Connect with us

Samospráva

Čo mienia primátorskí kandidáti urobiť pre rozvoj cestovného ruchu v Piešťanoch?

Published

on

Prinášame vám druhé kolo odpovedí kandidátov na post primátora Piešťan, tento raz na otázku: “Čo by ste navrhli urobiť pre rozvoj a podporu cestovného ruchu Piešťanoch? Aké reálne kroky treba podľa Vás urobiť, aby boli Piešťany turisticky atraktívne?”

Dostali sme šesť odpovedí – od Kataríny Cibulkovej, Jozefa Drahovského, Mariana Ručkaya, Miloša Tamajku, Marcela Urbana a Martina Vala. Na otázku nereagoval Remo Cicutto.

Martin Valo – nezávislý kandidát

[singlepic id=6356 w=320 h=240 float=left]Piešťany sú známe ako kúpeľné mesto. Samospráva je nápomocná k rozvoju cestovného ruchu v dvoch rovinách. V prvom rade ako výberca kúpeľného poplatku, ktorý bol v ostatných rokoch takmer 600 tisíc EUR ročne (18 mil. SKK)  a ako koordinátor aktivít. Mesto nevlastní hotelové zariadenia ako napríklad Karlove Vary. Je malým spoluakcionárom  kúpeľov. Kúpele a hotelové zariadenia majú nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Kvalifikovaní z Piešťan odchádzajú do zahraničia. Najväčší zamestnávateľ prijíma ľudí z iných regiónov a oni potom v tomto začarovanom kruhu míňajú svoje peniaze mimo Piešťan…

Piešťany sú drahšie mesto. Podnikatelia majú zvýšené ceny, aby mali ako zaplatiť nájom, horšie platia zamestnancov, preto stále hľadajú pracovné sily. Iná situácia je v kúpeľoch. V prístupe, v činnosti. Piešťany majú hlavne vďaka kúpeľom priemer 3,5 prenocovaní na deň  a lôžko. Propagácia osirela aj v tom, že kúpele už neprispievajú na štvrťročník REVUE Piešťany. Položme si otázku prečo? Na veľtrhoch sa prezentujeme spoločne, ale kúpele na svoje náklady sa propagujú aj na iných veľtrhoch. Absentuje spolupráca podnikateľov, živnostníkov so samosprávou v oveľa väčšej miere ako doteraz. Opýtajme sa prečo? Klaster pripravil samosprávny kraj a mesto čaká na grant, aby ho začalo realizovať…

Slovensko má všetkých 40 bodov v hodnotení cestovného ruchu, nemáme iba more. V Piešťanoch vďaka súkromných hotelom pribudli aj atrakcie v okolí Piešťan. Hotely sa snažia skvalitňovať svoju činnosť. Sú oceňované v slovenských rebríčkoch kvality. Samospráva má však za úlohu opraviť cesty, chodníky a hlavne dbať na čistotu mesta. To je jej najväčší podiel na zatraktívnení mesta Piešťan. O tom sa chcem s pracovníkmi samosprávy ako poslanec alebo primátor veľmi usilovať. Súčasťou tejto práce je aj doplnenie Stratégie mesta v oblasti cestovného ruchu, kde jednoznačne patrí prevádzka kúpaliska EVA, dobudovanie mestskej plavárne a veľmi kvalitného mestského marketingu v našom kraji, na Slovensku a okolitých štátoch. To sú naši budúci návštevníci.

Marcel Urban – Ľudová strana Naše Slovensko

[singlepic id=6355 w=320 h=240 float=left]Ja mám v prvom rade záujem pracovať pre občanov Piešťan pretože si myslím že práve na nich sa tu zabúda a tie ,,malé“ problémy bežných ľudí tu nikoho nezaujímajú. Pokiaľ budú naše kúpele v cudzích rukách tak sa toho moc robiť nedá, aby z toho mali prospech aj naši občania. Budem robiť v prospech cestovného ruchu len to čo bude prospešné aj pre občanov. Napríklad čistota mesta, chodníky a cesty bez výtlkov, bezpečnosť, aby ľudí neotravovali podozriví predavači s kradnutým tovarom na parkoviskách, znížiť kriminalitu. Toto sú príklady vecí do ktorých mienim investovať a ktoré sú prospešné pre občanov aj pre návštevníkov mesta.

Miloš Tamajka – SMER – SD

[singlepic id=6357 w=320 h=240 float=left]O založení klastra pre cestovný ruch (CR) som tu už písal v predchádzajúcom príspevku. Určite by to bola jedna z mojich prvotných aktivít, aby som zapojil do danej organizácie čo najviac aktérov pre CR z nášho regiónu. Málo navštevovaný park v úseku medzi kinom, Kursalonom a futbalovým štadiónom by mohol zvýšiť svoju atraktivitu a návštevnosť vytvorením náučného parku. Každé vyspelé mesto sa snaží vybudovať svoj image na základe jedinečnosti a chce sa odlíšiť od ostatných miest. Piešťany boli známe kúpeľmi a kúpaliskom Eva. Je čas nájsť novú jedinečnosť, ktorá dá signál k prilákaniu návštevníkov do Piešťan a zároveň ponúkne našim obyvateľom pracovné príležitosti. Piešťany si zaslúžia Aquapark s celoročnou pôsobnosťou spojený so zábavným parkom. Piešťany sú polohou atraktívne aj pre rakúskych, maďarských a českých návštevníkov, ktorí by začali Piešťany navštevovať ako obľúbenú destináciu.

Neveľkou investíciou bude vybudovanie  relaxačnej piesočnej pláže s lehátkami pri Váhu. Jedinečnú scenériu s pohľadom na naše labute a fascinujúcu Červenú vežu by určite ocenili nielen návštevníci Piešťan, ale aj naši občania.

Cestovný ruch, to nie je len príjem z priamych služieb, teda ubytovania, gastronómie, kúpeľníctva a wellness. Na cestovný ruch sú napojené mnohé ďalšie služby, výrobcovia a predajcovia: pekári, mäsiari, chovatelia dobytka, pestovatelia zeleniny a ovocia, práčovne a čistiarne, dodávatelia drogistického materiálu, dopravcovia, výrobcovia suvenírov až po lekárne a dodávateľov zariadení a energií.

Popri kongresovej turistiky by mohli prosperovať Piešťany aj zo športovej turistiky! Mesto, v ktorom vyrastala tak úspešná plavkyňa ako Martina Moravcová by malo byť mekkou plavcov a vodných športov Slovenska! Veď ktoré športové mužstvo alebo športoví lídri by uprednostňovali na sústredenia služby v neslávne znejúcich mestách na juhu Slovenska či v drahších susedných krajinách keby ich našli v Piešťanoch?

Marian Ručkay – nezávislý kandidát

[singlepic id=6926 w=320 h=240 float=left]Podľa môjho názoru, cestovný ruch je oblasť, ktorá v budúcnosti musí priniesť zvýšený príjem nielen do mestskej kasy. Významnejšie som sa s uvedeným problémom stretol už ako poslanec TSK. Piešťany sú pre tento druh podnikania priamo predurčené. Napriek tomu, že sa mesto zúčastňuje na rôznych výstavách – zdá sa , že to nie je dostačujúce. Aspoň nie tak, ako očakávame. Určite si musíme spoločne povedať akým smerom sa musí mesto vyvíjať t.j. ako si predstavujeme, že bude mesto Piešťany vyzerať o 20, o 40 rokov.    Viem, že podobné úvahy a návrhy resp vízie tu už boli. Tiež som sa na jednej zúčastňoval. Škoda, že ani jedna predstava  budúcnosti Piešťan si nezískala obyvateľov a zdá sa, že ani zodpovedných. Všetci však máme pocit, že to musí byť lepšie ako teraz. Je potrebné zadefinovať si čo to znamená LEPŠIE a nadchnúť pre to i našich spoluobčanov. Nie je to jednoduchá cesta, treba viac počúvať a vybrať z toho to najlepšie.

Jozef Drahovský – nezávislý kandidát

[singlepic id=6353 w=320 h=240 float=left]Piešťany sú podľa mňa známe niekoľkými špecifikami, na ktorých by sme mali stavať. Spomenul by som dve také výnimočné a to Piešťany ako kúpeľné mesto a Piešťany ako mesto bicyklov.

Piešťany ako kúpeľné mesto bolo už veľakrát rozoberané, takže Slovenské liečebné kúpele tu máme, fungujú, ale potrebujeme verejné kúpalisko-plaváreň a aquapark ako atrakciu pre prilákanie turistov. T.j. vybudovanie mestskej plavárne a poskytnutie priestoru pre súkromných investorov na vybudovanie aquaparku.

Piešťany ako mesto bicyklov – tu by som rád spolu s okolitými obcami vybudoval cyklistické(korčuliarske, bežecké) prepojenie obcí ako Sokolovce, Banka, Moravany nad Váhom, Hubina, Ducové, Horná streda, Orvište, Vrbové, Trebatice, Krakovany, Drahovce atď. s Piešťanmi. Popri týchto nielen komunikáciách spájacích, ale podľ mňa aj rekreačných, by bolo samozrejme nutné vybudovať aj „občerstvovacie stanice“, prístrešky, informačné tabule a iné atrakcie. Tieto cesty by samozrejme mohli využiť aj obyvatelia okrajových častí Piešťan, aby sa dostali bicyklom bezpečne do centra.

Určite nie posledným, ale veľmi dôležitým bodom podpory, bude určite propagácia. Pokiaľ už budeme mať čo ponúknuť, musíme dať o sebe vedieť.

Katarína Cibulková – SDKÚ-DS, KDH, Most – Híd

[singlepic id=6354 w=320 h=240 float=left]Na začiatok by bolo treba pripraviť také aktivity pre turistov, aby mali program na celý deň. V lete ide hlavne o príjemne strávený čas pri vode. Sme kúpeľné mesto a kúpalisko je pre turistov samozrejmosť. Kemp s kvalitným vybavením taktiež považujú za samozrejmosť. Fakt, že nemáme dostupné informačné centrum vnímajú ako nedostatočný záujem o hostí.

Opraviť cesty, zabrániť ukrajovaniu z mestského parku, využiť Lido, … je toho naozaj veľa. Začať by sme mali určite kúpaliskom. Myslím si, že spolupráca s SLK a urýchlená oprava Evy by boli dobrým začiatkom. Pre mnohých, ktorí to vidia ako nereálne, mám odkaz: keď sa chce, veľa sa dá dosiahnuť.

Continue Reading

Novinky

Samosprávam chýbajú peniaze, Piešťany zastavujú niektoré investičné akcie

Published

on

By

Mesto Piešťany počíta s výpadkom príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur, Trnavský samosprávny kraj môže prísť o 29,5 mil. eur. Súvisí to s poklesom slovenskej ekonomiky kvôli pandémii ochorenia Covid-19.

Aktuálna prognóza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií hovorí, že daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku nižšie o 3,1 mld. eur oproti predchádzajúcim predpokladom. Hlavným dôvodom je očakávaný prepad ekonomiky a s ním súvisiaci nárast nezamestnanosti.

Podľa primátora Petra Jančoviča to pre Piešťany znamená výpadok z príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur. O ďalšie finančné prostriedky príde radnica pri výbere poplatku za ubytovanie.

Od polovice marca a počas celého apríla boli všetky tunajšie hotely prázdne. Ak by sa to v máji nezmenilo, pôjde o výpadok presahujúci 230-tisíc eur. Rovnako nemôže radnica počítať ani s dividendami zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

„Tieto čísla treba brať s rezervou, sú to hrubé prepočty. Budeme informovať, ak nastanú zmeny,“ avizoval primátor.

Čerpanie schválených úverov radnica pozastavila a s bankami vyrokovala aj odklad splátok istiny. „Ušetríme tým tento rok 600-tisíc eur, ktoré samozrejme budeme musieť v budúcnosti splatiť,“ dodal P. Jančovič.

Mesto už oznámilo zníženie intenzity kosenia aj vývozu uličných smetných košov. Pozastavuje poskytovanie dotácií z mestského rozpočtu a zamestnanci nemôžu tento rok počítať s odmenami.

Šetriť chce aj na investíciách. Mestský rozpočet na tento rok počítal s revitalizáciou potoku Dubová v úseku medzi Priorom a Vodárenskou ulicou za 276-tisíc eur. Podľa primátora ide o jednu z investičných akcií, ktoré sa tento rok neuskutočnia, ale nebudú pozastavené tie, ktoré sú financované z grantových programov. Ide napríklad o Kolonádový most. „Lávka pri Krajinskom moste je havarijnom stave, takže patrí k investíciám, ktoré zrealizujeme,“ prisľúbil primátor.

Podľa informačného materiálu o dosahoch pandémie, ktorú predložil trnavský župan Jozef Viskupič na rokovanie krajských poslancov, najpesimistickejší scenár výpadku príjmov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) počíta so sumou 29,5 mil. eur.

Župa preto plánuje prehodnotiť svoj rozpočet, zastavila poskytovanie dotácií, podobne ako piešťanská radnica obmedzuje investičné plány a odkladá splátky istiny.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Jozef Viskupič sa stretol s primátormi a starostami okresu Piešťany

Published

on

V pondelok 12. februára 2018 sa v Mestskej knižnici v Piešťanoch uskutočnilo stretnutie predsedu Trnavskeho samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča s primátormi a starostami okresu Piešťany. Stretnutie bolo pokračovaním sérií stretnutí s primátormi a starostami okresov TTSK, prvou výmenou skúseností, informácií a potrieb ako i možností spolupráce. Spolupráca s predstaviteľmi miest a obcí Trnavského samosprávneho kraja bola jednou z priorít kampane Jozefa Viskupiča. Viac ako štyri hodiny trvajúce pracovné stretnutie prinieslo množstvo informácií a podnetov jednak zo strany predstaviteľov župy, ale aj z podnetov primátorov a starostov.

Po tomto prvom, úvodnom stretnutí bude pokračovať spolupráca TTSK s mestami a obcami stretnutiami s jednotlivými primátormi a starsotami. Stretnutie zastrešil primátor Piešťan Miloš Tamajka, zúčastnili sa ho aj podpredsedovia kraja, vedúci kancelárie predsedu TTSK Peter Markovič, tiež pracovníci Oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie TTSK. 

Po príhovore župana Jozefa Viskupiča pokračovali vicežupani, ktorí predstavili oblasti svojej činnosti – József Berényi zodpovedá za vzdelávanie a školstvo, dopravu a infraštruktúru. Marek Neštický za kultúru, občiansku spoločnosť, mládež a šport, transparentnosť a otvorenosť župného úradu. Pavol Kalman za oblasť zdravotnej starostlivosti, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia a Roman Sova za oblasti hospodárenia, financií a sociálne služby.

Otvorenosť k spolupráci, komunikácia a jasné rozdelenie kompetencií považujem za dôležitý krok k zlepšeniu mnohých oblastí v kraji. V ďalšej časti predstavili primátorka Vrbového a starostky a starostovia obcí okresu jednotlivé mestá a obce, aktuálne výzvy, problémy a priority. TTSK si nesie ako svoje dedičstvo dlhy a množstvo nedoriešených problémov. Medzi kritické problémy boli v diskusii označené cesty, osobitne cesta na Havran, Krajinský most, chýbajúca kanalizácia vo viacerých obciach. Viacerí primátori a starostovia hovorili aj o svojich plánoch kandidovať či nekandidovať v komunálnych voľbách na jeseň tohto roku.

Pre mňa ako župnú poslankyňu obohacujúce stretnutie prinieslo mnoho informácií o výzvach a prioritách a možnostiach spolupráce v regióne. Rezonovali témy infraštruktúry, ciest, cyklotrás, kanalizácie, chýbajúce zariadenia sociálnej starostlivosti napriek tomu, že sme najstarším okresom v TTSK, neefektívnosť autobusovej dopravy, čerpanie eurofondov.

Stretnutie uzatvorili primátor Piešťan a predseda TTSK, ktorí v tlačovom brífingu zosumarizovali priebeh stretnutia a priblížili ďalšie kroky. Na pohľad vábivé a chutné občerstvenie na stretnutie pripravili žiaci Hotelovej akadémie v Piešťanoch.

Lucia Drábiková

Continue Reading

Blogy

Prvé zasadnutie TTSK 2017 aj o nepredaji majetku a spolufinancovaní projektov

Published

on

By

V stredu 8. februára, tradične o 13-tej hodine sa v Trnave uskutoční prvé zasadnutie zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v roku 2017. Po správe hlavnej kontrolórky bude vyhodnotené ďalšie kolo obchodných verejných súťaží, nasledovať budú návrhy nájmov a zmeny v podávaných projektoch pre žiadosti o európske fondy. V závere prídu na rad informácie o zmenách rozpočtu a daňových príjmoch, ako aj realizovaných projektoch. Odznie aj informácia o vyhlásení Roku Jozefa Miloslava Hurbana, kde pri tejto príležitosti môžu byť ocenené aj osobnosti z nášho mesta.

Ďalšie kolo obchodnej verejnej súťaže, v ktorej najviac ponúkaných nehnuteľností je práve v Piešťanoch, neprinieslo žiadnu ponuku, ktorá by bola akceptovateľná, takže ani jeden z piatich ponúknutých piešťanských objektov nebude odpredaný. Všetky prechádzajú do ďalšieho kola.

6. októbra 2016 bol slávnostne vyhlásený Rok Jozefa Miloslava Hurbana pri príležitosti 200-tého výročia od jeho narodenia. Pri tejto príležitosti budú udeľované aj Pamätné medaile predsedu TTSK.  Návrhy na ocenenia bude možné posielať, po schválení zmeny VZN, v priebehu tohto roku.

Do bloku informácií bola 7.2.2017 doplnená aj informácia o činnosti a podpore z nadácie dar ako aj informácia o spolupráci TTSK s ADELI Medical Centrom v Piešťanoch, kde sa na tento rok plánuje s podporou 16 485 EUR pre 21 žiadateľov.

Celý program:

1. Kontrola plnenia uznesení z 21. riadneho zasadnutia Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja
2. Správa o činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK za obdobie január 2016 – december 2016
3. Plán činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK na obdobie apríl 2017 – september 2017
4. Predaj prebytočného nehnuteľného majetku na základe 26. kola obchodnej verejnej sútaže
5. Návrh na prevod vlastníctva nehnuteľného majetku na základe obchodnej verejnej sútaže a návrh podmienok 27. kola obchodnej verejnej sútaže
6. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom Letiska Štefana Baniča Boleráz
7. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom súboru objektov bývalej ZSŠ PaP vo Voderadoch
8. Návrh na zrušenie uznesenia č. 245/2015/14 zo dňa 25.11.2015 o predaji nehnuteľnosti v k.ú. Jelka
9. Návrh na zmenu uznesenia č. 310/2016/18 zo dňa 20. júla 2016, ktorou sa mení výška spolufinancovania projektu Strednej odbornej školy automobilovej, Coburgova 7859/39, Trnava – „Cezhraničná spolupráca ako nástroj prípravy absolventov odborných škôl pre automobilový priemysel“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika
10. Návrh na spolufinancovanie projektu „Plán udržatelnej mobility Trnavského samosprávneho kraja“
11. Návrh na schválenie dohody: „Dohoda o spolupráci partnerov na projekte v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko“ a návrh na spolufinancovanie projektu „Udržateľné využívanie regionálnych zdrojov“ – NAREG v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
12. Návrh na schválenie medzinárodnej dohody o spolupráci partnerov na projekte „Poklady Strednej Európy“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
13. Návrh na spolufinancovanie projektu „Posilnenie biodiverzity a ekologickej siete na území rieky Moravy prostredníctvom manažmentu biotopov a environmentálnej výchovy (zvyšovania povedomia) v eko-centrách“ (3E–MoravaNature) a schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
14. Návrh na spolufinancovanie projektu „Connecting Regions SK-AT“ (ConnReg SK-AT) a návrh na schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
15. Návrh na zriadenie Výboru pre audit
16. Dodatok č. 6 k Všeobecne záväznému nariadeniu Trnavského samosprávneho kraja č. 13/2007 o spôsobe udeľovania ocenení Trnavského samosprávneho kraja
17. Informácie
a) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 4/2016
b) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 5/2016
c) Informácia o daňových príjmoch TTSK za január – december 2016
d) Informácia – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja Trnavského samosprávneho kraja 2016 – 2020 – posudzovanie vplyvov na životné prostredie (SEA)
e) Informácia o upustení od tretej opakovanej dobrovoľnej dražby (4. kolo) v konkurznom konaní úpadcu Realitný fond Hniezdne, s.r.o. (stavba Hotel Branč v Senici) vyhlásenej na deň 09.01.2017
f) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2007-2013
g) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2014-2020
h) Informácia – Národné matičné slávnosti 2017 v Trnave
i) Informácia – Odpočet aktivít Roka Jozefa Miloslava Hurbana v Trnavskom samosprávnom kraji
j) Informácia – významné spoločenské podujatia za obdobie od decembra 2016 do februára 2017
k) Informácia o činnosti, príjmoch a poskytnutej pomoci NADÁCIE DAR v roku 2016
l) Informácie odboru sociálnej pomoci:
1. Informácia – Charitatívne aktivity TTSK realizované v oblasti sociálnej pomoci v roku 2016
2. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Neurorehabilitacným centrom v Šoproni v Maďarsku
3. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Adeli Medical Centrom v Pieštanoch
4. Informácia o činnosti Krízového strediska v Trnave
5. Informácia o konferenciách podporených Trnavským samosprávnym krajom
m) Ústne informácie predsedu TTSK
18. Rôzne
19. Interpelácie

Ak by ktokoľvek mal záujem získať bližšie informácie k týmto bodom,  tak som k dispozícii na jozef.drahovsky@seznam.cz, alebo 0904 975 140.

-Jozef Drahovský-, ilustr. foto: archív

Continue Reading

Reklama

Populárne články