Connect with us

Samospráva

Budúci poslanci navrhli zmeny v rade aj komisiách

Published

on

Noví poslanci Mestského zastupiteľstva v Piešťanoch, ktorí vzišli z komunálnych volieb v roku 2014, budú skladať poslanecký sľub na prvom slávnostnom zasadaní vo štvrtok 11. decembra o 14,00 h v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána. Podľa programu ich okrem iného čaká aj schvaľovanie členov Mestskej rady a komisií zastupiteľstva. Iniciatíva Spoločne pre Piešťany, ktorá nedávno vytvorila rovnomenný poslanecký klub, ešte pred schvaľovaním navrhla niektoré zmeny v doteraz zaužívaných postupoch.

DSC_0094

Mestské zastupiteľstvo má právo zriadiť komisie, ktoré posudzujú, odporúčajú a predkladajú odborné stanovisko k materiálom, ktoré sú ďalej predmetom rokovania Mestskej rady a zastupiteľstva. Skladajú sa z poslancov a odborníkov z danej oblasti. Prvou zmenou bolo väčšie zapojenie verejnosti, keď 25. novembra iniciatíva vyhlásila, že hľadá odborníkov do komisií. Jeden zo zakladateľov Spoločne pre Piešťany Tomáš Hudcovič uviedol: „Chceli sme osloviť širšie spektrum odbornej verejnosti a dať ľuďom, ktorí majú záujem posúvať naše mesto dopredu, priestor na realizáciu. Veríme, že komisie tým dostanú nový impulz a budú pomáhať zvyšovať kvalitu rozhodovania mestského zastupiteľstva.“ Na výzvu, zverejnenú na webovej stránke iniciatívy, zareagovalo až 46 záujemcov. „Takýto záujem nás veľmi potešil a ďakujeme všetkým prihláseným,“ pokračoval, „do procesu tvorby  zloženia komisií sa zapojili aj ostatní poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí prišli so svojimi návrhmi vhodných kandidátov. Snažili sme sa komisie zložiť tak, aby boli prínosom, a aby boli postavené predovšetkým na odborníkoch z danej oblasti. Spomedzi ľudí, ktorí reagovali na našu výzvu, sa do finálneho návrhu dostalo sedemnásť osôb.“

mp-12-06-12-77948

REKLAMA
mikulas

Nové zloženie komisií, ktorých predsedami sú v zmysle platného štatútu len poslanci, potom predniesli zástupcovia najväčšieho poslaneckého klubu aj na prípravnom rokovaní v utorok 2. decembra s nastávajúcim primátorom Milošom Tamajkom a ich novými kolegami. Už na predbežnom stretnutí o deň skôr padol návrh na zmeny názvu a rozdelenie Komisie školstva, mládeže a športu na dve samostatné – Komisiu pre školstvo a mládež a Komisiu pre šport a rekreáciu. Ďalej členovia klubu Spoločne pre Piešťany odporučili vytvorenie novej Komisie pre stratégiu a rozvoj mesta. Zároveň predniesli návrh, aby  členmi komisií neboli  vedúci pracovníci a zamestnanci organizácií, zriadených mestom. Výnimku tvoria iba Komisia pre školstvo a mládež a  Komisia pre šport a rekreáciu, kde je za členov navrhnutých niekoľko pedagógov. Zamestnanci mesta a jeho organizácií budú prizývaní na rokovanie komisií tak ako doteraz, pretože je dôležité poznať ich názor, avšak odporúčania pre zastupiteľstvo budú v rukách členov komisií.

Klub Spoločne pre Piešťany chce tiež navrhnúť zmeny v štatúte komisií, ktorý by sa mal schvaľovať na ďalšom rokovaní mestského zastupiteľstva. Cieľom je maximálne otvoriť všetky procesy voči občanom a dať im možnosť vyjadriť sa. Rokovania komisií a mestskej rady by mali byť preto verejné a rovnako všetky materiály by mali byť zverejňované v prístupnej forme na webstránke mesta, podobne ako materiály na rokovanie mestského zastupiteľstva, okrem postupov, kde to vyslovene zakazuje zákon.

S ohľadom na zloženie Mestského zastupiteľstva v Piešťanoch, v ktorom sú iba dvaja zástupcovia politických strán – Andrej Klapica za KDH a Iveta Babičová za SDKÚ – DS, vznikli menšie komplikácie s vytvorením Mestskej rady, ktorá doteraz odrážala politické spektrum strán v zastupiteľstve. Návrhov, podľa akého kľúča zostaviť sedemčlennú radu, bolo viacero. Napokon sa väčšina novozvolených zástupcov obyvateľov mesta, zhodla na návrhu Jozefa Drahovského, aby Mestská rada bola zložená z tých poslancov, ktorí vo voľbách získali najväčší počet hlasov voličov a zástupcu primátora, ktorému vyplýva členstvo z jeho funkcie.  Všetci členovia rady by tak mali vzísť z radov nezávislých kandidátov. Poslankyňa Iveta Babičová s takýmto zložením nesúhlasila a oponovala rozdelením voličskej základne podľa obvodov, kde prvý obvod mal viac voličov a preto poslanci z neho mohli získať aj viac hlasov. Rozdiel v počte zapísaných oprávnených voličov bol 1121 voličov v prospech 1. obvodu (obvod č. 1 – 13 135 voličov, obvod č. 2 – 12 014 voličov).

volby komunalne 2014 5

Návrhy na členov Mestskej rady a komisií, ktoré budú predložené na schválenie na ustanovujúcom zasadaní mestského zastupiteľstva, nakoniec vyzerajú takto:

Mestská rada – návrh podľa počtu hlasov vo voľbách

Tomáš Hudcovič
Juraj Brna
Jozef Malík
Eva Wernerová
Martin Cifra
Jozef Drahovský
Michal Hynek

Komisia pre legislatívu a právo

Michal Hynek – predseda (NEKA), Ervín Paradi, Juraj Varga, Mária Vrbová, Daniela Suchánková, Matej Csenky, Andrej Polák

Komisia pre financie a podnikanie

Zita Bruncková – predseda (NEKA), Eva Juristová, Jozef Chudý, Patrik Petráš, Katarína Gonová, Igor Racík, Andrej Klapica (KDH)

Komisia pre výstavbu a dopravu

Remo Cicutto – predseda (NEKA), Igor Bučenec, Svetozár Mocko, Ľubomír Streicher, Michal Veselý, Imrich Reichel, Igor Gloss

Komisia pre zdravotníctvo, sociálne veci a bývanie

Martin Cifra – predseda (NEKA), Alena Heřmánková, Jarmila Staneková, Ján Krupa, Alena Štefková, Jozef Šimončič, Pavel Makovník

Komisia pre životné prostredie

Peter Jančovič – predseda (NEKA), Hanka Dupkaničová, Božena Lehutová, Milan Koščál, František Bača, František Debre, Silvia Rusnáková

Komisia pre školstvo a mládež

Iveta Babičová  – predseda (SDKÚ-DS), Lukáš Mencl, Milada Selecká, Viera Mikesková, Ingrid Galková, Elena Bieliková, Jana Gonová

Komisia pre šport a rekreáciu

Jozef Drahovský – predseda (NEKA), Stanislav Drabant, Ladislav Lacko, Marián Dubovský, Anemary Halmová, Jana Štefečková Beňačková, Juraj Brna (NEKA)

Komisia pre kultúru a názvoslovie

Adriana Drahovská – predseda (NEKA), Petr Veverka, Pavol Pilař, Kornel Duffek, Vladimír Krupa, Dana Miháliková, Michal Fiala (NEKA)

Komisia pre bezpečnosť a verejný poriadok

Ján Jánošík – predseda (NEKA), Marián Bucko, Juraj Maco, Peter Müller, Katarína Blašková, Andrej Streicher, Ladislav Noskovič

Komisia pre stratégiu a rozvoj mesta

Peter Tremboš – predseda (NEKA), Viliam Vavro, Michal Kubala, Denis Kristek, Miroslav Otčenáš, Eva Wernerová, Jozef Beňačka (NEKA)

Komisia na ochranu verejného záujmu

Jozef Malík – predseda (NEKA), Iveta Babičová (SDKÚ – DS), Andrej Klapica (KDH)

(Zdroj:Tlačová správa Spoločne pre Piešťany – aktualizované)

Continue Reading

Novinky

Samosprávam chýbajú peniaze, Piešťany zastavujú niektoré investičné akcie

Published

on

By

Mesto Piešťany počíta s výpadkom príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur, Trnavský samosprávny kraj môže prísť o 29,5 mil. eur. Súvisí to s poklesom slovenskej ekonomiky kvôli pandémii ochorenia Covid-19.

Aktuálna prognóza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií hovorí, že daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku nižšie o 3,1 mld. eur oproti predchádzajúcim predpokladom. Hlavným dôvodom je očakávaný prepad ekonomiky a s ním súvisiaci nárast nezamestnanosti.

Podľa primátora Petra Jančoviča to pre Piešťany znamená výpadok z príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur. O ďalšie finančné prostriedky príde radnica pri výbere poplatku za ubytovanie.

Od polovice marca a počas celého apríla boli všetky tunajšie hotely prázdne. Ak by sa to v máji nezmenilo, pôjde o výpadok presahujúci 230-tisíc eur. Rovnako nemôže radnica počítať ani s dividendami zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

„Tieto čísla treba brať s rezervou, sú to hrubé prepočty. Budeme informovať, ak nastanú zmeny,“ avizoval primátor.

Čerpanie schválených úverov radnica pozastavila a s bankami vyrokovala aj odklad splátok istiny. „Ušetríme tým tento rok 600-tisíc eur, ktoré samozrejme budeme musieť v budúcnosti splatiť,“ dodal P. Jančovič.

Mesto už oznámilo zníženie intenzity kosenia aj vývozu uličných smetných košov. Pozastavuje poskytovanie dotácií z mestského rozpočtu a zamestnanci nemôžu tento rok počítať s odmenami.

Šetriť chce aj na investíciách. Mestský rozpočet na tento rok počítal s revitalizáciou potoku Dubová v úseku medzi Priorom a Vodárenskou ulicou za 276-tisíc eur. Podľa primátora ide o jednu z investičných akcií, ktoré sa tento rok neuskutočnia, ale nebudú pozastavené tie, ktoré sú financované z grantových programov. Ide napríklad o Kolonádový most. „Lávka pri Krajinskom moste je havarijnom stave, takže patrí k investíciám, ktoré zrealizujeme,“ prisľúbil primátor.

Podľa informačného materiálu o dosahoch pandémie, ktorú predložil trnavský župan Jozef Viskupič na rokovanie krajských poslancov, najpesimistickejší scenár výpadku príjmov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) počíta so sumou 29,5 mil. eur.

Župa preto plánuje prehodnotiť svoj rozpočet, zastavila poskytovanie dotácií, podobne ako piešťanská radnica obmedzuje investičné plány a odkladá splátky istiny.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Jozef Viskupič sa stretol s primátormi a starostami okresu Piešťany

Published

on

V pondelok 12. februára 2018 sa v Mestskej knižnici v Piešťanoch uskutočnilo stretnutie predsedu Trnavskeho samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča s primátormi a starostami okresu Piešťany. Stretnutie bolo pokračovaním sérií stretnutí s primátormi a starostami okresov TTSK, prvou výmenou skúseností, informácií a potrieb ako i možností spolupráce. Spolupráca s predstaviteľmi miest a obcí Trnavského samosprávneho kraja bola jednou z priorít kampane Jozefa Viskupiča. Viac ako štyri hodiny trvajúce pracovné stretnutie prinieslo množstvo informácií a podnetov jednak zo strany predstaviteľov župy, ale aj z podnetov primátorov a starostov.

Po tomto prvom, úvodnom stretnutí bude pokračovať spolupráca TTSK s mestami a obcami stretnutiami s jednotlivými primátormi a starsotami. Stretnutie zastrešil primátor Piešťan Miloš Tamajka, zúčastnili sa ho aj podpredsedovia kraja, vedúci kancelárie predsedu TTSK Peter Markovič, tiež pracovníci Oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie TTSK. 

Po príhovore župana Jozefa Viskupiča pokračovali vicežupani, ktorí predstavili oblasti svojej činnosti – József Berényi zodpovedá za vzdelávanie a školstvo, dopravu a infraštruktúru. Marek Neštický za kultúru, občiansku spoločnosť, mládež a šport, transparentnosť a otvorenosť župného úradu. Pavol Kalman za oblasť zdravotnej starostlivosti, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia a Roman Sova za oblasti hospodárenia, financií a sociálne služby.

Otvorenosť k spolupráci, komunikácia a jasné rozdelenie kompetencií považujem za dôležitý krok k zlepšeniu mnohých oblastí v kraji. V ďalšej časti predstavili primátorka Vrbového a starostky a starostovia obcí okresu jednotlivé mestá a obce, aktuálne výzvy, problémy a priority. TTSK si nesie ako svoje dedičstvo dlhy a množstvo nedoriešených problémov. Medzi kritické problémy boli v diskusii označené cesty, osobitne cesta na Havran, Krajinský most, chýbajúca kanalizácia vo viacerých obciach. Viacerí primátori a starostovia hovorili aj o svojich plánoch kandidovať či nekandidovať v komunálnych voľbách na jeseň tohto roku.

Pre mňa ako župnú poslankyňu obohacujúce stretnutie prinieslo mnoho informácií o výzvach a prioritách a možnostiach spolupráce v regióne. Rezonovali témy infraštruktúry, ciest, cyklotrás, kanalizácie, chýbajúce zariadenia sociálnej starostlivosti napriek tomu, že sme najstarším okresom v TTSK, neefektívnosť autobusovej dopravy, čerpanie eurofondov.

Stretnutie uzatvorili primátor Piešťan a predseda TTSK, ktorí v tlačovom brífingu zosumarizovali priebeh stretnutia a priblížili ďalšie kroky. Na pohľad vábivé a chutné občerstvenie na stretnutie pripravili žiaci Hotelovej akadémie v Piešťanoch.

Lucia Drábiková

Continue Reading

Blogy

Prvé zasadnutie TTSK 2017 aj o nepredaji majetku a spolufinancovaní projektov

Published

on

By

V stredu 8. februára, tradične o 13-tej hodine sa v Trnave uskutoční prvé zasadnutie zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v roku 2017. Po správe hlavnej kontrolórky bude vyhodnotené ďalšie kolo obchodných verejných súťaží, nasledovať budú návrhy nájmov a zmeny v podávaných projektoch pre žiadosti o európske fondy. V závere prídu na rad informácie o zmenách rozpočtu a daňových príjmoch, ako aj realizovaných projektoch. Odznie aj informácia o vyhlásení Roku Jozefa Miloslava Hurbana, kde pri tejto príležitosti môžu byť ocenené aj osobnosti z nášho mesta.

Ďalšie kolo obchodnej verejnej súťaže, v ktorej najviac ponúkaných nehnuteľností je práve v Piešťanoch, neprinieslo žiadnu ponuku, ktorá by bola akceptovateľná, takže ani jeden z piatich ponúknutých piešťanských objektov nebude odpredaný. Všetky prechádzajú do ďalšieho kola.

6. októbra 2016 bol slávnostne vyhlásený Rok Jozefa Miloslava Hurbana pri príležitosti 200-tého výročia od jeho narodenia. Pri tejto príležitosti budú udeľované aj Pamätné medaile predsedu TTSK.  Návrhy na ocenenia bude možné posielať, po schválení zmeny VZN, v priebehu tohto roku.

Do bloku informácií bola 7.2.2017 doplnená aj informácia o činnosti a podpore z nadácie dar ako aj informácia o spolupráci TTSK s ADELI Medical Centrom v Piešťanoch, kde sa na tento rok plánuje s podporou 16 485 EUR pre 21 žiadateľov.

Celý program:

1. Kontrola plnenia uznesení z 21. riadneho zasadnutia Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja
2. Správa o činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK za obdobie január 2016 – december 2016
3. Plán činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK na obdobie apríl 2017 – september 2017
4. Predaj prebytočného nehnuteľného majetku na základe 26. kola obchodnej verejnej sútaže
5. Návrh na prevod vlastníctva nehnuteľného majetku na základe obchodnej verejnej sútaže a návrh podmienok 27. kola obchodnej verejnej sútaže
6. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom Letiska Štefana Baniča Boleráz
7. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom súboru objektov bývalej ZSŠ PaP vo Voderadoch
8. Návrh na zrušenie uznesenia č. 245/2015/14 zo dňa 25.11.2015 o predaji nehnuteľnosti v k.ú. Jelka
9. Návrh na zmenu uznesenia č. 310/2016/18 zo dňa 20. júla 2016, ktorou sa mení výška spolufinancovania projektu Strednej odbornej školy automobilovej, Coburgova 7859/39, Trnava – „Cezhraničná spolupráca ako nástroj prípravy absolventov odborných škôl pre automobilový priemysel“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika
10. Návrh na spolufinancovanie projektu „Plán udržatelnej mobility Trnavského samosprávneho kraja“
11. Návrh na schválenie dohody: „Dohoda o spolupráci partnerov na projekte v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko“ a návrh na spolufinancovanie projektu „Udržateľné využívanie regionálnych zdrojov“ – NAREG v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
12. Návrh na schválenie medzinárodnej dohody o spolupráci partnerov na projekte „Poklady Strednej Európy“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
13. Návrh na spolufinancovanie projektu „Posilnenie biodiverzity a ekologickej siete na území rieky Moravy prostredníctvom manažmentu biotopov a environmentálnej výchovy (zvyšovania povedomia) v eko-centrách“ (3E–MoravaNature) a schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
14. Návrh na spolufinancovanie projektu „Connecting Regions SK-AT“ (ConnReg SK-AT) a návrh na schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
15. Návrh na zriadenie Výboru pre audit
16. Dodatok č. 6 k Všeobecne záväznému nariadeniu Trnavského samosprávneho kraja č. 13/2007 o spôsobe udeľovania ocenení Trnavského samosprávneho kraja
17. Informácie
a) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 4/2016
b) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 5/2016
c) Informácia o daňových príjmoch TTSK za január – december 2016
d) Informácia – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja Trnavského samosprávneho kraja 2016 – 2020 – posudzovanie vplyvov na životné prostredie (SEA)
e) Informácia o upustení od tretej opakovanej dobrovoľnej dražby (4. kolo) v konkurznom konaní úpadcu Realitný fond Hniezdne, s.r.o. (stavba Hotel Branč v Senici) vyhlásenej na deň 09.01.2017
f) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2007-2013
g) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2014-2020
h) Informácia – Národné matičné slávnosti 2017 v Trnave
i) Informácia – Odpočet aktivít Roka Jozefa Miloslava Hurbana v Trnavskom samosprávnom kraji
j) Informácia – významné spoločenské podujatia za obdobie od decembra 2016 do februára 2017
k) Informácia o činnosti, príjmoch a poskytnutej pomoci NADÁCIE DAR v roku 2016
l) Informácie odboru sociálnej pomoci:
1. Informácia – Charitatívne aktivity TTSK realizované v oblasti sociálnej pomoci v roku 2016
2. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Neurorehabilitacným centrom v Šoproni v Maďarsku
3. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Adeli Medical Centrom v Pieštanoch
4. Informácia o činnosti Krízového strediska v Trnave
5. Informácia o konferenciách podporených Trnavským samosprávnym krajom
m) Ústne informácie predsedu TTSK
18. Rôzne
19. Interpelácie

Ak by ktokoľvek mal záujem získať bližšie informácie k týmto bodom,  tak som k dispozícii na jozef.drahovsky@seznam.cz, alebo 0904 975 140.

-Jozef Drahovský-, ilustr. foto: archív

Continue Reading

Reklama

Populárne články