Samospráva

Kolonádový most si na opravu ešte počká

By 28. septembra 2011No Comments

Technický aj estetický stav kultúrnej pamiatky a symbolu Piešťan nie je vyhovujúci. Radnica si nákladnú opravu nemôže dovoliť. Čaká na výzvu, ktorá umožní čerpať prostriedky z fondov Európskej únie. Tá zrejme nepríde ani tento rok.

[singlepic id=20397 w=320 h=240 float=left]Projekt rekonštrukcie je už roky pripravený, náklady sú vyčíslené na 2,5 milióna eur. Možnosť získať peniaze z Regionálneho operačného programu (ROP) mala byť dostupná už vlani. Ministerstvo však dodnes nevydalo žiadnu výzvu, prostredníctvom ktorej by sa mohla radnica s týmto projektom o finančnú pomoc uchádzať. Podľa Jany Hlaváčovej z odboru stratégie mesta určila revízia ROP nové priority a hlavná podpora bude v najbližšom období smerovať na východné Slovensko. Nasvedčuje tomu aj jediná výzva vydaná v rámci ROP v tomto roku. Týkala sa opatrenia 7.1 Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013.

[singlepic id=20398 w=320 h=240 float=right]Manažér pre publicitu ROP Jakub Minárik z ministerstva pôdohospodárstva potvrdil, že v najbližších mesiacoch už výzva, na ktorú by sa hodil projekt rekonštrukcie Kolonádového mosta, nebude zverejnená. Pripustil, že by to mohlo byť na budúci rok. Zadávanie výziev podľa jeho slov nezáleží na ministerstve, ale je riadené z Bruselu a v uplynulom období ho zdržiavala spomínaná revízia.

V súčasnosti sa na spodnej strane mosta a na nosnej konštrukcii nachádzajú poruchy vplyvom poveternostných podmienok. Poškodená je vozovka aj strešný kryt. V projekte je naplánovaná realizácia pitného pavilónu v priestore za sochou Barlolamača.

[singlepic id=20399 w=320 h=240 float=left]S myšlienkou postaviť most podľa architektonického návrhu Emila Belluša prišiel Ľudovít Winter. Dokončili ho v roku 1933. Umeleckú výzdobu skiel realizoval Martin Benka. Tieto lepty do skla boli zachránené za dramatických okolností krátko predtým, ako ustupujúce nemecké vojsko na konci II. svetovej vojny most zničilo. Opravený bol v roku 1956.

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972