Známy slovenský astronóm dal jednému z asteroidov meno Piešťany. Radnica mu túto poctu vrátila. Jeho meno bude niesť jedna z tunajších ulíc.

ulica antala

REKLAMA

kia akcia

Na svojom septembrovom zasadnutí o tom rozhodlo mestské zastupiteľstvo na návrh kultúrnej a názvoslovnej komisie. Ulica Milana Antala vznikla v súvislosti s novou zástavbou rodinných domov. Začína sa na miestnej komunikácii Vodárenská, neďaleko križovatky s Orviským kútom, končí pred železničnou traťou. Investor výstavby, spoločnosť Sky – Led s. r. o. navrhoval názvy Mesačná, Medová, Polnočná, Rímska a Pokojná.

Kultúrna a názvoslovná komisia odporučila zastupiteľstvu, aby novú ulicu pomenovalo Ulica Milana Antala. Tento významný slovenský astronóm, pochádzajúci zo starej piešťanskej rodiny, sa zaoberal astrografiou a pozorovaním asteroidov, komét a planétok. Okrem observatória na Skalnatom plese pôsobil aj v Maďarsku a Poľsku. Objavil 17 planétok, ktorým dal mená ako Slovakia, Hurban, Hviezdoslav, Sládkovič, Štúr, Milan Štefánik. Nezabudol ani na naše mesto. Meno Piešťany nesie asteroid číslo 4573, ktorý bol objavený v roku 1986. Milan Antal zomrel v Piešťanoch 2. novembra 1999.


Zväčšiť mapu

(mp) foto: archív SHÚ Hurbanovo

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972