Samospráva

Platené parkovisko – neplatí pre parkovacie karty

By 7. mája 2012No Comments

Dodatková tabuľa môže vodičov mýliť. Mnohí si ju vysvetľujú inak, než je myslená.

[singlepic id=29131 w=320 h=240 float=right]„Pri kúpe parkovacej karty som si s predajcom preberal miesta, kde karta neplatí. Prekvapilo ma, že neplatí na Rázusovej ulici. Z dopravného značenia totiž podľa mňa vyplýva pravý opak,“ napísal nám náš čitateľ Pavel Dedík a dodal: „Som si istý, že ak by ma za takéto parkovanie ktosi pokutoval, skončili by sme až na súde, ktorý by som s najvyššou pravdepodobnosťou vyhral.“

Pavel Dedík sa prostredníctvom e-mailu obrátil na svojich priateľov a známych, aby mu napísali ako si vysvetľujú dodatkovú tabuľu Neplatí pre parkovacie karty pod značkou IP 17a Parkovisko – parkovacie miesta s plateným státím. „Zo 165 ľudí mi 165 oznámilo, že platiť povinní nie sú, pretože parkovacie karty sú dodatkovou tabuľou z tejto povinnosti vyňaté,“ napísal nám čitateľ.

Zvýšený poplatok za státie a neplatnosť parkovacích kariet na Rázusovej schválili vlani v júni mestskí poslanci spolu s novelou všeobecne záväzného nariadenia o parkovaní. „Toto opatrenie zvýši obrátkovosť využitia týchto parkovacích miest na účely návštevy bánk alebo nemocnice alebo iných prevádzok,“ povedal vtedy primátor Remo Cicutto. Rovnaké obmedzenie je aj pred hotelom Eden. Radnica tak chcela zabrániť majiteľom kariet, ktorí pracujú v centre, aby obsadili parkovacie miesto na celý deň.

Náčelník mestskej polície Marcel Mihálik pripomenul, že v Piešťanoch je možné za státie platiť iba dvoma spôsobmi – pomocou parkovacieho automatu alebo karty: „Ak je pod dopravnou značkou IP 17a uvedené, že neplatí pre parkovacie karty zostáva pre vodičov len jedna možnosť zaplatenia za dočasné státie a to pomocou parkovacieho automatu. Vodičov môže takáto dodatková tabuľa mýliť, lebo v spojitosti so zákazovou značkou má iný význam. Tu sa však jedná o informatívnu prevádzkovú, smerovú a inú dopravnú značku.“

„Uznávam, že mesto potrebuje na niektorých miestach parkovanie regulovať a teda prijíma potrebné opatrenia. Myslím si však, že ako občan platiaci dane mám právny nárok byť o mojich právach a povinnostiach informovaný jednoznačným a nespochybniteľným spôsobom, bez potreby kontaktovať jazykových expertov,“ argumentoval Pavel Dedík. Podľa jeho názoru má byť na dodatkovej tabuli text: Neplatia parkovacie karty.

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972