O zmluvu s neziskovou organizáciou Ikaria zastupiteľstvo na svojom dnešnom rokovaní nehlasovalo. Poslanci o nej budú hovoriť na svojom nasledujúcom stretnutí. Väčšina však deklarovala záujem, aby letecká škola v Piešťanoch vznikla.

letecka skola ikaria

Rozhodnutiu predchádzala dlhá diskusia, počas ktorej projekt obhajovala zástupkyňa investora Jana Turečková. Pokúsila sa vyvrátiť obavy poslancov spojené s nedostatkom parkovacích miest, ale aj z rušenia obyvateľov leteckým výcvikom a z nedostatočného množstva investovaných prostriedkov.

Nezisková organizácia chce podľa jej slov do bývalej základnej školy na sídlisku Adam Trajan investovať 980-tisíc eur. Má ju navštevovať asi sto študentov, z toho 35 letcov, ktorí by mali pochádzať z rôznych krajín Európskej únie ale aj z Ruska. Ďalšie študijné programy budú mať súvislosť s marketingom a cestovným ruchom v oblasti leteckej dopravy. Na získaní akreditácia od ministerstva školstva organizácia pracuje.

Podľa návrhu zmluvy dostane objekt bývalej školy do prenájmu na 30 rokov za symbolickú sumu. Mesto by ušetrilo na búraní budovy, ktoré poslanci schválili ešte minulý rok.

REKLAMA

zverland-2-april

Za odmietnutie tohto projektu sa hneď v úvode prihovorila Iveta Babičová (SDKÚ-DS), ktorá je za vytvorenie oddychovej zóny na tomto mieste. Výhrady k zneniu niektorých bodov zmluvy mal Milan Máček (Smer-SD) a výška investície sa nepozdávala jeho straníckej kolegyni Márii Beňovej, podľa ktorej by mala byť niekoľkonásobne vyššia.

Súhlas so schválením zmluvy vyjadrili napríklad nezávislí poslanci Juraj Brna a Jozef Beňačka. „Mám obavu, že keď sa budeme k záujemcom o investície chovať tak, ako sa chováme, ľudia nám rozbijú hubu,“ povedal na margo nedôvery zo strany kolegov voči investorovi Jozef Beňačka.

O uzatvorení zmluvy nakoniec poslanci nerozhodli. Hlasovaním len vyjarili záujem, aby bola letecká škola vznikla. Na budúci týždeň sa na neformálnom stretnutí chcú lepšie oboznámiť so znením zmluvy a zapracovať do nej svoje prípadné pripomienky. V prípade, že s nimi bude investor súhlasiť, rozhodnutie padne na ďalšom rokovaní zastupiteľstva.

Jana Turčeková varovala, že investor je v časovej tiesni a existuje aj alternatíva, podľa ktorej by škola nesídlila v Piešťanoch.

Text: Martin Palkovič Vizualizácia: Ikaria

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972