Samospráva

Nadobudli ste nehnuteľnosť? Musíte podať daňové priznanie

By 9. januára 2013No Comments

Mestské zastupiteľstvo v decembri zvýšilo niektoré dane a poplatky. Za chov psa zaplatia Piešťanci po novom 15 eur v rodinných a 40 eur v bytových domoch. Majitelia bytov s plochou 100 m2 zaplatia mestu ročne o 1 euro viac.

[singlepic id=19847 w=520 h=340 float=center]

 

Zmeny zákona spôsobili, že pravidlá výberu niektorých miestnych daní sú v tomto roku iné. Ľudia, ktorí vlani nadobudli nehnuteľnosť, musia podať daňové priznanie do konca januára.

Na nové pravidlá upozornila radnica na svojej web stánke. Súvisia so zmenami zákona o miestnych daniach a poplatkoch, ktoré boli zapracované aj do novelizovaných nariadením mesta.

„Občania, ktorí v r. 2012 nadobudli nehnuteľnosť (kúpou, darovaním, dedením a pod.) a vklad do katastra nehnuteľností sa uskutočnil do 31. decembra 2012 podávajú daňové priznanie do 31. januára 2013,“ upozorňuje mestský úrad.

Čiastkové daňové priznanie musí podať každý, kto v uplynulom roku zaznamenal zmeny v účele využívania svojej nehnuteľnosti alebo v jej výmere. Povinnosť sa týka aj tých, ktorí nehnuteľnosť predali, darovali alebo skolaudovali.

Priznanie nepodávajú iba daňovníci, u ktorých nenastali v roku 2012 žiadne zmeny.

Psíčkarom v tomto roku zanikla povinnosť platiť za psa v januári v hotovosti na mestskom úrade. Ak máte nového psa alebo vám pes, za ktorého už platíte uhynul, treba zmenu nahlásiť mestskému úradu do 30 dní.

Daňovníci, ktorí súčasne platia daň z nehnuteľnosti aj poplatok za psa, dostanú oba výmery v spoločnom rozhodnutí, kde budú uvedené aj termíny na zaplatenie. Mestský úrad aj naďalej umožní uhradiť tieto poplatky v splátkach.

Text a ilustr foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972