Samospráva

Hlavný kontrolór: Neverejné prerokovanie výsledkov kontrol vyžaduje zákon

By 22. októbra 2012No Comments

Po mestskej knižnici odhalil hlavný kontrolór nedostatky aj vo fungovaní Mestského kultúrneho strediska. S výsledkami kontroly sa poslanci oboznámili v septembri a na októbrovom zastupiteľstve ich dostanú na stôl opäť. Budú obsahovať aj údaje, ktoré podľa kontrolóra nie je možné zverejniť.

[singlepic id=31992 w=520 h=340 float=center]

Komplexnú správu predloží hlavný kontrolór Peter Konečný zastupiteľstvu 23. októbra na základe návrhu poslanca Jozefa Chudého (Smer-SD). „Chýbalo mi vyjadrenie riaditeľky k jednotlivým nedostatkom. Podľa hlavného kontrolóra obsahujú tieto vyjadrenia údaje, ktoré nie je možné zverejniť bez súhlasu dotknutej strany,“ odpovedal Jozef Chudý na otázku, prečo prerokuje zastupiteľstvo túto správu za zatvorenými dverami.

Jeho slová potvrdil Peter Konečný, ktorý sa odvolal na Zákon o slobodnom prístupe k informáciám: „Na základe § 11 zákona nepomenúvam v správach o výsledkoch kontrol, ktoré sú prístupné verejnosti, osoby ani firmy. Iný zákon mi hovorí, že poslanci a primátor majú právo nahliadnuť do kompletnej správy.“

Zastupiteľstvu naposledy chýbali vyjadrenia riaditeliek knižnice a MsKS. Tie obsahujú aj informácie, ktoré nie je možné zverejniť. „To je nakoniec aj jeden z hlavných dôvodov, prečo som toto osobitné prerokovanie navrhol. Teda, aby vysvetlili zastupiteľstvu svoje konanie. Predpokladám, že verejnosť sa následne výsledky tohto rokovania dozvie,“ povedal Jozef Chudý.

Riaditeľka MsKS sa ku kontrolným zisteniam bližšie odmietla vyjadriť: „Boli to bežné nedostatky, ktoré sa dejú aj v iných organizáciach pri takýchto kontrolách.“ Peter Konečný upozornil napríklad na nevýhodné a nesprávne uzatvorenie zmluvy a porušenie princípov verejného obstarávania. O výsledkoch prerokovania komplexnej kontrolnej správy budeme informovať v najbližších dňoch.

Text: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972