Connect with us

Samospráva

Debatu zastupiteľstva rozprúdila zmena územného plánu aj možnosť revitalizácie Evy

Published

on

Mestskí poslanci sa vo štvrtok 24. marca stretli na svojom druhom tohtoročnom zasadnutí. Rokovaniu dominovali tri témy – zmena územného plánu v lokalite Vážskeho ostrova, určenie spôsobu akým budú distribuované materiály poslancom na rokovanie mestskej rady a mestského zastupiteľstva a výstavba bazéna resp. možnosti rekonštrukcie kúpaliska Eva.

[singlepic id=11488 w=320 h=240 float=left]Prvým bodom, ktorý vyvolal diskusiu bol návrh zmien a doplnkov územného plánu mesta Piešťany v lokalite Vážskeho ostrova. Vrámci zmeny sa v dotknutej lokalite mení predovšetkým jej funkčné využitie, keď pôvodne prírodná zóna s hlavnou rekreačnou funkciou je v novom územnom pláne definovaná ako plocha zariadení športu a rekreácie. Zmenu územného plánu inicioval investor Abdullatif Rumaih, ktorý chce na pozemku za jazdeckým areálom vybudovať agroareál. Investor začal s výstavbou bez povolení a dopustil sa viacerých priestupkov za čo mu boli mestským úradom udelené pokuty takmer vo výške 60-tisíc eur. Primátor Remo Cicutto potvrdil, že všetky pokuty udelené mestom boli uhradené. Podľa informácií, ktoré odzneli na zastupiteľstve bol investor podvedený, keďže si na zabezpečenie výstavby najal firmu, resp. osobu, ktorá mala vybaviť aj všetky potrebné povolenia, avšak nestalo sa tak. Podľa poslanca Juraja Brnu schválením navrhovaných zmien územného plánu dochádza k nebezpečnému precedensu, keď v biokoridore Váhu na pozemkoch, ktoré patria Slovenskému pozemkovému fondu, [singlepic id=11487 w=320 h=240 float=right]môže dôjsť k zvýšenému tlaku na výstavbu v lokalite Vážskeho ostrova. Poslankyňa Eva Wernerová povedala, že vrámci zmeny územného plánu boli definované veľmi prísne regulatívy, čo sa v danom území môže a čo nie. Poslankyňa Iveta Babičová hovorila o tom, že všetci kandidáti na poslancov mali vo svojich volebných plánoch podporu cestovného ruchu a víta akúkoľvek aktivitu, ktorá by mu mohla pomôcť.

Primátor Remo Cicutto o zmen územného plánu v lokalite Vážsky ostrov.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bhjk_hCitck[/youtube]

Druhým výraznejšie diskutovaným bodom bolo určenie spôsobu spracovania a distribúcie materiálov pre poslancov na rokovanie Mestskej rady a Mestského zastupiteľstva mesta Piešťany. Po diskusii o tom, či je ekonomicky výhodnejšie doterajšie distribuovanie materiálov v tlačenej podobe, alebo by bolo lepšie mať materiály v elektronickej podobe a kúpiť poslancom notebooky, ale aj o tom aké parametre by notebooky mali mať, či kde na ne zobrať peniaze, zastupiteľstvo neprišlo k žiadnemu riešeniu. Podľa prepočtov pracovníkov mestského úradu ani jeden z variantov nie je výrazne ekonomickejší. Poslanec Marián Urbánek, ktorý inicioval diskusiu o spôsobe distribúcie materiálov tvrdí, že pri nákupe a práci s notebookmi by mesto za štyri roky ušetrilo relatívne slušný obnos financií. Medzi poslancami sa objavili aj hlasy, že by mohli využívať vlastnú techniku. Keďže bolo zrejmé, že názory sú príliš rozdielne a nedôjde k dohode, na návrh poslankyne Evy Kollárikovej bolo rokovanie o tomto bode prerušené a materiály vrátené na opätovné prerokovanie do všetkých orgánov. Stále tak zostáva v platnosti distribúcia materiálov v tlačenej podobe a možnosť stiahnuť si ich v elektronickej podobe z webovej stránky mesta Piešťany. (odsek doplnený a aktualizovaný 25.3.2011 o 14:36 h)

[singlepic id=11486 w=320 h=240 float=left]Búrlivá diskusia sa rozvinula v bode rôzne, kde poslanec Juraj Brna vystúpil s návrhom na zriadenie komisie, ktorá by bola poverená rokovaním s vedením piešťanských kúpeľov o možnosti revitalizácie kúpaliska Eva. Poslancovi Brnovi sa nepozdáva suma takmer 5 miliónov eur, ktorá je predpokladaná na vybudovanie prvej etapy Plaveckého centra, teda vonkajšieho kúpaliska v mestskom parku. Myslí si, že je to príliš veľa financií na bazén s využiteľnosťou tri-štyri mesiace a bez termálnej vody. Podľa jeho informácií by si rekonštrukcia Evy vyžiadala cca. 2,15 milióna eur. Myslí si, že by bolo možné rokovať s kúpeľmi o tom, aby sa na tejto investícii spolupodieľali. Primátor Remo Cicutto uviedol, že stanovisko kúpeľov je jasné už dlho, sú ochotné Evu prenajať, ale nie podieľať sa na financovaní jej opravy, pretože to nie je ich priorita. Za návrh Juraja Brnu hlasovalo 10 poslancov, 8 poslancov sa zdržalo hlasovania a päť bolo proti, takže neprešiel. Diskusia bola ďaleko širšia, takže sa jej budeme venovať v samostatnom materiáli. Objavila sa v nej však ešte jedna dôležitá infomácia, že na výstavbu krytého bazéna určite financie v dohľadnej dobe nebudú, a že sa uvažuje o možnosti ľahkého prekrytia plánovaného vonkajšieho bazénu.

Primátor: Remo Cicutto o aktuálnom stave v hľadaní možností financovania Plaveckého centra.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZI8D90o4GvM[/youtube]

 

Remo Cicutto o aktuálnom stave v hľadaní možností financovania Plaveckého centra.

Continue Reading

Novinky

Samosprávam chýbajú peniaze, Piešťany zastavujú niektoré investičné akcie

Published

on

By

Mesto Piešťany počíta s výpadkom príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur, Trnavský samosprávny kraj môže prísť o 29,5 mil. eur. Súvisí to s poklesom slovenskej ekonomiky kvôli pandémii ochorenia Covid-19.

Aktuálna prognóza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií hovorí, že daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku nižšie o 3,1 mld. eur oproti predchádzajúcim predpokladom. Hlavným dôvodom je očakávaný prepad ekonomiky a s ním súvisiaci nárast nezamestnanosti.

Podľa primátora Petra Jančoviča to pre Piešťany znamená výpadok z príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur. O ďalšie finančné prostriedky príde radnica pri výbere poplatku za ubytovanie.

Od polovice marca a počas celého apríla boli všetky tunajšie hotely prázdne. Ak by sa to v máji nezmenilo, pôjde o výpadok presahujúci 230-tisíc eur. Rovnako nemôže radnica počítať ani s dividendami zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

„Tieto čísla treba brať s rezervou, sú to hrubé prepočty. Budeme informovať, ak nastanú zmeny,“ avizoval primátor.

Čerpanie schválených úverov radnica pozastavila a s bankami vyrokovala aj odklad splátok istiny. „Ušetríme tým tento rok 600-tisíc eur, ktoré samozrejme budeme musieť v budúcnosti splatiť,“ dodal P. Jančovič.

Mesto už oznámilo zníženie intenzity kosenia aj vývozu uličných smetných košov. Pozastavuje poskytovanie dotácií z mestského rozpočtu a zamestnanci nemôžu tento rok počítať s odmenami.

Šetriť chce aj na investíciách. Mestský rozpočet na tento rok počítal s revitalizáciou potoku Dubová v úseku medzi Priorom a Vodárenskou ulicou za 276-tisíc eur. Podľa primátora ide o jednu z investičných akcií, ktoré sa tento rok neuskutočnia, ale nebudú pozastavené tie, ktoré sú financované z grantových programov. Ide napríklad o Kolonádový most. „Lávka pri Krajinskom moste je havarijnom stave, takže patrí k investíciám, ktoré zrealizujeme,“ prisľúbil primátor.

Podľa informačného materiálu o dosahoch pandémie, ktorú predložil trnavský župan Jozef Viskupič na rokovanie krajských poslancov, najpesimistickejší scenár výpadku príjmov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) počíta so sumou 29,5 mil. eur.

Župa preto plánuje prehodnotiť svoj rozpočet, zastavila poskytovanie dotácií, podobne ako piešťanská radnica obmedzuje investičné plány a odkladá splátky istiny.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Jozef Viskupič sa stretol s primátormi a starostami okresu Piešťany

Published

on

V pondelok 12. februára 2018 sa v Mestskej knižnici v Piešťanoch uskutočnilo stretnutie predsedu Trnavskeho samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča s primátormi a starostami okresu Piešťany. Stretnutie bolo pokračovaním sérií stretnutí s primátormi a starostami okresov TTSK, prvou výmenou skúseností, informácií a potrieb ako i možností spolupráce. Spolupráca s predstaviteľmi miest a obcí Trnavského samosprávneho kraja bola jednou z priorít kampane Jozefa Viskupiča. Viac ako štyri hodiny trvajúce pracovné stretnutie prinieslo množstvo informácií a podnetov jednak zo strany predstaviteľov župy, ale aj z podnetov primátorov a starostov.

Po tomto prvom, úvodnom stretnutí bude pokračovať spolupráca TTSK s mestami a obcami stretnutiami s jednotlivými primátormi a starsotami. Stretnutie zastrešil primátor Piešťan Miloš Tamajka, zúčastnili sa ho aj podpredsedovia kraja, vedúci kancelárie predsedu TTSK Peter Markovič, tiež pracovníci Oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie TTSK. 

Po príhovore župana Jozefa Viskupiča pokračovali vicežupani, ktorí predstavili oblasti svojej činnosti – József Berényi zodpovedá za vzdelávanie a školstvo, dopravu a infraštruktúru. Marek Neštický za kultúru, občiansku spoločnosť, mládež a šport, transparentnosť a otvorenosť župného úradu. Pavol Kalman za oblasť zdravotnej starostlivosti, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia a Roman Sova za oblasti hospodárenia, financií a sociálne služby.

Otvorenosť k spolupráci, komunikácia a jasné rozdelenie kompetencií považujem za dôležitý krok k zlepšeniu mnohých oblastí v kraji. V ďalšej časti predstavili primátorka Vrbového a starostky a starostovia obcí okresu jednotlivé mestá a obce, aktuálne výzvy, problémy a priority. TTSK si nesie ako svoje dedičstvo dlhy a množstvo nedoriešených problémov. Medzi kritické problémy boli v diskusii označené cesty, osobitne cesta na Havran, Krajinský most, chýbajúca kanalizácia vo viacerých obciach. Viacerí primátori a starostovia hovorili aj o svojich plánoch kandidovať či nekandidovať v komunálnych voľbách na jeseň tohto roku.

Pre mňa ako župnú poslankyňu obohacujúce stretnutie prinieslo mnoho informácií o výzvach a prioritách a možnostiach spolupráce v regióne. Rezonovali témy infraštruktúry, ciest, cyklotrás, kanalizácie, chýbajúce zariadenia sociálnej starostlivosti napriek tomu, že sme najstarším okresom v TTSK, neefektívnosť autobusovej dopravy, čerpanie eurofondov.

Stretnutie uzatvorili primátor Piešťan a predseda TTSK, ktorí v tlačovom brífingu zosumarizovali priebeh stretnutia a priblížili ďalšie kroky. Na pohľad vábivé a chutné občerstvenie na stretnutie pripravili žiaci Hotelovej akadémie v Piešťanoch.

Lucia Drábiková

Continue Reading

Blogy

Prvé zasadnutie TTSK 2017 aj o nepredaji majetku a spolufinancovaní projektov

Published

on

By

V stredu 8. februára, tradične o 13-tej hodine sa v Trnave uskutoční prvé zasadnutie zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v roku 2017. Po správe hlavnej kontrolórky bude vyhodnotené ďalšie kolo obchodných verejných súťaží, nasledovať budú návrhy nájmov a zmeny v podávaných projektoch pre žiadosti o európske fondy. V závere prídu na rad informácie o zmenách rozpočtu a daňových príjmoch, ako aj realizovaných projektoch. Odznie aj informácia o vyhlásení Roku Jozefa Miloslava Hurbana, kde pri tejto príležitosti môžu byť ocenené aj osobnosti z nášho mesta.

Ďalšie kolo obchodnej verejnej súťaže, v ktorej najviac ponúkaných nehnuteľností je práve v Piešťanoch, neprinieslo žiadnu ponuku, ktorá by bola akceptovateľná, takže ani jeden z piatich ponúknutých piešťanských objektov nebude odpredaný. Všetky prechádzajú do ďalšieho kola.

6. októbra 2016 bol slávnostne vyhlásený Rok Jozefa Miloslava Hurbana pri príležitosti 200-tého výročia od jeho narodenia. Pri tejto príležitosti budú udeľované aj Pamätné medaile predsedu TTSK.  Návrhy na ocenenia bude možné posielať, po schválení zmeny VZN, v priebehu tohto roku.

Do bloku informácií bola 7.2.2017 doplnená aj informácia o činnosti a podpore z nadácie dar ako aj informácia o spolupráci TTSK s ADELI Medical Centrom v Piešťanoch, kde sa na tento rok plánuje s podporou 16 485 EUR pre 21 žiadateľov.

Celý program:

1. Kontrola plnenia uznesení z 21. riadneho zasadnutia Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja
2. Správa o činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK za obdobie január 2016 – december 2016
3. Plán činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK na obdobie apríl 2017 – september 2017
4. Predaj prebytočného nehnuteľného majetku na základe 26. kola obchodnej verejnej sútaže
5. Návrh na prevod vlastníctva nehnuteľného majetku na základe obchodnej verejnej sútaže a návrh podmienok 27. kola obchodnej verejnej sútaže
6. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom Letiska Štefana Baniča Boleráz
7. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom súboru objektov bývalej ZSŠ PaP vo Voderadoch
8. Návrh na zrušenie uznesenia č. 245/2015/14 zo dňa 25.11.2015 o predaji nehnuteľnosti v k.ú. Jelka
9. Návrh na zmenu uznesenia č. 310/2016/18 zo dňa 20. júla 2016, ktorou sa mení výška spolufinancovania projektu Strednej odbornej školy automobilovej, Coburgova 7859/39, Trnava – „Cezhraničná spolupráca ako nástroj prípravy absolventov odborných škôl pre automobilový priemysel“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika
10. Návrh na spolufinancovanie projektu „Plán udržatelnej mobility Trnavského samosprávneho kraja“
11. Návrh na schválenie dohody: „Dohoda o spolupráci partnerov na projekte v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko“ a návrh na spolufinancovanie projektu „Udržateľné využívanie regionálnych zdrojov“ – NAREG v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
12. Návrh na schválenie medzinárodnej dohody o spolupráci partnerov na projekte „Poklady Strednej Európy“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
13. Návrh na spolufinancovanie projektu „Posilnenie biodiverzity a ekologickej siete na území rieky Moravy prostredníctvom manažmentu biotopov a environmentálnej výchovy (zvyšovania povedomia) v eko-centrách“ (3E–MoravaNature) a schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
14. Návrh na spolufinancovanie projektu „Connecting Regions SK-AT“ (ConnReg SK-AT) a návrh na schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
15. Návrh na zriadenie Výboru pre audit
16. Dodatok č. 6 k Všeobecne záväznému nariadeniu Trnavského samosprávneho kraja č. 13/2007 o spôsobe udeľovania ocenení Trnavského samosprávneho kraja
17. Informácie
a) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 4/2016
b) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 5/2016
c) Informácia o daňových príjmoch TTSK za január – december 2016
d) Informácia – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja Trnavského samosprávneho kraja 2016 – 2020 – posudzovanie vplyvov na životné prostredie (SEA)
e) Informácia o upustení od tretej opakovanej dobrovoľnej dražby (4. kolo) v konkurznom konaní úpadcu Realitný fond Hniezdne, s.r.o. (stavba Hotel Branč v Senici) vyhlásenej na deň 09.01.2017
f) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2007-2013
g) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2014-2020
h) Informácia – Národné matičné slávnosti 2017 v Trnave
i) Informácia – Odpočet aktivít Roka Jozefa Miloslava Hurbana v Trnavskom samosprávnom kraji
j) Informácia – významné spoločenské podujatia za obdobie od decembra 2016 do februára 2017
k) Informácia o činnosti, príjmoch a poskytnutej pomoci NADÁCIE DAR v roku 2016
l) Informácie odboru sociálnej pomoci:
1. Informácia – Charitatívne aktivity TTSK realizované v oblasti sociálnej pomoci v roku 2016
2. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Neurorehabilitacným centrom v Šoproni v Maďarsku
3. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Adeli Medical Centrom v Pieštanoch
4. Informácia o činnosti Krízového strediska v Trnave
5. Informácia o konferenciách podporených Trnavským samosprávnym krajom
m) Ústne informácie predsedu TTSK
18. Rôzne
19. Interpelácie

Ak by ktokoľvek mal záujem získať bližšie informácie k týmto bodom,  tak som k dispozícii na jozef.drahovsky@seznam.cz, alebo 0904 975 140.

-Jozef Drahovský-, ilustr. foto: archív

Continue Reading

Reklama

Populárne články