Nedostatok peňazí zatvorí základnú školu

4. marca 2013 Off Od

Zmeny vo financovaní školstva sú podľa radnice príčinou toho, že od budúceho školského roka zanikne jedna piešťanská základná škola. O tom, ktorá to bude, rozhodnú mestskí poslanci.

[singlepic id=37528 w=520 h=340 float=center]

 

Navýšenie platov zamestnancov školstva, ktoré vlani schválila vláda, môže niektorých učiteľov pripraviť o prácu. K obciam a mestám, ktoré budú mať od septembra o jednu školu menej, patria aj Piešťany.

Kabinet Roberta Fica zmenil spôsob prerozdeľovania finančných zdrojov, ktoré posiela samosprávam. Predtým museli 80 % posunúť konkrétnej škole na prevádzkové náklady a 20 % mohli prerozeliť v systéme škôl. „Nemohli sme tieto peniaze použiť na chodníky, ako si niekto myslel, ale dali sme ich tej škole, ktorej chýbali,“ vysvetlil primátor Remo Cicutto.

Po legislatívnych zmenách, ktoré boli odpoveďou na štrajk učiteľov, už takéto prerozdeľovanie financií nie je možné.

„Dnes už riaditelia vedia, že prostriedky, ktoré im posielajú, nestačia na vykrytie nákladov spojených z prevádzkou škôl,“ dodal primátor.

Potvrdil, že od septembra bude jedna zo základných škôl zrušená. „Rozhodnutie bude na mestskom zastupiteľstve.“

Ohrozené nie sú ZŠ na Brezovej a Holubyho ulici. Obe boli opravené z prostriedkov Európskej únie. Mesto by v prípade zatvorenia jednej z nich, muselo tieto peniaze vrátiť. Brezová, ako jediná z piešťanských škôl, nemá podľa primátora problém fungovať v novom systéme financovania.

„Pripravíme analýzu, budeme sa snažiť nerozhodovať emocionálne, ale pragmaticky a prihliadať aj na výhľad rozvoja mesta v danom území,“ uzavrel Remo Cicutto.

„Vláda splnila svoj sľub a od nového roka zvýšila platy pedagogických, odborných aj nepedagogických zamestnancov. Ostatné vnútorné procesy sú v rukách samotných zriaďovateľov,“ uviedol hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

Trnavský samosprávny kraj (TTSK), ktorý je zriaďovateľom väčšiny stredných škôl v našom okrese, nezatvorí od septembru 2013 žiadnu z nich. Potvrdil to hovorca TTSK Patrik Velšic.

Text a ilsutr. foto: Martin Palkovič

REKLAMA