Connect with us

Samospráva

Menšia predvolebná primátorská „analýza“

Published

on

Majú súperi súčasného primátora aspoň teoretickú šancu na úspech? Siedmych kandidátov na primátora môžeme rozdeliť na dve skupiny. Traja podľa môjho názoru nemajú šancu na úspech ani v teoretickej rovine (Jozef Drahovský, Marian Ručkay a Marcel Urban) a zostávajúci štyria ju majú (Remo Cicutto, Katarína Cibulková, Miloš Tamajka a Martin Valo). Víťazstvo jedného z nich bude závisieť od ich šikovnosti a schopnosti presvedčiť voličov, aby prišli odovzdať hlas práve im.

[singlepic id=5127 w=320 h=240 float=center]

Koľko ľudí bude voliť?

Parlamentných volieb sa v júni zúčastnilo 14 920 Piešťancov. Pre väčšinu ľudí sú tieto voľby zaujímavejšie než tie komunálne a rozdiel medzi volebnou účasťou v parlamentných a komunálnych voľbách býva zvyčajne tak 30 percent. Ak bude tento pomer platiť aj tento rok, voliť primátora Piešťan bude približne desať tisíc ľudí.

Ide zrejme o optimistický odhad, keďže vieme, že v roku 2006 volilo primátora v Piešťanoch 8376 ľudí. Voľby vyhral suverénne Remo Cicutto, keď mu dalo hlas 4898 ľudí. Predpokladať tohtoročnú vyššiu účasť je však na mieste, keďže štvorica kandidátov, z ktorých každý má šancu na úspech, bude svojich priaznivcov mobilizovať a motivovať prísť k urnám.

Ako sa hlasy rozdelia?

Remo Cicutto

Pred štyrmi rokmi vďačil za úspech týmto trom faktorom:

1, Nepoškodil mu žiadny škandál

2, Hoci kandidoval ako nezávislý, tešil sa podpore Smeru

3, Koalícia SDKÚ a KDH postavila mimoriadne slabého protikandidáta

Faktory 2 a 3 tento rok neplatia. Faktor 1 zatiaľ platí, no protikandidátom bude určite záležať na tom, aby sa to do volieb zmenilo. Smer volilo v Piešanoch v júni 32 percent ľudí. Ak budú voliť primátora podľa straníckeho trička, Cicutto príde približne o tretinu hlasov spred štyroch rokov. Stále však môže získať 3000 – 3500 hlasov a má najväčšie šance na úspech. Ako kandidát na poslanca župy získal v novembri 2009 Cicutto 2800 hlasov.

Miloš Tamajka

Kandidát strany Smer. Ako poslanec je pre verejnosť neznámy muž. Tá ho pozná skôr ako šéfa Úradu práce vďaka poradni v reklamných novinách hádzaných do schránok. Jeho nomináciou spravil Smer rovnakú chybu ako SDKÚ pred štyrmi rokmi. Nepostavil totiž skutočne silného kandidáta, známeho medzi voličmi v Piešťanoch, ale nastrčil neskúseného Tamajku. Ak si aj získa časť sympatizantov strany Smer plus zamestnancov úradu a rodinných príslušníkov, viac ako 1200 hlasov to nebude.

Martin Valo

Strategickú chybu svojej strany správne prečítal Tamajkov stranícky exkolega Martin Valo a rozhodol sa kandidovať na vlastnú päsť. Rovnako spravil aj pri župných voľbách a hoci nebol za poslanca kraja zvolený, získal v nich 1074 hlasov. V primátorských voľbách získa zrejme o niečo menej, no zaujímavé bude, keď porazí Tamajku aj s jeho straníckou podporou. Pre zaujímavosť, smeráčka Eva Kolláriková získala v župných voľbách 1463 hlasov a to ju podporoval Smer, HZDS, SNS aj HZD, čo jej na kreslo poslankyne nestačilo. Valo teda ako nezávislý spravil celkom slušný výsledok.

Katarína Cibulková

Keď bol Peter Ottinger schopný v roku 2006 získať v primátorských voľbách 688 hlasov, Katarína Cibulková bude iste úspešnejšia. KDH a SDKÚ volilo v júni v parlamentných voľbách asi 32 percent Piešťancov, teda rovnako ako stranu Smer. Keďže má však Cibulková sediaca v troch parlamentoch imidž superposlankyne a ako dlhoročná poslankyňa MsZ doteraz ničím pozitívnym na seba pozornosť spoluobčanov neupútala, zaiste ju nebudú voliť všetci voliči „veľkej“ SDKÚ. Aj keď zoberieme do úvahy fakt, že s kampaňou jej pomôže tak dcéra Dominika ako aj premiérka Iveta, môj odhad jej volebného zisku je do 2000 hlasov. Poslankyňou kraja sa stala vďaka 2130 hlasom. Pri nich sme však mohli krúžkovať štyroch kandidátov.

Kandidáti z druhej skupiny, Urban, Drahovský a Ručkay získajú všetci spolu približne 1000 hlasov.

Krátky sumár

Remo Cicutto – favorit volieb, ak jeho protikandidáti neprídu s niečím, čo by jeho povesť poškodilo, je takmer isté, že vyhrá. Do karát mu hrá fakt, že vážnych protikandidátov má troch, ktorí sa o hlasy pobijú medzi sebou.

Miloš Tamajka – strategický omyl Smeru, šancu na úspech má len v prípade kampane, ktorá odstaví Cicutta a Martin Valo pred voľbami vyzve svojich voličov hlasovať za neho.

Martin Valo – čierny kôň volieb (džokej Váňa :-) ), víťazstvom pre neho bude už to, keď porazí Tamajku a stane sa poslancom. Vyhrať môže len v prípade, že zmobilizuje mladých voličov, na ktorých chce postaviť kampaň a Cibulková s Cicuttom si vzájomne „zoberú“ hlasy.

Katarína Cibulková – Hoci to znie zvláštne, až smiešne, je to Cicuttova najvážnejšia protikandidátka. Vzhľadom na svoju prácu a prácu SDKÚ v zastupiteľstve je zrejmé nakoľko sa jej Cicutto musí obávať. Šancu na úspech má však len vtedy, ak kampaňou odradí voličov súčasného primátora dať svoj hlas jemu a zahlasujú za ňu spoľahlivý voliči KDH.

Autor:  Michal Petruška

Continue Reading

Novinky

Samosprávam chýbajú peniaze, Piešťany zastavujú niektoré investičné akcie

Published

on

By

Mesto Piešťany počíta s výpadkom príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur, Trnavský samosprávny kraj môže prísť o 29,5 mil. eur. Súvisí to s poklesom slovenskej ekonomiky kvôli pandémii ochorenia Covid-19.

Aktuálna prognóza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií hovorí, že daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku nižšie o 3,1 mld. eur oproti predchádzajúcim predpokladom. Hlavným dôvodom je očakávaný prepad ekonomiky a s ním súvisiaci nárast nezamestnanosti.

Podľa primátora Petra Jančoviča to pre Piešťany znamená výpadok z príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur. O ďalšie finančné prostriedky príde radnica pri výbere poplatku za ubytovanie.

Od polovice marca a počas celého apríla boli všetky tunajšie hotely prázdne. Ak by sa to v máji nezmenilo, pôjde o výpadok presahujúci 230-tisíc eur. Rovnako nemôže radnica počítať ani s dividendami zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

„Tieto čísla treba brať s rezervou, sú to hrubé prepočty. Budeme informovať, ak nastanú zmeny,“ avizoval primátor.

Čerpanie schválených úverov radnica pozastavila a s bankami vyrokovala aj odklad splátok istiny. „Ušetríme tým tento rok 600-tisíc eur, ktoré samozrejme budeme musieť v budúcnosti splatiť,“ dodal P. Jančovič.

Mesto už oznámilo zníženie intenzity kosenia aj vývozu uličných smetných košov. Pozastavuje poskytovanie dotácií z mestského rozpočtu a zamestnanci nemôžu tento rok počítať s odmenami.

Šetriť chce aj na investíciách. Mestský rozpočet na tento rok počítal s revitalizáciou potoku Dubová v úseku medzi Priorom a Vodárenskou ulicou za 276-tisíc eur. Podľa primátora ide o jednu z investičných akcií, ktoré sa tento rok neuskutočnia, ale nebudú pozastavené tie, ktoré sú financované z grantových programov. Ide napríklad o Kolonádový most. „Lávka pri Krajinskom moste je havarijnom stave, takže patrí k investíciám, ktoré zrealizujeme,“ prisľúbil primátor.

Podľa informačného materiálu o dosahoch pandémie, ktorú predložil trnavský župan Jozef Viskupič na rokovanie krajských poslancov, najpesimistickejší scenár výpadku príjmov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) počíta so sumou 29,5 mil. eur.

Župa preto plánuje prehodnotiť svoj rozpočet, zastavila poskytovanie dotácií, podobne ako piešťanská radnica obmedzuje investičné plány a odkladá splátky istiny.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Jozef Viskupič sa stretol s primátormi a starostami okresu Piešťany

Published

on

V pondelok 12. februára 2018 sa v Mestskej knižnici v Piešťanoch uskutočnilo stretnutie predsedu Trnavskeho samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča s primátormi a starostami okresu Piešťany. Stretnutie bolo pokračovaním sérií stretnutí s primátormi a starostami okresov TTSK, prvou výmenou skúseností, informácií a potrieb ako i možností spolupráce. Spolupráca s predstaviteľmi miest a obcí Trnavského samosprávneho kraja bola jednou z priorít kampane Jozefa Viskupiča. Viac ako štyri hodiny trvajúce pracovné stretnutie prinieslo množstvo informácií a podnetov jednak zo strany predstaviteľov župy, ale aj z podnetov primátorov a starostov.

Po tomto prvom, úvodnom stretnutí bude pokračovať spolupráca TTSK s mestami a obcami stretnutiami s jednotlivými primátormi a starsotami. Stretnutie zastrešil primátor Piešťan Miloš Tamajka, zúčastnili sa ho aj podpredsedovia kraja, vedúci kancelárie predsedu TTSK Peter Markovič, tiež pracovníci Oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie TTSK. 

Po príhovore župana Jozefa Viskupiča pokračovali vicežupani, ktorí predstavili oblasti svojej činnosti – József Berényi zodpovedá za vzdelávanie a školstvo, dopravu a infraštruktúru. Marek Neštický za kultúru, občiansku spoločnosť, mládež a šport, transparentnosť a otvorenosť župného úradu. Pavol Kalman za oblasť zdravotnej starostlivosti, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia a Roman Sova za oblasti hospodárenia, financií a sociálne služby.

Otvorenosť k spolupráci, komunikácia a jasné rozdelenie kompetencií považujem za dôležitý krok k zlepšeniu mnohých oblastí v kraji. V ďalšej časti predstavili primátorka Vrbového a starostky a starostovia obcí okresu jednotlivé mestá a obce, aktuálne výzvy, problémy a priority. TTSK si nesie ako svoje dedičstvo dlhy a množstvo nedoriešených problémov. Medzi kritické problémy boli v diskusii označené cesty, osobitne cesta na Havran, Krajinský most, chýbajúca kanalizácia vo viacerých obciach. Viacerí primátori a starostovia hovorili aj o svojich plánoch kandidovať či nekandidovať v komunálnych voľbách na jeseň tohto roku.

Pre mňa ako župnú poslankyňu obohacujúce stretnutie prinieslo mnoho informácií o výzvach a prioritách a možnostiach spolupráce v regióne. Rezonovali témy infraštruktúry, ciest, cyklotrás, kanalizácie, chýbajúce zariadenia sociálnej starostlivosti napriek tomu, že sme najstarším okresom v TTSK, neefektívnosť autobusovej dopravy, čerpanie eurofondov.

Stretnutie uzatvorili primátor Piešťan a predseda TTSK, ktorí v tlačovom brífingu zosumarizovali priebeh stretnutia a priblížili ďalšie kroky. Na pohľad vábivé a chutné občerstvenie na stretnutie pripravili žiaci Hotelovej akadémie v Piešťanoch.

Lucia Drábiková

Continue Reading

Blogy

Prvé zasadnutie TTSK 2017 aj o nepredaji majetku a spolufinancovaní projektov

Published

on

By

V stredu 8. februára, tradične o 13-tej hodine sa v Trnave uskutoční prvé zasadnutie zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v roku 2017. Po správe hlavnej kontrolórky bude vyhodnotené ďalšie kolo obchodných verejných súťaží, nasledovať budú návrhy nájmov a zmeny v podávaných projektoch pre žiadosti o európske fondy. V závere prídu na rad informácie o zmenách rozpočtu a daňových príjmoch, ako aj realizovaných projektoch. Odznie aj informácia o vyhlásení Roku Jozefa Miloslava Hurbana, kde pri tejto príležitosti môžu byť ocenené aj osobnosti z nášho mesta.

Ďalšie kolo obchodnej verejnej súťaže, v ktorej najviac ponúkaných nehnuteľností je práve v Piešťanoch, neprinieslo žiadnu ponuku, ktorá by bola akceptovateľná, takže ani jeden z piatich ponúknutých piešťanských objektov nebude odpredaný. Všetky prechádzajú do ďalšieho kola.

6. októbra 2016 bol slávnostne vyhlásený Rok Jozefa Miloslava Hurbana pri príležitosti 200-tého výročia od jeho narodenia. Pri tejto príležitosti budú udeľované aj Pamätné medaile predsedu TTSK.  Návrhy na ocenenia bude možné posielať, po schválení zmeny VZN, v priebehu tohto roku.

Do bloku informácií bola 7.2.2017 doplnená aj informácia o činnosti a podpore z nadácie dar ako aj informácia o spolupráci TTSK s ADELI Medical Centrom v Piešťanoch, kde sa na tento rok plánuje s podporou 16 485 EUR pre 21 žiadateľov.

Celý program:

1. Kontrola plnenia uznesení z 21. riadneho zasadnutia Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja
2. Správa o činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK za obdobie január 2016 – december 2016
3. Plán činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK na obdobie apríl 2017 – september 2017
4. Predaj prebytočného nehnuteľného majetku na základe 26. kola obchodnej verejnej sútaže
5. Návrh na prevod vlastníctva nehnuteľného majetku na základe obchodnej verejnej sútaže a návrh podmienok 27. kola obchodnej verejnej sútaže
6. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom Letiska Štefana Baniča Boleráz
7. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom súboru objektov bývalej ZSŠ PaP vo Voderadoch
8. Návrh na zrušenie uznesenia č. 245/2015/14 zo dňa 25.11.2015 o predaji nehnuteľnosti v k.ú. Jelka
9. Návrh na zmenu uznesenia č. 310/2016/18 zo dňa 20. júla 2016, ktorou sa mení výška spolufinancovania projektu Strednej odbornej školy automobilovej, Coburgova 7859/39, Trnava – „Cezhraničná spolupráca ako nástroj prípravy absolventov odborných škôl pre automobilový priemysel“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika
10. Návrh na spolufinancovanie projektu „Plán udržatelnej mobility Trnavského samosprávneho kraja“
11. Návrh na schválenie dohody: „Dohoda o spolupráci partnerov na projekte v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko“ a návrh na spolufinancovanie projektu „Udržateľné využívanie regionálnych zdrojov“ – NAREG v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
12. Návrh na schválenie medzinárodnej dohody o spolupráci partnerov na projekte „Poklady Strednej Európy“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
13. Návrh na spolufinancovanie projektu „Posilnenie biodiverzity a ekologickej siete na území rieky Moravy prostredníctvom manažmentu biotopov a environmentálnej výchovy (zvyšovania povedomia) v eko-centrách“ (3E–MoravaNature) a schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
14. Návrh na spolufinancovanie projektu „Connecting Regions SK-AT“ (ConnReg SK-AT) a návrh na schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
15. Návrh na zriadenie Výboru pre audit
16. Dodatok č. 6 k Všeobecne záväznému nariadeniu Trnavského samosprávneho kraja č. 13/2007 o spôsobe udeľovania ocenení Trnavského samosprávneho kraja
17. Informácie
a) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 4/2016
b) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 5/2016
c) Informácia o daňových príjmoch TTSK za január – december 2016
d) Informácia – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja Trnavského samosprávneho kraja 2016 – 2020 – posudzovanie vplyvov na životné prostredie (SEA)
e) Informácia o upustení od tretej opakovanej dobrovoľnej dražby (4. kolo) v konkurznom konaní úpadcu Realitný fond Hniezdne, s.r.o. (stavba Hotel Branč v Senici) vyhlásenej na deň 09.01.2017
f) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2007-2013
g) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2014-2020
h) Informácia – Národné matičné slávnosti 2017 v Trnave
i) Informácia – Odpočet aktivít Roka Jozefa Miloslava Hurbana v Trnavskom samosprávnom kraji
j) Informácia – významné spoločenské podujatia za obdobie od decembra 2016 do februára 2017
k) Informácia o činnosti, príjmoch a poskytnutej pomoci NADÁCIE DAR v roku 2016
l) Informácie odboru sociálnej pomoci:
1. Informácia – Charitatívne aktivity TTSK realizované v oblasti sociálnej pomoci v roku 2016
2. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Neurorehabilitacným centrom v Šoproni v Maďarsku
3. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Adeli Medical Centrom v Pieštanoch
4. Informácia o činnosti Krízového strediska v Trnave
5. Informácia o konferenciách podporených Trnavským samosprávnym krajom
m) Ústne informácie predsedu TTSK
18. Rôzne
19. Interpelácie

Ak by ktokoľvek mal záujem získať bližšie informácie k týmto bodom,  tak som k dispozícii na jozef.drahovsky@seznam.cz, alebo 0904 975 140.

-Jozef Drahovský-, ilustr. foto: archív

Continue Reading

Reklama

Populárne články