Mestská polícia odpúšťala pokuty, mená previnilcov sú tajné

18. novembra 2013 Off Od

Priemerná pokuta za zlé parkovanie je v Piešťanoch 10,70 eur. Vyplýva to zo Správy o činnosti mestskej polície za prvý polrok 2013, ktorú dostali na stôl poslanci v októbri. Na niektorých uliciach odpustili policajti pokuty až polovici nesprávne stojacich vodičov.

[singlepic id=22155 w=520 h=340 float=center]

Ich mená a dôvody upustenia od sankcie chcel poznať poslanec Milan Gajdoš (Smer-SD). Na novembrovom zastupiteľstve však tieto informácie nedostal. Náčelník mestskej polície Marcel Míhálik to zdôvodnil zákonom o ochrane osobných údajov.

„Kedysi mesto dávalo zlodejov do klietky hanby, kde si užili pár hodín potupy. Dnes nemôžeme dostať ani zoznam páchateľov, ktorí stáli zle, a ktorým mestská polícia tak veľkoryso odpustila pokutu,“ reagoval Milan Gajdoš.

Na októbrovom zastupiteľstve si všimol, že v uplynulom pol roku namontovali policajti na Rázusovej ulici 19 blokovacích zariadení, ale 11 z nich odstránili bez udelenia sankcie. Na Winterovej bol tento pomer 44:24 a na celom území mesta 479:188.

„Niektorých ľudí riešiť nemôžeme, napríklad policajtov alebo vojakov,“ reagoval Marcel Mihálik a dodal, že pokutovať niektorých pacientov pri nemocnici na Winterovej by bolo nemorálne. V písomnej odpovedi na interpeláciu uviedol: „Pri určení druhu sankcie a jej výmery sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenie, na pohnútky a na osobu páchateľa…“

Napriek tomu, že výška pokuty za zlé parkovanie môže dosiahnuť až 60 eur, nesprávne stojaci vodiči v Piešťanoch zaplatili podľa štatistík v uplynulom polroku priemerne iba 10 eur. Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky priniesli v spomínanom období do mestskej kasy 5 825 eur. Udelených bolo 806 blokových pokút.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

REKLAMA

rekl-komenskeho