Petíciou chcú vrátiť autá na bývalé trhovisko

21. novembra 2013 Off Od

Rozdávanie blokovacích zariadení na bývalom trhovisku sa nepáči majiteľom blízkych prevádzok. Prostredníctvom petície chcú dosiahnuť, aby sa mohli autá vrátiť späť pred ich obchody. Radnica chce z tohto priestoru spraviť v budúcnosti pešiu zónu.

[singlepic id=42401 w=520 h=340 float=center]

Pri vjazde z Nálepkovej ulice na bývalé trhovisko sú značky zákaz vjazdu (okrem dopravnej obsluhy) a zákaz zastavenia (zásobovanie od 5.00 do 10.00 h). Vodiči ich však dlho ignorovali a mestská polícia začala jej dodržiavanie masívne vynucovať až koncom apríla. V priebehu niekoľkých dní tam v spolupráci so štátnou políciou osadili desiatky papúč.

Približne v tom čase vzniklo aj súkromné parkovisko na mieste, kde má v budúcnosti stáť ďalšia polyfunkčná budova. Šoféri odvtedy porušujú dopravné značenie menej často.

Podľa Ladislava Kolaroviča, jedného z iniciátorov petície, ju doteraz podpísalo vyše sto ľudí. Cieľom je, aby sa autá na staré trhovisko mohli vrátiť legálne. Argumentujú aj tým, že pozemok pred polyfunkčnou budovou Enzo je súkromným majetkom, ku ktorému nemajú jeho vlastníci slobodný prístup autom.

Ako príklad uvádzajú Pribinovu ulicu, ktorá patrí do pešej zóny, ale majitelia a užívatelia blízkych nehnuteľností môžu priamo na nej parkovať. „Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu v zmysle Ústavy SR,“ upozorňujú nespokojní občania. Úrady však odôvodňujú tento rozpor absenciou podzemných garáží na Pribinovej ulici a jej väčšou vzdialenosťou od plateného parkoviska na Nálepkovej.

„Bývalé trhovisko je verejný priestor podrobený útlmu vo verejnom záujme. Má ambíciu byť raz súčasťou pešej zóny podľa územného plánu. (…) Taký útlm je luxus vhodný skôr pre prosperujúce Monte Carlo a nie lokalitu s najväčším exportom nezamestnanosti v regióne,“ píšu iniciátori petície na plagáte, ktorý je vystavený vo výklade pod hotelom Satelit. Petíciu môžu občania podpísať vo vinotéke Matyšák na prízemí polyfunkčnej budovy Enzo.

Text a foto: Martin Palkovič