme aj mohli, ale pravidlá Európskej únie a štátna pomoc zamedzuje to, aby štát finančne podporoval piešťanské letisko,“ dodal Stromček.

„Pre nás ako štát to bude vždy rozhodnutie o regiónoch. (…) Sme pripravení dať rovným dielom aj mestu Piešťany, aj na vyšší územný celok naše akcie. Do toho času nesúhlasíme s tým, aby letisko zatvárali bez toho, aby sa nepokúsili o nejakú revitalizáciu a nepredložili nejaký plán na rozvoj tohto letiska. (…) Na druhej strane, vždy budeme pripravení podporovať letisko ako štát v tej miere, v akej je to dovolené z hľadiska štátnej pomoci,“ povedal Viktor Stromček.

DSC_0551

Predseda Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Boris Kollár reagoval: „Je to prosto nezvyklé, keď niekde štyridsať percentný akcionár nemá nikoho v dozornej a správnej rade, keď sa musí pozerať na to, ako sa tuneluje majetok alebo sa nesprávne s ním hospodári. Toľko veľa rokov nevedieť naštartovať to letisko a dávať si takéto nezmyselné odmeny a zaťažiť spoločnosť šesťsto tisícmi… Ja som presvedčený o tom, že to si niekto chystá na pekné ukradnutie. (…) Treba tam okamžite vymeniť manažment a pozrieť sa na to aj z trestnoprávnej roviny.“ 

V prípade, že ministerstvo dopravy nezahlasuje 29. novembra na valnom zhromaždení za likvidáciu, nebude celkovo dostatok hlasov potrebných na schválenie likvidácie letiska. Do tohto dátumu sa ešte na letisku uskutoční poslanecký prieskum, ktorý jednomyseľne odsúhlasili členovia výboru.

DSC_0566Podľa primátora Piešťan Miloša Tamajku mesto podniklo maximum krokov vedúcich k záchrane letiska. „Podľa mňa reštrukturalizácia má byť na prvom mieste, pretože sú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú ozdravným procesom. (…) Prídu profesionáli, ľudia, ktorí vedia, čo je to krízový manažment a začnú vykonávať reštrukturalizáciu a ozdravný plán,“ povedal Tamajka pre TV Karpaty a dodal: „Iniciujeme a posielame list predsedovi Trnavského samosprávneho kraja, aby zrušil valné zhromaždenie s bodom likvidácia letiska a aby naopak akceptoval našu požiadavku a zvolal valné zhromaždenie s cieľom konsolidácie a vypracovania ozdravného plánu pre letisko Piešťany.“

-vv, ilustr. foto: archív-

 

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články