Connect with us

Samospráva

Po rozhodnutí súdu pribudol v Piešťanoch jeden kandidát na poslanca

Published

on

Kandidátov na post poslanca mestského zastupiteľstva mesta Piešťany je oproti prvému zverejnenému zoznamu o jedného viac. O priazeň voličov sa tak bude uchádzať 79 záujemcov. Mestská volebná komisia Piešťany nezaregistrovala 3 nezávislých kandidátov. Jedným z nich bol Róbert Špendel, ktorý sa pre zamietnutie registrácie obrátil na súd a uspel.

Podľa predsedu mestskej volebnej komisie JUDr. Dalibora Kuciaňa bola spoločným menovateľom u všetkých kandidátov neúplnosť, respektíve neplatnosť údajov u voličoch podporujúcich kandidatúru nezávislého kandidáta. „Neplatnosť spočívala najmä v neúplnosti adries trvalého pobytu spočívajúca v uvádzaní skratiek ako napríklad Vrb. cesta, PN, PY, alebo v uvádzaní trvalého pobytu mimo obce Piešťany (Banka), resp. v uvádzaní trvalého pobytu ako miestnej časti bez uvedenia mesta Piešťany (Kocurice) ako elementárna podmienka uznania podpory kandidáta, ktorému podporu môže vysloviť len obyvateľ s trvalým pobytom v Piešťanoch. Ďalšou a často vyskytujúcou sa chybou, bolo uvedenie len roku narodenia, čo taktiež neumožnilo identifikáciu osoby,“ vysvetľuje JUDr. Kuciaň.

[singlepic id=7006 w=320 h=240 float=right]Pripomenul tiež, že pri počte viac ako 10.000 údajov v petičných hárkoch, ktoré bola MsVK povinná skontrolovať, nie je vylúčené, že údaje o voličovi, ktoré navonok spĺňajú všetky zákonom vyžadované kritéria, sú vymyslené. Z toho dôvodu podľa predsedu MsVK v Piešťanoch, môže komisia postupovať len striktne podľa zákona, miestami s prvkami prílišného formalizmu. „Na mieste je potom otázka, či kandidát, ktorý nie je schopný zabezpečiť kontrolu nad údajmi uvedených v petičných hárkoch, je schopný, v prípade jeho zvolenia, pristupovať k riešeniu problémov mesta tak, ako to od neho jeho voliči právom vyžadujú. Chyba v petičných hárkoch u kandidáta Róberta Špendela spočívala najmä v uvádzaní skratiek mesta Piešťany, a to “PN” a PY”. MsVK vyhodnotila tieto skratky za nesplnenie podmienky uvedenia trvalého bydliska, nakoľko názvy obcí mení len Vláda Slovenskej republiky, a nie volič “vyjadrujúci” podporu kandidátovi. Tým kandidát nepredložil petíciu s potrebným počtom voličov podporujúcich jeho kandidatúru (min. počet je pre mesto Piešťany zákonom stanovený na 400 voličov). Po obrátení sa nezaregistrovaným kandidátom na súd, tento dňa 13.10.2010  rozhodol, že petičné hárky a v nich uvedené údaje týkajúce sa použitia uvedených skratiek sú dostatočnou identifikáciou trvalého bydliska. Predmetné rozhodnutie, nakoľko je rozhodnutím súdu, proti ktorému nie je možné podať opravný prostriedok, nie je možné bližšie komentovať a toto bolo potrebné len rešpektovať. MsVK kandidáta dňa 15.10.2010 zaregistrovala s prijatím vnútornej výhrady. Neexistuje rozhodnutie súdu o zaregistrovaní, ktoré má priamy vplyv na rozhodnutie voličov vo voľbách, najmä komunálnych,“ povedal na margo celej situácie Dalibor Kuciaň. „Napriek tomu uvádzam, že tak rozhodnutia MsVK – predovšetkým negatívne, ale i rozhodnutia súdu – predovšetkým kladné, sú a budú výsledkami nedokonalej, nedostatočnej a nejednoznačnej právnej úpravy organizácie volieb do orgánov samosprávy obcí, ktorá je platná 20 rokov, avšak vývojom a potrebou spoločnosti i prekonaná. Preto bude potrebné v čo najkratšom čase legislatívne pripraviť, pripomienkovať a schváliť pre všetky druhy volieb, s prihliadnutím na ich charakter a špecifikum, univerzálny volebný kódex, o to viac s blížiacim sa volebným “maratónom” v roku 2014,“ konštatuje JUDr. Kuciaň.

Róbert Špendel na margo vzniknutej situácie povedal, že nevedel, že sa na petičnej listine nesmú používať skratky mesta. „Týkalo sa to asi štyridsiatich podpisov, keď sa im do kolonky nevošla celá adresa, to znamená, že mali názov ulice dlhší a tým pádom sa tam nezmestilo Piešťany. Vtedy použili skratku PN. Inak väčšina ľudí písala celý názov Piešťany,“ vysvetľuje Róbert Špendel, ktorý mal na petičných hárkoch 431 podpisov, takže po neuznaní podpisov len tesne nedosiahol potrebnú hranicu. „Mne to skôr pripadalo, čo týka komisie, ako troška, nechcem po povedať, že zámerné vyradenie. V iných mestách ako je Ilava, Nové Mesto nad Váhom, máme dôkazy o tom, že v podstate všade sa používajú skratky úplne bez problémov, pretože pokiaľ napríklad v Novom Meste nad Váhom máte ulicu Podjavorinská a ešte Nové Mesto nad Váhom, nemáte šancu to tam vtesnať. Čiže aj na základe toho rozhodol Okresný súd v Piešťanoch, že skratka PN, respektíve identifikovateľnosť človeka, ktorý to podpísal je veľmi jednoduchá. Pretože máte meno, máte dátum narodenia a máte ulicu. Čiže podľa týchto troch znakov je jednoznačné, že to je ten človek, ktorý sa tam podpísal. Súd vždy rozhodne pozitívne, pretože je to hlúposť,“ skonštatoval R. Špendel.

Autor: ht

Continue Reading

Novinky

Samosprávam chýbajú peniaze, Piešťany zastavujú niektoré investičné akcie

Published

on

By

Mesto Piešťany počíta s výpadkom príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur, Trnavský samosprávny kraj môže prísť o 29,5 mil. eur. Súvisí to s poklesom slovenskej ekonomiky kvôli pandémii ochorenia Covid-19.

Aktuálna prognóza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií hovorí, že daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku nižšie o 3,1 mld. eur oproti predchádzajúcim predpokladom. Hlavným dôvodom je očakávaný prepad ekonomiky a s ním súvisiaci nárast nezamestnanosti.

Podľa primátora Petra Jančoviča to pre Piešťany znamená výpadok z príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur. O ďalšie finančné prostriedky príde radnica pri výbere poplatku za ubytovanie.

Od polovice marca a počas celého apríla boli všetky tunajšie hotely prázdne. Ak by sa to v máji nezmenilo, pôjde o výpadok presahujúci 230-tisíc eur. Rovnako nemôže radnica počítať ani s dividendami zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

„Tieto čísla treba brať s rezervou, sú to hrubé prepočty. Budeme informovať, ak nastanú zmeny,“ avizoval primátor.

Čerpanie schválených úverov radnica pozastavila a s bankami vyrokovala aj odklad splátok istiny. „Ušetríme tým tento rok 600-tisíc eur, ktoré samozrejme budeme musieť v budúcnosti splatiť,“ dodal P. Jančovič.

Mesto už oznámilo zníženie intenzity kosenia aj vývozu uličných smetných košov. Pozastavuje poskytovanie dotácií z mestského rozpočtu a zamestnanci nemôžu tento rok počítať s odmenami.

Šetriť chce aj na investíciách. Mestský rozpočet na tento rok počítal s revitalizáciou potoku Dubová v úseku medzi Priorom a Vodárenskou ulicou za 276-tisíc eur. Podľa primátora ide o jednu z investičných akcií, ktoré sa tento rok neuskutočnia, ale nebudú pozastavené tie, ktoré sú financované z grantových programov. Ide napríklad o Kolonádový most. „Lávka pri Krajinskom moste je havarijnom stave, takže patrí k investíciám, ktoré zrealizujeme,“ prisľúbil primátor.

Podľa informačného materiálu o dosahoch pandémie, ktorú predložil trnavský župan Jozef Viskupič na rokovanie krajských poslancov, najpesimistickejší scenár výpadku príjmov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) počíta so sumou 29,5 mil. eur.

Župa preto plánuje prehodnotiť svoj rozpočet, zastavila poskytovanie dotácií, podobne ako piešťanská radnica obmedzuje investičné plány a odkladá splátky istiny.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Jozef Viskupič sa stretol s primátormi a starostami okresu Piešťany

Published

on

V pondelok 12. februára 2018 sa v Mestskej knižnici v Piešťanoch uskutočnilo stretnutie predsedu Trnavskeho samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča s primátormi a starostami okresu Piešťany. Stretnutie bolo pokračovaním sérií stretnutí s primátormi a starostami okresov TTSK, prvou výmenou skúseností, informácií a potrieb ako i možností spolupráce. Spolupráca s predstaviteľmi miest a obcí Trnavského samosprávneho kraja bola jednou z priorít kampane Jozefa Viskupiča. Viac ako štyri hodiny trvajúce pracovné stretnutie prinieslo množstvo informácií a podnetov jednak zo strany predstaviteľov župy, ale aj z podnetov primátorov a starostov.

Po tomto prvom, úvodnom stretnutí bude pokračovať spolupráca TTSK s mestami a obcami stretnutiami s jednotlivými primátormi a starsotami. Stretnutie zastrešil primátor Piešťan Miloš Tamajka, zúčastnili sa ho aj podpredsedovia kraja, vedúci kancelárie predsedu TTSK Peter Markovič, tiež pracovníci Oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie TTSK. 

Po príhovore župana Jozefa Viskupiča pokračovali vicežupani, ktorí predstavili oblasti svojej činnosti – József Berényi zodpovedá za vzdelávanie a školstvo, dopravu a infraštruktúru. Marek Neštický za kultúru, občiansku spoločnosť, mládež a šport, transparentnosť a otvorenosť župného úradu. Pavol Kalman za oblasť zdravotnej starostlivosti, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia a Roman Sova za oblasti hospodárenia, financií a sociálne služby.

Otvorenosť k spolupráci, komunikácia a jasné rozdelenie kompetencií považujem za dôležitý krok k zlepšeniu mnohých oblastí v kraji. V ďalšej časti predstavili primátorka Vrbového a starostky a starostovia obcí okresu jednotlivé mestá a obce, aktuálne výzvy, problémy a priority. TTSK si nesie ako svoje dedičstvo dlhy a množstvo nedoriešených problémov. Medzi kritické problémy boli v diskusii označené cesty, osobitne cesta na Havran, Krajinský most, chýbajúca kanalizácia vo viacerých obciach. Viacerí primátori a starostovia hovorili aj o svojich plánoch kandidovať či nekandidovať v komunálnych voľbách na jeseň tohto roku.

Pre mňa ako župnú poslankyňu obohacujúce stretnutie prinieslo mnoho informácií o výzvach a prioritách a možnostiach spolupráce v regióne. Rezonovali témy infraštruktúry, ciest, cyklotrás, kanalizácie, chýbajúce zariadenia sociálnej starostlivosti napriek tomu, že sme najstarším okresom v TTSK, neefektívnosť autobusovej dopravy, čerpanie eurofondov.

Stretnutie uzatvorili primátor Piešťan a predseda TTSK, ktorí v tlačovom brífingu zosumarizovali priebeh stretnutia a priblížili ďalšie kroky. Na pohľad vábivé a chutné občerstvenie na stretnutie pripravili žiaci Hotelovej akadémie v Piešťanoch.

Lucia Drábiková

Continue Reading

Blogy

Prvé zasadnutie TTSK 2017 aj o nepredaji majetku a spolufinancovaní projektov

Published

on

By

V stredu 8. februára, tradične o 13-tej hodine sa v Trnave uskutoční prvé zasadnutie zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v roku 2017. Po správe hlavnej kontrolórky bude vyhodnotené ďalšie kolo obchodných verejných súťaží, nasledovať budú návrhy nájmov a zmeny v podávaných projektoch pre žiadosti o európske fondy. V závere prídu na rad informácie o zmenách rozpočtu a daňových príjmoch, ako aj realizovaných projektoch. Odznie aj informácia o vyhlásení Roku Jozefa Miloslava Hurbana, kde pri tejto príležitosti môžu byť ocenené aj osobnosti z nášho mesta.

Ďalšie kolo obchodnej verejnej súťaže, v ktorej najviac ponúkaných nehnuteľností je práve v Piešťanoch, neprinieslo žiadnu ponuku, ktorá by bola akceptovateľná, takže ani jeden z piatich ponúknutých piešťanských objektov nebude odpredaný. Všetky prechádzajú do ďalšieho kola.

6. októbra 2016 bol slávnostne vyhlásený Rok Jozefa Miloslava Hurbana pri príležitosti 200-tého výročia od jeho narodenia. Pri tejto príležitosti budú udeľované aj Pamätné medaile predsedu TTSK.  Návrhy na ocenenia bude možné posielať, po schválení zmeny VZN, v priebehu tohto roku.

Do bloku informácií bola 7.2.2017 doplnená aj informácia o činnosti a podpore z nadácie dar ako aj informácia o spolupráci TTSK s ADELI Medical Centrom v Piešťanoch, kde sa na tento rok plánuje s podporou 16 485 EUR pre 21 žiadateľov.

Celý program:

1. Kontrola plnenia uznesení z 21. riadneho zasadnutia Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja
2. Správa o činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK za obdobie január 2016 – december 2016
3. Plán činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK na obdobie apríl 2017 – september 2017
4. Predaj prebytočného nehnuteľného majetku na základe 26. kola obchodnej verejnej sútaže
5. Návrh na prevod vlastníctva nehnuteľného majetku na základe obchodnej verejnej sútaže a návrh podmienok 27. kola obchodnej verejnej sútaže
6. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom Letiska Štefana Baniča Boleráz
7. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom súboru objektov bývalej ZSŠ PaP vo Voderadoch
8. Návrh na zrušenie uznesenia č. 245/2015/14 zo dňa 25.11.2015 o predaji nehnuteľnosti v k.ú. Jelka
9. Návrh na zmenu uznesenia č. 310/2016/18 zo dňa 20. júla 2016, ktorou sa mení výška spolufinancovania projektu Strednej odbornej školy automobilovej, Coburgova 7859/39, Trnava – „Cezhraničná spolupráca ako nástroj prípravy absolventov odborných škôl pre automobilový priemysel“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika
10. Návrh na spolufinancovanie projektu „Plán udržatelnej mobility Trnavského samosprávneho kraja“
11. Návrh na schválenie dohody: „Dohoda o spolupráci partnerov na projekte v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko“ a návrh na spolufinancovanie projektu „Udržateľné využívanie regionálnych zdrojov“ – NAREG v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
12. Návrh na schválenie medzinárodnej dohody o spolupráci partnerov na projekte „Poklady Strednej Európy“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
13. Návrh na spolufinancovanie projektu „Posilnenie biodiverzity a ekologickej siete na území rieky Moravy prostredníctvom manažmentu biotopov a environmentálnej výchovy (zvyšovania povedomia) v eko-centrách“ (3E–MoravaNature) a schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
14. Návrh na spolufinancovanie projektu „Connecting Regions SK-AT“ (ConnReg SK-AT) a návrh na schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
15. Návrh na zriadenie Výboru pre audit
16. Dodatok č. 6 k Všeobecne záväznému nariadeniu Trnavského samosprávneho kraja č. 13/2007 o spôsobe udeľovania ocenení Trnavského samosprávneho kraja
17. Informácie
a) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 4/2016
b) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 5/2016
c) Informácia o daňových príjmoch TTSK za január – december 2016
d) Informácia – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja Trnavského samosprávneho kraja 2016 – 2020 – posudzovanie vplyvov na životné prostredie (SEA)
e) Informácia o upustení od tretej opakovanej dobrovoľnej dražby (4. kolo) v konkurznom konaní úpadcu Realitný fond Hniezdne, s.r.o. (stavba Hotel Branč v Senici) vyhlásenej na deň 09.01.2017
f) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2007-2013
g) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2014-2020
h) Informácia – Národné matičné slávnosti 2017 v Trnave
i) Informácia – Odpočet aktivít Roka Jozefa Miloslava Hurbana v Trnavskom samosprávnom kraji
j) Informácia – významné spoločenské podujatia za obdobie od decembra 2016 do februára 2017
k) Informácia o činnosti, príjmoch a poskytnutej pomoci NADÁCIE DAR v roku 2016
l) Informácie odboru sociálnej pomoci:
1. Informácia – Charitatívne aktivity TTSK realizované v oblasti sociálnej pomoci v roku 2016
2. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Neurorehabilitacným centrom v Šoproni v Maďarsku
3. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Adeli Medical Centrom v Pieštanoch
4. Informácia o činnosti Krízového strediska v Trnave
5. Informácia o konferenciách podporených Trnavským samosprávnym krajom
m) Ústne informácie predsedu TTSK
18. Rôzne
19. Interpelácie

Ak by ktokoľvek mal záujem získať bližšie informácie k týmto bodom,  tak som k dispozícii na jozef.drahovsky@seznam.cz, alebo 0904 975 140.

-Jozef Drahovský-, ilustr. foto: archív

Continue Reading

Reklama

Populárne články