Samospráva

Podchod pod železnicou by mal vidieť minister

By 24. februára 2012No Comments

Frekventovaný podchod na Vrbovskej ceste stále nemá správcu a nie je ani skolaudovaný. Napriek tomu, že bol dokončený pred štyrmi rokmi, mesto ho odmieta od Železníc Slovenskej republiky prebrať. Stavba ma veľa chýb.

[singlepic id=25950 w=320 h=240 float=right]O tom, že už projekt musel byť zlý sa denne presviedčajú stovky ľudí, pre ktorých to je jediná cesta zo sídliska Nikola Teslu do mesta. „Občas mám pocit, že bolo oveľa bezpečnejšie chodiť cez koľajnice,“ posťažoval sa starší pán, ktorý podchodom tlačil bicykel: „Prechádzam tadiaľto vždy s najväčšou opatrnosťou.“ Niekoľko jeho známych tam už totiž prišlo k úrazu, napríklad pri zrážke s oproti idúcim cyklistom. Ešte horšie na tom sú podľa neho vozíčkari, pre ktorých je to príliš strmé.

Keďže zrkadlo umožňujúce lepšiu prehľadnosť nebolo v projektovej dokumentácii, železnice odmietajú jeho inštaláciu. Kvôli vandalom, ktorými je stavba už riadne poznačená, by tam zrkadlo pravdepodobne ani dlho nevydržalo.

Asi najhoršia situácia bola v podchode počas dažďov, keď sa tadiaľ museli chodci doslova brodiť. Iná cesta na sídlisko Nikona Teslu pritom neexistuje.

[singlepic id=25951 w=320 h=240 float=right]V stanovisku k tomuto problému bola Zuzana Chalupová z odboru komunikácie ŽSR stručná: „Závada odvodnenia podchodu bola odstránená v auguste minulého roku osadením kanalizačnej vpuste. V týchto dňoch ŽSR predpokladajú získanie dokladu z Mesta Piešťany o potvrdení odstránenia poruchy.“ Otázke o tom, či budú aj ostatné chyby v dohľadnej dobe odstránené sa vyhla. Taktiež nepovedala na koho sa majú obrátiť ľudia, ktorým sa tam stane úraz: „Po dohode o správcovstve vybudovaných zariadení bude ukončené kolaudačné konanie.“

„Z dôvodu vážnych závad sme podchod, ale ani podjazd na Veľké Orvište stále od železníc neprebrali. Rokovaní je do roka, ak nie pätnásť tak ani jedno,“ povedal na zastupiteľstve primátor Remo Cicutto. Poslankyňa Mária Beňová navrhla, aby si minister dopravy Ján Figeľ pri najbližšej návšteve Piešťan podchod pozrel. Podľa našich informácií sa budúci týždeň zúčastní slávnostného otvorenia opravenej železničnej stanice.

[nggallery id=1435]

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972