Mesto zverejní zoznam neplatičov

27. marca 2012 Off Od

Mená osôb a firiem, ktoré majú daňové nedoplatky, budú už onedlho prístupné verejnosti na mestskom webe.

[singlepic id=27286 w=320 h=240 float=left]Potvrdila to Daniela Barabasová z referátu daní a poplatkov mestského úradu. Možnosť zverejňovať zoznamy neplatičov vyplýva samosprávam zo zákona. Robia to už napríklad mestá Trenčín, Liptovský Mikuláš alebo Rimavská Sobota.

„Nakoľko sme v súčasnom období vyrubovali poplatok za komunálny odpad, kompletizovali rozhodnutia a distribuovali ich a teraz vyrubujeme daň z nehnuteľností, neplatičov zverejníme až po distribúcii rozhodnutí na daň z nehnuteľností, teda v apríli,“ informovala D. Barabasová.

Radnica má podľa zákona o správe daní možnosť zverejniť mená osôb, ktorých výška daňových nedoplatkov presiahla 160 eur a mená firiem, ktoré dlžia viac než 1600 eur. Nedoplatky sa môžu týkať dane z nehnuteľností, poplatku za za komunálny odpad a drobné stavebné odpady a dane za užívanie verejného priestranstva.

Celkovú sumu, ktorú mestu neplatiči dlžia, môže referát daní vyčísliť až po vyrúbení dane z nehnuteľností. Daniela Barabasová ďalej uviedla, že radnica vymáha dlhy aj prostredníctvom exekútorov. Ak daňovník nezaplatí do dátumu, ktorý je uvedený na výmere, samospráva má viacero možností ako postupovať. Najprv zábudlivca iba upozorní, ale vyvrcholiť to môže až exekúciou.

Text a foto: Martin Palkovič