Connect with us

Samospráva

Ľuďom chýbajú parkoviská, využívajú Aupark, ale autá by nedemolovali

Published

on

Zaujíma nás váš názor. V priebehu minulého týždňa sme sa preto viacerých ľudí pýtali, čo si myslia o podmienkach parkovania v našom meste. Prečítajte si, ako odpovedali na tieto štyri otázky:

[singlepic id=10178 w=320 h=240 float=right]1. Ako sa Vám parkuje v Piešťanoch? 2. Sú tu podľa Vás nejaké problémy s parkovaním? 3. Ak áno, aké riešenie by ste navrhovali? 4. Videli ste v TV alebo na PNkách zábery primátora Vilniusu ako s obrneným transportérom zdemoloval auto? Riešili by ste to tiež takým spôsobom?

Patrícia, 23 rokov, študentka

1. Skvelo, som obyvateľkou tohto mesta a s parkovaním som nemala zatiaľ problém , ak má vodič odskúšané miesta poblíž centra a vie kde sa dá parkovať, taký veľký problém nemá.

2. Jediný problém, ktorý vidím je, že v okolí centra sa parkovať nedá, ak je plné parkovné miesto, využívajú aj turisti nakúpné centrum Aupark, čo je v centre výhodou.

3. Architektonicky sa nedá do centra vložiť žiadne nadzemné parkovisko, a taktiež si myslím, že ani podzemné , takže si myslím že stav by mal byť zachovaný.

4. Videla som, ale určite by som to takým spôsobom neriešila. Takto siahnuť na osobný majetok človeka je podľa mňa veľmi nevhodné riešenie.

Pavol, 29 rokov, grafik

1. V Piešťanoch sa parkuje celkom dobre, pokiaľ teda viete kde máte zaparkovať, parkujem väčšinou večer takže miesto nájdem vždy.

2. Určite sú a to málo parkovacích miest.

3. V Piešťanoch je veľa plôch, ktoré zarastajú burinou a sú nevyužité, tie by sa kľudne mohli prerobiť na parkovacie miesta, napríklad pri hoteli Satelit.

4. Túto reportáž som nevidel.

Peter, 52 rokov, elektrikár

1. Mne osobne veľmi zle, podľa môjho názoru je tu strašne málo miesta na parkovanie.

2. Áno sú a to veľmi malé plochy na parkovanie a veľmi stiesnené plochy.

3. Všetky nevyužité plochy , ktoré v Piešťanoch sú a myslím si, že je ich v celku dosť by sa mohli kľudne využiť ako parkoviská.

4. Nevidel som.

Michael, 28 rokov, manažér

1. Nie som moc spokojný s parkovaním, príliš málo miesta a to hlavne v centre, pokiaľ si chcete len tak vybehnúť do mesta, poväčšine nemáte kde zaparkovať, niekedy už ani v Auparku kedže to je asi jediné väčšie parkovisko poblíž.

2. Áno, ako som už predtým spomínal, veľmi málo parkovných miest.

3. Určite by bolo treba nejaké plochy v okolí centra využiť na vytvorenie parkovísk, aj pre turistov by to bolo vhodné.

4. Túto reportáž som zhodou okolností videl a určite by som takýmto spôsobom nekonal. Je to neoprávnené ničenie osobného majetku, nemal podľa mňa na to plné právo, myslím že by stačilo vhodne upozorniť a nie to riešiť takýmto radikálnym spôsobom.

Zuzana, 45 rokov, predavačka

1. Neparkuje sa tu dobre, jedine kde sa dá dobre zaparkovať je nákupné centrum Aupark, pre turistov je tu podľa mňa veľmi zlé parkovanie, lebo iba Piešťanci vedia najlepšie kde sa dá zaparkovať.

2. Sú problémy a to málo parkovísk a keď teda aj sú , sú poväčšine platené a niektoré dosť draho na tak malé mesto.

3. Ja osobne by som rozšírila parkoviská a hlavne pri centre.

4. Nevidela som.

Jozef, 51 rokov, predavač

1. Povedal by som, že ako kde sa parkuje, niekde sa dá veľmi dobre a niekde sa nedá zas vôbec, určite sú tu nedostatky.

2. Problémy sú asi také, že pri niektorých budovách alebo aj v centre nie sú vôbec plochy na parkovanie, dosť parkovísk je už aj spoplatnených a niektoré veľmi draho.

3. V Piešťanoch je veľa nevyužitých plôch, ktoré by sa kľudne dali zrealizovať na parkoviská.

4. Nevidel som.

Silvia, 23 rokov, kvetinárka

1. Dosť komplikovane, veľmi málo parkovacích miest je tu a väčšina z nich je spoplatnená a navyše draho.

2. Je tu málo miest na parkovanie, sú drahé na tak malé mesto a čo som si všimla v poslednej dobe pribúda čoraz viac miest pre vozičkárov a nezdá sa mi, že by boli nejako moc využívané, zbytočne sa blokuje mieste pre ostatných.

3. Zrušenie spoplatnených parkovísk, rozšírenie parkovísk v okolí centra mesta a využiť plochy ktoré sú zarastené a nevyužité.

4. Nevidela som.

Natália, 22 rokov, kaderníčka

1. Celkom dobre, najčastejšie však parkujeme v Auparku.

2. Sú a to že je málo parkovacích miest a často sú vyznačené buď pre vozičkárov alebo pre zamestnancov, pre ostatných už potom veľa miesta neostáva.

3. Riešila by som to nejakým veľkým parkoviskom a najlepšie by bolo, pokiaľ by nebolo platené aj pre turistov, by to bolo omnoho lepšie.

4. Nevidela som.

Iveta, 48 rokov, manažérka

1. Veľmi zle, najhoršie sa parkuje pri pošte a úradoch.

2. Určite áno, sú problémy a to najmä také , že pri rôznych úradoch alebo v centre nie sú parkovacie miesta, často sú určené pre zamestnancov alebo v okolí týchto budov sa nedá niekedy vôbec zaparkovať, sú tam zákazy, ťažko sa potom niekam dostať

3. Ak by to bolo možné, nebolo by zlé postaviť parkovací dom, nie sme síce nejako veľké mesto, no áut tu pribúda a aj turistov tu máme v celku dosť, tak by to bolo myslím si že vhodné a užitočné riešenie.

4. Nevidela som.

Janka, 46, nechtová dizajnérka

1. Ja som spokojná s parkovaním v Piešťanoch, veľa ľudí si sťažuje, ale myslím si , že nám pomohol dosť Aupark.

2. Tak určite sú problémy tak ako aj v iných mestách, u nás je dosť veľký problém hlavne v okolí úradov a pošty, kde väčšinou parkujú hlavne zamestnanci.

3. Ja by som to riešila asi podzemným parkoviskom, myslím si že by to dosť pomohlo, najmä centru mesta, kde tiež často nie je kde zaparkovať, teda pokiaľ nerátame Aupark.

4. Nevidela som.

Autor: Nikoleta Pirschelová

Continue Reading

Novinky

Samosprávam chýbajú peniaze, Piešťany zastavujú niektoré investičné akcie

Published

on

By

Mesto Piešťany počíta s výpadkom príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur, Trnavský samosprávny kraj môže prísť o 29,5 mil. eur. Súvisí to s poklesom slovenskej ekonomiky kvôli pandémii ochorenia Covid-19.

Aktuálna prognóza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií hovorí, že daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku nižšie o 3,1 mld. eur oproti predchádzajúcim predpokladom. Hlavným dôvodom je očakávaný prepad ekonomiky a s ním súvisiaci nárast nezamestnanosti.

Podľa primátora Petra Jančoviča to pre Piešťany znamená výpadok z príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur. O ďalšie finančné prostriedky príde radnica pri výbere poplatku za ubytovanie.

Od polovice marca a počas celého apríla boli všetky tunajšie hotely prázdne. Ak by sa to v máji nezmenilo, pôjde o výpadok presahujúci 230-tisíc eur. Rovnako nemôže radnica počítať ani s dividendami zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

„Tieto čísla treba brať s rezervou, sú to hrubé prepočty. Budeme informovať, ak nastanú zmeny,“ avizoval primátor.

Čerpanie schválených úverov radnica pozastavila a s bankami vyrokovala aj odklad splátok istiny. „Ušetríme tým tento rok 600-tisíc eur, ktoré samozrejme budeme musieť v budúcnosti splatiť,“ dodal P. Jančovič.

Mesto už oznámilo zníženie intenzity kosenia aj vývozu uličných smetných košov. Pozastavuje poskytovanie dotácií z mestského rozpočtu a zamestnanci nemôžu tento rok počítať s odmenami.

Šetriť chce aj na investíciách. Mestský rozpočet na tento rok počítal s revitalizáciou potoku Dubová v úseku medzi Priorom a Vodárenskou ulicou za 276-tisíc eur. Podľa primátora ide o jednu z investičných akcií, ktoré sa tento rok neuskutočnia, ale nebudú pozastavené tie, ktoré sú financované z grantových programov. Ide napríklad o Kolonádový most. „Lávka pri Krajinskom moste je havarijnom stave, takže patrí k investíciám, ktoré zrealizujeme,“ prisľúbil primátor.

Podľa informačného materiálu o dosahoch pandémie, ktorú predložil trnavský župan Jozef Viskupič na rokovanie krajských poslancov, najpesimistickejší scenár výpadku príjmov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) počíta so sumou 29,5 mil. eur.

Župa preto plánuje prehodnotiť svoj rozpočet, zastavila poskytovanie dotácií, podobne ako piešťanská radnica obmedzuje investičné plány a odkladá splátky istiny.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Jozef Viskupič sa stretol s primátormi a starostami okresu Piešťany

Published

on

V pondelok 12. februára 2018 sa v Mestskej knižnici v Piešťanoch uskutočnilo stretnutie predsedu Trnavskeho samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča s primátormi a starostami okresu Piešťany. Stretnutie bolo pokračovaním sérií stretnutí s primátormi a starostami okresov TTSK, prvou výmenou skúseností, informácií a potrieb ako i možností spolupráce. Spolupráca s predstaviteľmi miest a obcí Trnavského samosprávneho kraja bola jednou z priorít kampane Jozefa Viskupiča. Viac ako štyri hodiny trvajúce pracovné stretnutie prinieslo množstvo informácií a podnetov jednak zo strany predstaviteľov župy, ale aj z podnetov primátorov a starostov.

Po tomto prvom, úvodnom stretnutí bude pokračovať spolupráca TTSK s mestami a obcami stretnutiami s jednotlivými primátormi a starsotami. Stretnutie zastrešil primátor Piešťan Miloš Tamajka, zúčastnili sa ho aj podpredsedovia kraja, vedúci kancelárie predsedu TTSK Peter Markovič, tiež pracovníci Oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie TTSK. 

Po príhovore župana Jozefa Viskupiča pokračovali vicežupani, ktorí predstavili oblasti svojej činnosti – József Berényi zodpovedá za vzdelávanie a školstvo, dopravu a infraštruktúru. Marek Neštický za kultúru, občiansku spoločnosť, mládež a šport, transparentnosť a otvorenosť župného úradu. Pavol Kalman za oblasť zdravotnej starostlivosti, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia a Roman Sova za oblasti hospodárenia, financií a sociálne služby.

Otvorenosť k spolupráci, komunikácia a jasné rozdelenie kompetencií považujem za dôležitý krok k zlepšeniu mnohých oblastí v kraji. V ďalšej časti predstavili primátorka Vrbového a starostky a starostovia obcí okresu jednotlivé mestá a obce, aktuálne výzvy, problémy a priority. TTSK si nesie ako svoje dedičstvo dlhy a množstvo nedoriešených problémov. Medzi kritické problémy boli v diskusii označené cesty, osobitne cesta na Havran, Krajinský most, chýbajúca kanalizácia vo viacerých obciach. Viacerí primátori a starostovia hovorili aj o svojich plánoch kandidovať či nekandidovať v komunálnych voľbách na jeseň tohto roku.

Pre mňa ako župnú poslankyňu obohacujúce stretnutie prinieslo mnoho informácií o výzvach a prioritách a možnostiach spolupráce v regióne. Rezonovali témy infraštruktúry, ciest, cyklotrás, kanalizácie, chýbajúce zariadenia sociálnej starostlivosti napriek tomu, že sme najstarším okresom v TTSK, neefektívnosť autobusovej dopravy, čerpanie eurofondov.

Stretnutie uzatvorili primátor Piešťan a predseda TTSK, ktorí v tlačovom brífingu zosumarizovali priebeh stretnutia a priblížili ďalšie kroky. Na pohľad vábivé a chutné občerstvenie na stretnutie pripravili žiaci Hotelovej akadémie v Piešťanoch.

Lucia Drábiková

Continue Reading

Blogy

Prvé zasadnutie TTSK 2017 aj o nepredaji majetku a spolufinancovaní projektov

Published

on

By

V stredu 8. februára, tradične o 13-tej hodine sa v Trnave uskutoční prvé zasadnutie zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v roku 2017. Po správe hlavnej kontrolórky bude vyhodnotené ďalšie kolo obchodných verejných súťaží, nasledovať budú návrhy nájmov a zmeny v podávaných projektoch pre žiadosti o európske fondy. V závere prídu na rad informácie o zmenách rozpočtu a daňových príjmoch, ako aj realizovaných projektoch. Odznie aj informácia o vyhlásení Roku Jozefa Miloslava Hurbana, kde pri tejto príležitosti môžu byť ocenené aj osobnosti z nášho mesta.

Ďalšie kolo obchodnej verejnej súťaže, v ktorej najviac ponúkaných nehnuteľností je práve v Piešťanoch, neprinieslo žiadnu ponuku, ktorá by bola akceptovateľná, takže ani jeden z piatich ponúknutých piešťanských objektov nebude odpredaný. Všetky prechádzajú do ďalšieho kola.

6. októbra 2016 bol slávnostne vyhlásený Rok Jozefa Miloslava Hurbana pri príležitosti 200-tého výročia od jeho narodenia. Pri tejto príležitosti budú udeľované aj Pamätné medaile predsedu TTSK.  Návrhy na ocenenia bude možné posielať, po schválení zmeny VZN, v priebehu tohto roku.

Do bloku informácií bola 7.2.2017 doplnená aj informácia o činnosti a podpore z nadácie dar ako aj informácia o spolupráci TTSK s ADELI Medical Centrom v Piešťanoch, kde sa na tento rok plánuje s podporou 16 485 EUR pre 21 žiadateľov.

Celý program:

1. Kontrola plnenia uznesení z 21. riadneho zasadnutia Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja
2. Správa o činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK za obdobie január 2016 – december 2016
3. Plán činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK na obdobie apríl 2017 – september 2017
4. Predaj prebytočného nehnuteľného majetku na základe 26. kola obchodnej verejnej sútaže
5. Návrh na prevod vlastníctva nehnuteľného majetku na základe obchodnej verejnej sútaže a návrh podmienok 27. kola obchodnej verejnej sútaže
6. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom Letiska Štefana Baniča Boleráz
7. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom súboru objektov bývalej ZSŠ PaP vo Voderadoch
8. Návrh na zrušenie uznesenia č. 245/2015/14 zo dňa 25.11.2015 o predaji nehnuteľnosti v k.ú. Jelka
9. Návrh na zmenu uznesenia č. 310/2016/18 zo dňa 20. júla 2016, ktorou sa mení výška spolufinancovania projektu Strednej odbornej školy automobilovej, Coburgova 7859/39, Trnava – „Cezhraničná spolupráca ako nástroj prípravy absolventov odborných škôl pre automobilový priemysel“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika
10. Návrh na spolufinancovanie projektu „Plán udržatelnej mobility Trnavského samosprávneho kraja“
11. Návrh na schválenie dohody: „Dohoda o spolupráci partnerov na projekte v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko“ a návrh na spolufinancovanie projektu „Udržateľné využívanie regionálnych zdrojov“ – NAREG v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
12. Návrh na schválenie medzinárodnej dohody o spolupráci partnerov na projekte „Poklady Strednej Európy“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
13. Návrh na spolufinancovanie projektu „Posilnenie biodiverzity a ekologickej siete na území rieky Moravy prostredníctvom manažmentu biotopov a environmentálnej výchovy (zvyšovania povedomia) v eko-centrách“ (3E–MoravaNature) a schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
14. Návrh na spolufinancovanie projektu „Connecting Regions SK-AT“ (ConnReg SK-AT) a návrh na schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
15. Návrh na zriadenie Výboru pre audit
16. Dodatok č. 6 k Všeobecne záväznému nariadeniu Trnavského samosprávneho kraja č. 13/2007 o spôsobe udeľovania ocenení Trnavského samosprávneho kraja
17. Informácie
a) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 4/2016
b) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 5/2016
c) Informácia o daňových príjmoch TTSK za január – december 2016
d) Informácia – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja Trnavského samosprávneho kraja 2016 – 2020 – posudzovanie vplyvov na životné prostredie (SEA)
e) Informácia o upustení od tretej opakovanej dobrovoľnej dražby (4. kolo) v konkurznom konaní úpadcu Realitný fond Hniezdne, s.r.o. (stavba Hotel Branč v Senici) vyhlásenej na deň 09.01.2017
f) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2007-2013
g) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2014-2020
h) Informácia – Národné matičné slávnosti 2017 v Trnave
i) Informácia – Odpočet aktivít Roka Jozefa Miloslava Hurbana v Trnavskom samosprávnom kraji
j) Informácia – významné spoločenské podujatia za obdobie od decembra 2016 do februára 2017
k) Informácia o činnosti, príjmoch a poskytnutej pomoci NADÁCIE DAR v roku 2016
l) Informácie odboru sociálnej pomoci:
1. Informácia – Charitatívne aktivity TTSK realizované v oblasti sociálnej pomoci v roku 2016
2. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Neurorehabilitacným centrom v Šoproni v Maďarsku
3. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Adeli Medical Centrom v Pieštanoch
4. Informácia o činnosti Krízového strediska v Trnave
5. Informácia o konferenciách podporených Trnavským samosprávnym krajom
m) Ústne informácie predsedu TTSK
18. Rôzne
19. Interpelácie

Ak by ktokoľvek mal záujem získať bližšie informácie k týmto bodom,  tak som k dispozícii na jozef.drahovsky@seznam.cz, alebo 0904 975 140.

-Jozef Drahovský-, ilustr. foto: archív

Continue Reading

Reklama

Populárne články