Samospráva

Piešťany dokázateľne existujú už 900 rokov

By 9. januára 2013No Comments

Hlavné oslavy prvej písomnej zmienky sú naplánované na prvý júnový víkend. Budú spojené s Otvorením letnej kúpeľnej sezóny. Uhorský kráľ Koloman I. spomína obec Pescan v Zoborskej listine z roku 1113.

[singlepic id=38994 w=520 h=240 float=center]

 

Tento dokument patrí medzi najstaršie zachované listinné originály z územia Slovenska. Vznikli v benediktínskom kláštore pri Nitre a po prvý raz sú v nich spomínané mnohé obce a mestá.

Pri príležitosti 900. výročia vydania Zoborskej listiny pripravuje piešťanská radnica rok plný osláv. Chce sprístupniť mestskú kroniku na internete aj vydať reprezentačnú knihu o Piešťanoch, ktorej súčasťou bude film Optimista. Režisér Dušan Trančík v ňom mapuje inšpiratívny život Ľudovíta Wintera.

K oslavám sa pripoja aj mestské organizácie. Galéria Fontána začala rok 2013 výstavou Kolomana Sokola, ktorý v našom meste krátko žil. Podľa vedúceho galérie Martina Vala si pripomenieme aj ďalších svetovo uznávaných umelcov – slávneho predstaviteľa op artu Victora Vasarelyho a secesného maliara Alfonsa Muchu. Vasarely v Piešťanoch vyrastal, Mucha opakovane využíval liečivé účinky tunajších prameňov.

REKLAMA

Mesto pri príležitosti 900. výročia dalo vytvoriť špeciálne logo, ktoré bude celoročné oslavy sprevádzať. Na prelome mája a júna sa uskutoční slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Dome umenia spojené s oceňovaním osobností spoločenského života a slávnostným koncertom. Na 1. júna je naplánované Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny.

„V tomto období prebiehajú rokovania s  viacerými organizáciami, ktoré budú participovať na oslavách,“ informovala Barbora Piovarčiová z mestského úradu. Medzi oslovenými sú podnikatelia aj rôzne inštitúcie, ktoré majú radnici pomôcť s usporiadaním ďalších výstav, vydaním príležitostnej poštovej pečiatky, výzdobou mesta a organizáciou konferencií aj workshopov.

Text: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972