Nedosiahnuteľné koruny stromov ošetrujú arboristi na lanách

25. septembra 2012 Off Od

Špeciálne vyškolených pracovníkov poslali Služby mesta Piešťany (SMP) do korún stromov v tomto roku iba dvakrát. Čakali na doklady o tom, že absolvovali preškolenie.

[singlepic id=35474 w=320 h=240 float=right]„Preukazy prídu poštou a hneď máme na pláne jednu redukciu v Sade Andreja Kmeťa,“ hovorí Janka Jezerská, manažérka strediska verejnej zelene SMP. Stromolezecké ošetrovanie drevín je podľa jej slov využívané iba v prípade nedostupnosti bežnou výškovou technikou. V predošlých dvoch rokoch si takéto služby objednalo SMP 19-krát. Spolu v hodnote 5 300 eur.

„V Piešťanoch máme vnútorné predpisy, že stromy môžu orezávať iba arboristi. Nemôžu to vykonávať obyčajní výškari, ktorí nie sú odborníkmi v arboristike,“ hovorí jeden zo stromolezcov Andrej Cimbalík.

Preškolením dvoch vlastných pracovníkov by mohli Služby mesta Piešťany ušetriť. Nedá sa však odhadnúť, ako často budú takéto práce potrebné. „Pri živých organizmoch ako sú stromy je veľmi obtiažne stanoviť počet nutných ošetrení lanovou technikou. K rozhodnutiu vyškoliť pracovníkov sme pristúpili z dôvodu priamo v praxi sa vyskytujúcich problémov,“ uviedla Janka Jezerská.

SMP majú vlastnú vysokozdvižnú plošinu, dosiahnu s ňou však iba do výšky 12 metrov. „Vyššiu ako 20-metrovú plošinu v Piešťanoch nenájdete. Požiarnici síce majú 35-metrovú, ale tá môže zasahovať len ak ide o ohrozenie majetku alebo zdravia,“ vysvetlil Andrej Cimbalík.

Za vyškolenie dvoch pracovníkov a nákup stromolezeckej techniky zaplatili SMP 5 132 eur. Výška ušetrených prostriedkov bude záležať od množstva ošetrených stromov.

[nggallery id=1932]

Text: M. Palkovič Foto: sluzbymesta.sk