Hotelieri zvýšenie dane za ubytovanie rázne odmietajú

10. októbra 2012 Off Od

Hostia sa ich vraj pýtajú, za čo majú mestu platiť. O zvýšení dane za ubytovanie hovorili poslanci na poslednom mestskom zastupiteľstve v súvislosti s bezplatným víkendovým parkovaním.

[singlepic id=36002 w=520 h=340 float=center]

„Mali by sme sa ich pýtať, či je pre nich lepšia vyššia taxa za ubytovanie alebo voľné parkovanie cez víkendy,“ povedal primátor Remo Cicutto na adresu prevádzkovateľov ubytovacích zariadení počas diskusie o návrhu Michala Hyneka (Smer-SD), ktorý odporučil stratu z voľného parkovania počas víkendov pokryť zvýšením dane za ubytovanie o 10 %. Tá je dnes 1 euro za osobu a noc.

Hotelieri zmenu, ktorá by podľa Hyneka priniesla do mestskej kasy približne 50-tisíc eur ročne, odmietajú. Vedenie kúpeľov nebolo o tomto návrhu informované, preto sa nechcelo vyjadriť. Ostatní oslovení prevádzkovatelia boli ráznejší.

Riaditeľ Magnólie uviedol, že v prípade zvýšenia dane o 10 % príde hotel o 3-tisíc eur ročne a počet pracovníkov bude musieť znížiť o jedného. „V Piešťanoch je cestovný ruch necelých päť mesiacov – od mája do septembra a ďalších sedem žijeme z toho čo sme za predchádzajúcich päť našetrili,“ povedal Vladimír Ondrejech.

REKLAMA

„Ak stačí miestna daň 1 euro v Tatrách, prečo nie v Piešťanoch,“ opýtala sa Daniela Gloss Miháliková, riaditeľka hotela Sandor Pavillon a dodala: „Celoslovenský priemer je nižší ako 1 euro. Chceme zvyšovať? Zvyšujme, ale až od roku 2014 v naviazanosti na konkrétne merateľné výsledky pôsobenia Rezortu Piešťany, nové produkty, atrakcie a zlepšenú infraštruktúru.“

„Čo tu dostáva turista viac ako v inom meste? Čo pre neho mesto spravilo? Toto sú bežné otázky našich hostí,“ argumentoval za hotel Máj konateľ Milan Strečasnký a pokračoval: „My, ako hotel, sme napríklad museli vytvoriť produkt, ktorý vôbec nie je závislý na meste Piešťany. Podstatná časť hostí si vybrala náš hotel, pretože má dobrú ponuku, službu a referencie. Situáciu, že hotel sa naplní ľuďmi, pretože chcú ísť do Piešťan, alebo na základe toho, že sa v Piešťanoch niečo deje, nepoznáme.“

Poslanci nakoniec rozhodli, že radnica novelu nariadenia o bezplatnom víkendovom parkovaní nevypracuje, ale na jedno z najbližších zasadnutí pripraví nové znenie nariadenia o dani za ubytovanie. Poslancom sa dostane na stôl po pripomienkovaní mestskou radou a príslušnými komisiami.

Čítajte aj: Hotel Máj: So zvýšením dane za ubytovanie absolútne nesúhlasíme

Text a foto: Martin Palkovič