Samospráva

Piešťany hazard nezakážu

By 8. decembra 2011No Comments

Mesto má z hazardných hier ročný príjem 300 až 400 tisíc eur. Návrh Mariána Urbánka (nezávislý) o ich zákaze na novembrovom zastupiteľstve podporil iba Timotej Miština (KDH). Väčšina poslancov sa zdržala hlasovania.

[singlepic id=23040 w=320 h=240 float=right]„Mal som veľmi dobrého kamaráta, ktorý mal prosperujúcu firmu. Behom roka-dvoch o ňu prišiel a obesil sa. To je to, čo ma k vypracovaniu tohto návrhu viedlo,“ argumentoval Marián Urbánek. Národná rada dala pred časom samosprávam kompetenciu zakázať hazard v katastri obcí a miest. K takémuto kroku už pristúpili poslanci v susedných Maduniciach.

„Zákonodarca to hodil na samosprávy, nech oni riešia problém. Keby povedal, že na Slovensku sa tieto hry nebudú hrať, tak je to komplexné riešenie problému závislostí a sociálno ekonomických dopadov v rodinách,“ vysvetlil primátor Remo Cicutto a upozornil, že mesto má príjem nie len z automatov, ale aj z kasína, ktoré často navštevujú zahraniční turisti. „Nechcem tým povedať, že som za hazardné hry. Ale môže sa stať, že keď to zakážeme v Piešťanoch, na Červenej veži vyrastie kasíno.“

Do debaty sa zapojil aj poslanec Jozef Beňačka, ktorý poznamenal, že podobne ako prohibícia, ani zákaz hazardu problém závislosti nevyrieši, pretože patologickí hráči budú chodili hrávať inam. Poslanec Jozef Malík navrhol preskúmať možnosť obmedzenia propagácie hazardu.

Novela zákona o hazardných hrách od roku 2013 zakazuje podávanie alkoholu a fajčenie v herniach. Proti sú ich prevádzkovatelia, ktorí to považujú za obmedzenie podnikania.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972