Connect with us

Samospráva

Park je pokladom Piešťan

Published

on

Vyhlasovanie piešťanského Mestského parku za národnú kultúrnu pamiatku začína pripomínať nekonečný príbeh. Pamiatkový úrad SR už dvakrát prísnejšiu ochranu vyhlásil, ale súkromní vlastníci pozemkov sa voči tomuto rozhodnutiu odvolali a ministerstvo kultúry im v oboch prípadoch vyhovelo. Park v dohľadnej dobe pamiatkou nebude. Pýtali sme sa rôznych osobností verejného života Piešťan, čo si o tom myslia.

[singlepic id=9443 w=320 h=240 float=right]Alexander Urminský, zberateľ a spoluautor knihy Piešťany v zrkadle historických pohľadníc: „Piešťanský Mestský park si zaslúži ochranu ako národná kultúrna pamiatka, nie preto že nám ho skoro všetky mestá závidia, ale preto, že je pokladom (možno jedným s posledných?) mesta Piešťany a všetci, ktorí spájajú prítomnosť a budúcnosť svoju a svojej rodiny s týmto mestom, by mali mať toto na zreteli!

Proces spojený so snahou o vyhlásenie parku za národnú kultúrnu pamiatku evidentne potvrdzuje, že celistvosť parku je ohrozená, že parciálne tlaky o zásahy do parku z dôvodov vlastníckych a developerských silnejú a je tu nebezpečenstvo ich úspešnosti.

[singlepic id=9445 w=320 h=240 float=left]Yaro M. Kupčo, fotograf: „Som presvedčený, že z parku by sa nemal ukrojiť ani meter štvorcový. Absolútne nechápem, ako mohla byť povolená prístavba k bývalej detskej nemocnici, ktorá je navyše väčšia ako pôvodná stavba. Keďže som si vedomý potreby určitej obnovy a údržby parku, nakoľko aj park starne, tak rozhodne za každý prestarnutý a vyrúbaný strom, by mali byť vysadené stromy dva. Čiže, keď sa tak-nejak dá chápať národná kultúrna pamiatka, som rozhodne za to, aby piešťanský park bol za ňu vyhlásený.

Piešťanský park je nielen najkrajšia časť Piešťan, ktorá svojou krásou ďaleko prevyšuje napr. Kúpeľný ostrov, ale nepoznám na Slovensku žiadne iné mesto (a prešiel som takmer celým Slovenskom niekoľkokrát), ktoré by sa mohlo pochváliť takýmto nádherným parkom.

[singlepic id=9444 w=320 h=240 float=right]Kornel Duffek, šéfredaktor štvrťročníka Revue Piešťany: Nepochybujem o tom, že Mestský park v Piešťanoch by mal mať štatút Národnej kultúrnej pamiatky. Piešťanské parky sú najväčšou hodnotou – prírodnou i kultúrnou – ktorú na území mesta máme, hodnotou, ktorá vytvára jeho neopakovateľný kolorit a osobitú atmosféru.

Dnes dokážeme postaviť za relatívne krátky čas krásne moderné budovy, vyrobiť luxusné autá, ale na park, kým sa rozvinie do svojej plnej vznešenosti, si treba počkať aj 100 rokov. Proces vývoja parku sa ani v dnešnej dobe maximálnej produktivity nedá urýchliť. Napriek tomu sa medzi nami nájdu „podnikavci“, pre ktorých park nepredstavuje nič iné ako nevyužité a potenciálne stavebné parcely. Pri tvorbe nového Územného plánu mesta Piešťany na sklonku 90. rokov sa vo variantnom riešení dokonca navrhovalo vytvorenie vilovej štvrte v lokalite parku od evanjelického kostola po Kuzmányho ulicu. Tento návrh, našťastie, stopli vtedy komisie mestského zastupiteľstva. Neskôr sa objavil projekt na vybudovanie cesty z Kuzmányho ulice k Domu umenia. Keby mestský park dostal štatút Národnej kultúrnej pamiatky, celkom iste by to posilnilo jeho pozíciu.

Nazdávam sa, že hlavným oponentom vyhlásenia mestského parku za NKP sú Slovenské liečebné kúpele Piešťany. Okolo zdevastovaného Grand hotela Royal im patrí rozsiahle územie v mestskom parku, o ktoré sa – rovnako ako o objekt hotela – príliš nestarajú. V prípade vyhlásenia parku za NKP by musela nastať v tomto smere náprava. A to zrejme majiteľovi nevyhovuje. Okrem SLKP a. s. je vlastníkom časti parku okolo Domu umenia aj samotné Ministerstvo kultúry SR. Aj viacero fyzických osôb má vlastnícke listy v lokalite parku.

Zostáva nám už iba dúfať, že Pamiatkový úrad SR sa ani po dvoch neúspešných pokusoch nedá znechutiť a napokon sa mu podarí presadiť vyhlásenie piešťanského mestského parku za NKP. Nepochybne by to bolo prínosom nielen pre obyvateľov mesta, ale aj pre jeho návštevníkov, lebo v dnešných vrtkavých a nevyspytateľných časoch potrebuje táto takmer dve stáročia budovaná pýcha Piešťan „nepriestrelnú“ ochranu.

[singlepic id=9446 w=320 h=240 float=left]Vladimír Krupa, riaditeľ Balneologického múzea: Je to smutné, že také unikátne územie, prírodný fenomén a treba povedať i klenot mesta – piešťanský mestský park nie je chránený zodpovedajúcim spôsobom.

Myslím si, že by to malo byť v záujme mesta i v záujme Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a. s. ako aj v záujme vedenia mesta, poslancov mestského zastupiteľstva. V dnešnej dobe je potrebné si takéto územia, takéto hodnoty chrániť. Predsa nie je možné pretaviť všetko do peňazí a stavebných pozemkov. Dúfajme, že sa to napokon podarí. Veď park by mohol byť lákadlom aj pre turistov a návštevníkov Piešťan. Keď bude udržiavaný, priebežne dosádzané stromy, tie staré a choré postupne nahrádzané novými druhovo zodpovedajúcimi.

Park bol založený pred viac ako 200 rokmi Jozefom Erdodym, vtedajším majiteľom Piešťan. Keď ste videli seriál BBC Cesta okolo sveta cez 80 záhrad azda si uvedomíte o čom je reč. Kto chce viac informácií o parku a jeho hodnotách i návrhoch na ochranu, môže ich nájsť v knižke Mestský park v Piešťanoch, podmienky základnej ochrany pamiatky, ktorú dostane v Balneologickém múzeu v Piešťanoch.

Timotej Miština, viceprimátor: Piešťanský mestský park by mal byť v každom prípade chránený. Chránený proti jeho zániku. Chránený proti ľuďom, ktorí vo vidine profitu by sa nezastavili pred jeho zastavaním alebo iným znehodnotením. Na otázku, či by mal byť park chránený ako národná kultúrna pamiatka nie je odpoveď jednoduchá.

Pod kultúrnou pamiatkou si obyčajne predstavujeme nejakú nehnuteľnosť, ktorá bez zásahu ľudskej ruky chátra. Park je vlastne prírodné spoločenstvo ovplyvňované ľuďmi, dynamicky sa meniace, ale taktiež vyžadujúce ľudský um a ruky pre usmernenie jeho vývoja. Možno by sa našli aj iné spôsoby ochrany. Tí čo navrhli vyhlásiť mestský park za národnú kultúrnu pamiatku ešte v roku 1963 boli podľa môjho názoru vedení negatívnymi skúsenosťami s porušovaním nižších noriem a preto hľadali spôsob, ako tomu zabrániť.

Akú cenu má park v meste (pre obyvateľov mesta) som si uvedomil, keď som prvýkrát navštívil Londýn. Krásne kamenné budovy odrážajúce bohatstvo náhle končia a začína park (Londýn má okrem iných parkov osem kráľovských parkov). Park svojou existenciou potvrdzuje, že jeho prítomnosť v meste je rovnako dôležitá ako existencia budov v susedných uliciach. Jeho cena je vlastne odvodená od sumy neprodukčných funkcií priaznivo vplývajúcich na návštevníkov parku, ako aj žijúcich v okolí. Jeho cena je blízka cene nehnuteľností v okolitých uliciach.

Môžem teda urobiť záver, že vzhľadom na význam parku pre obyvateľov mesta a návštevníkov, by mal byť chránený ako národná kultúrna pamiatka.

Nie som právnik a preto sa mi ťažko posudzuje postup Ministerstva kultúry SR a Pamiatkového úradu SR. Predpokladám však, že pamiatkový úrad zohľadní pripomienky ministerstva a dotiahne vyhlásenie nášho mestského parku za národnú kultúrnu pamiatku.

Dušan Knap, fotograf: Som rozhodne za to, aby bol mestský park vyhlásený za národnú pamiatku. Čo sa týka obštrukcií zo strany ministerstva, je to len ďalší dôkaz neschopnosti prebujnelej administratívy, ktorá ani náhodou neslúži v prospech občanov.

REKLAMA

Continue Reading

Novinky

Samosprávam chýbajú peniaze, Piešťany zastavujú niektoré investičné akcie

Published

on

By

Mesto Piešťany počíta s výpadkom príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur, Trnavský samosprávny kraj môže prísť o 29,5 mil. eur. Súvisí to s poklesom slovenskej ekonomiky kvôli pandémii ochorenia Covid-19.

Aktuálna prognóza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií hovorí, že daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku nižšie o 3,1 mld. eur oproti predchádzajúcim predpokladom. Hlavným dôvodom je očakávaný prepad ekonomiky a s ním súvisiaci nárast nezamestnanosti.

Podľa primátora Petra Jančoviča to pre Piešťany znamená výpadok z príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur. O ďalšie finančné prostriedky príde radnica pri výbere poplatku za ubytovanie.

Od polovice marca a počas celého apríla boli všetky tunajšie hotely prázdne. Ak by sa to v máji nezmenilo, pôjde o výpadok presahujúci 230-tisíc eur. Rovnako nemôže radnica počítať ani s dividendami zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

„Tieto čísla treba brať s rezervou, sú to hrubé prepočty. Budeme informovať, ak nastanú zmeny,“ avizoval primátor.

Čerpanie schválených úverov radnica pozastavila a s bankami vyrokovala aj odklad splátok istiny. „Ušetríme tým tento rok 600-tisíc eur, ktoré samozrejme budeme musieť v budúcnosti splatiť,“ dodal P. Jančovič.

Mesto už oznámilo zníženie intenzity kosenia aj vývozu uličných smetných košov. Pozastavuje poskytovanie dotácií z mestského rozpočtu a zamestnanci nemôžu tento rok počítať s odmenami.

Šetriť chce aj na investíciách. Mestský rozpočet na tento rok počítal s revitalizáciou potoku Dubová v úseku medzi Priorom a Vodárenskou ulicou za 276-tisíc eur. Podľa primátora ide o jednu z investičných akcií, ktoré sa tento rok neuskutočnia, ale nebudú pozastavené tie, ktoré sú financované z grantových programov. Ide napríklad o Kolonádový most. „Lávka pri Krajinskom moste je havarijnom stave, takže patrí k investíciám, ktoré zrealizujeme,“ prisľúbil primátor.

Podľa informačného materiálu o dosahoch pandémie, ktorú predložil trnavský župan Jozef Viskupič na rokovanie krajských poslancov, najpesimistickejší scenár výpadku príjmov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) počíta so sumou 29,5 mil. eur.

Župa preto plánuje prehodnotiť svoj rozpočet, zastavila poskytovanie dotácií, podobne ako piešťanská radnica obmedzuje investičné plány a odkladá splátky istiny.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Jozef Viskupič sa stretol s primátormi a starostami okresu Piešťany

Published

on

V pondelok 12. februára 2018 sa v Mestskej knižnici v Piešťanoch uskutočnilo stretnutie predsedu Trnavskeho samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča s primátormi a starostami okresu Piešťany. Stretnutie bolo pokračovaním sérií stretnutí s primátormi a starostami okresov TTSK, prvou výmenou skúseností, informácií a potrieb ako i možností spolupráce. Spolupráca s predstaviteľmi miest a obcí Trnavského samosprávneho kraja bola jednou z priorít kampane Jozefa Viskupiča. Viac ako štyri hodiny trvajúce pracovné stretnutie prinieslo množstvo informácií a podnetov jednak zo strany predstaviteľov župy, ale aj z podnetov primátorov a starostov.

Po tomto prvom, úvodnom stretnutí bude pokračovať spolupráca TTSK s mestami a obcami stretnutiami s jednotlivými primátormi a starsotami. Stretnutie zastrešil primátor Piešťan Miloš Tamajka, zúčastnili sa ho aj podpredsedovia kraja, vedúci kancelárie predsedu TTSK Peter Markovič, tiež pracovníci Oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie TTSK. 

Po príhovore župana Jozefa Viskupiča pokračovali vicežupani, ktorí predstavili oblasti svojej činnosti – József Berényi zodpovedá za vzdelávanie a školstvo, dopravu a infraštruktúru. Marek Neštický za kultúru, občiansku spoločnosť, mládež a šport, transparentnosť a otvorenosť župného úradu. Pavol Kalman za oblasť zdravotnej starostlivosti, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia a Roman Sova za oblasti hospodárenia, financií a sociálne služby.

Otvorenosť k spolupráci, komunikácia a jasné rozdelenie kompetencií považujem za dôležitý krok k zlepšeniu mnohých oblastí v kraji. V ďalšej časti predstavili primátorka Vrbového a starostky a starostovia obcí okresu jednotlivé mestá a obce, aktuálne výzvy, problémy a priority. TTSK si nesie ako svoje dedičstvo dlhy a množstvo nedoriešených problémov. Medzi kritické problémy boli v diskusii označené cesty, osobitne cesta na Havran, Krajinský most, chýbajúca kanalizácia vo viacerých obciach. Viacerí primátori a starostovia hovorili aj o svojich plánoch kandidovať či nekandidovať v komunálnych voľbách na jeseň tohto roku.

Pre mňa ako župnú poslankyňu obohacujúce stretnutie prinieslo mnoho informácií o výzvach a prioritách a možnostiach spolupráce v regióne. Rezonovali témy infraštruktúry, ciest, cyklotrás, kanalizácie, chýbajúce zariadenia sociálnej starostlivosti napriek tomu, že sme najstarším okresom v TTSK, neefektívnosť autobusovej dopravy, čerpanie eurofondov.

Stretnutie uzatvorili primátor Piešťan a predseda TTSK, ktorí v tlačovom brífingu zosumarizovali priebeh stretnutia a priblížili ďalšie kroky. Na pohľad vábivé a chutné občerstvenie na stretnutie pripravili žiaci Hotelovej akadémie v Piešťanoch.

Lucia Drábiková

Continue Reading

Blogy

Prvé zasadnutie TTSK 2017 aj o nepredaji majetku a spolufinancovaní projektov

Published

on

By

V stredu 8. februára, tradične o 13-tej hodine sa v Trnave uskutoční prvé zasadnutie zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v roku 2017. Po správe hlavnej kontrolórky bude vyhodnotené ďalšie kolo obchodných verejných súťaží, nasledovať budú návrhy nájmov a zmeny v podávaných projektoch pre žiadosti o európske fondy. V závere prídu na rad informácie o zmenách rozpočtu a daňových príjmoch, ako aj realizovaných projektoch. Odznie aj informácia o vyhlásení Roku Jozefa Miloslava Hurbana, kde pri tejto príležitosti môžu byť ocenené aj osobnosti z nášho mesta.

Ďalšie kolo obchodnej verejnej súťaže, v ktorej najviac ponúkaných nehnuteľností je práve v Piešťanoch, neprinieslo žiadnu ponuku, ktorá by bola akceptovateľná, takže ani jeden z piatich ponúknutých piešťanských objektov nebude odpredaný. Všetky prechádzajú do ďalšieho kola.

6. októbra 2016 bol slávnostne vyhlásený Rok Jozefa Miloslava Hurbana pri príležitosti 200-tého výročia od jeho narodenia. Pri tejto príležitosti budú udeľované aj Pamätné medaile predsedu TTSK.  Návrhy na ocenenia bude možné posielať, po schválení zmeny VZN, v priebehu tohto roku.

Do bloku informácií bola 7.2.2017 doplnená aj informácia o činnosti a podpore z nadácie dar ako aj informácia o spolupráci TTSK s ADELI Medical Centrom v Piešťanoch, kde sa na tento rok plánuje s podporou 16 485 EUR pre 21 žiadateľov.

Celý program:

1. Kontrola plnenia uznesení z 21. riadneho zasadnutia Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja
2. Správa o činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK za obdobie január 2016 – december 2016
3. Plán činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK na obdobie apríl 2017 – september 2017
4. Predaj prebytočného nehnuteľného majetku na základe 26. kola obchodnej verejnej sútaže
5. Návrh na prevod vlastníctva nehnuteľného majetku na základe obchodnej verejnej sútaže a návrh podmienok 27. kola obchodnej verejnej sútaže
6. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom Letiska Štefana Baniča Boleráz
7. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom súboru objektov bývalej ZSŠ PaP vo Voderadoch
8. Návrh na zrušenie uznesenia č. 245/2015/14 zo dňa 25.11.2015 o predaji nehnuteľnosti v k.ú. Jelka
9. Návrh na zmenu uznesenia č. 310/2016/18 zo dňa 20. júla 2016, ktorou sa mení výška spolufinancovania projektu Strednej odbornej školy automobilovej, Coburgova 7859/39, Trnava – „Cezhraničná spolupráca ako nástroj prípravy absolventov odborných škôl pre automobilový priemysel“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika
10. Návrh na spolufinancovanie projektu „Plán udržatelnej mobility Trnavského samosprávneho kraja“
11. Návrh na schválenie dohody: „Dohoda o spolupráci partnerov na projekte v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko“ a návrh na spolufinancovanie projektu „Udržateľné využívanie regionálnych zdrojov“ – NAREG v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
12. Návrh na schválenie medzinárodnej dohody o spolupráci partnerov na projekte „Poklady Strednej Európy“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
13. Návrh na spolufinancovanie projektu „Posilnenie biodiverzity a ekologickej siete na území rieky Moravy prostredníctvom manažmentu biotopov a environmentálnej výchovy (zvyšovania povedomia) v eko-centrách“ (3E–MoravaNature) a schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
14. Návrh na spolufinancovanie projektu „Connecting Regions SK-AT“ (ConnReg SK-AT) a návrh na schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
15. Návrh na zriadenie Výboru pre audit
16. Dodatok č. 6 k Všeobecne záväznému nariadeniu Trnavského samosprávneho kraja č. 13/2007 o spôsobe udeľovania ocenení Trnavského samosprávneho kraja
17. Informácie
a) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 4/2016
b) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 5/2016
c) Informácia o daňových príjmoch TTSK za január – december 2016
d) Informácia – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja Trnavského samosprávneho kraja 2016 – 2020 – posudzovanie vplyvov na životné prostredie (SEA)
e) Informácia o upustení od tretej opakovanej dobrovoľnej dražby (4. kolo) v konkurznom konaní úpadcu Realitný fond Hniezdne, s.r.o. (stavba Hotel Branč v Senici) vyhlásenej na deň 09.01.2017
f) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2007-2013
g) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2014-2020
h) Informácia – Národné matičné slávnosti 2017 v Trnave
i) Informácia – Odpočet aktivít Roka Jozefa Miloslava Hurbana v Trnavskom samosprávnom kraji
j) Informácia – významné spoločenské podujatia za obdobie od decembra 2016 do februára 2017
k) Informácia o činnosti, príjmoch a poskytnutej pomoci NADÁCIE DAR v roku 2016
l) Informácie odboru sociálnej pomoci:
1. Informácia – Charitatívne aktivity TTSK realizované v oblasti sociálnej pomoci v roku 2016
2. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Neurorehabilitacným centrom v Šoproni v Maďarsku
3. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Adeli Medical Centrom v Pieštanoch
4. Informácia o činnosti Krízového strediska v Trnave
5. Informácia o konferenciách podporených Trnavským samosprávnym krajom
m) Ústne informácie predsedu TTSK
18. Rôzne
19. Interpelácie

Ak by ktokoľvek mal záujem získať bližšie informácie k týmto bodom,  tak som k dispozícii na jozef.drahovsky@seznam.cz, alebo 0904 975 140.

-Jozef Drahovský-, ilustr. foto: archív

Continue Reading

Reklama

Populárne články