Mestských policajtov budú sledovať cez satelit

Mestských policajtov budú sledovať cez satelit

19. februára 2014 Off Od

Tohtoročné navýšenie rozpočtu smeruje aj na odmeny pre poctivých policajtov. Zaznel aj návrh na ich morálne ocenenie. Policajtov je stále menej, odchádzajú aj kvôli finančným a pracovným podmienkam.

mestska policia2

So správou o činnosti mestskej polície predstúpil minulý týždeň pred poslancov jej náčelník Marcel Mihálik. Podľa štatistík prijala mestská polícia minulý rok 1 657 oznámení, 652 z nich sama riešila, 72 odstúpila na obvodné oddelenie policajného zboru a ostatné boli neopodstatnené.

Ku koncu roka mala táto inštitúcia 47 zamestnancov. V štyroch smenách pracuje 37 z nich, do výkonu hliadkovej služby náčelník velí 29 policajtov. Najnovšie bude môcť on-line sledovať aj ich pohyb po meste. Doteraz boli takéto zariadenia iba v autách.

Určite ste si všimli, že policajti sa po okrajových častiach nepohybujú tak, ako by sa mali. Nie je to preto, že by nechceli. Musíme dodržať zákonník práce, ktorý hovorí, že každý policajt musí odrobiť 35 hodín týždenne,“ uviedol Marcel Mihálik. Dodal, že najväčšie problémy sú v centre mesta.

S nedostatkom ľudí sa mestská polícia potýka už roky. Po vlaňajšom prerokovaní správy o jej činnosti náčelník povedal, že v teréne sú priemerne iba dve hliadky. Výnimočne len jedna. Priemerný plat policajta je 550 eur.

Aktuálny rozpočet tejto inštitúcie je oproti minulému roku zvýšený o 10 %. Poslanca Milana Gajdoša preto zaujímalo, či príde aj k zvýšeniu jej výkonnosti. „Chcem niektorých výkonných policajtov odmeniť a zlepšiť situáciu tým, ktorí pracujú dobre,“ odpovedal Marcel Mihálik.

Poslanec Miloš Tamajka navrhol, aby boli policajti oceňovaní aj morálne. Náčelník aj primátor sa s tým stotožnili. Najprv je však potrebné, aby štatút takejto ceny schválilo zastupiteľstvo.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič