Connect with us

Samospráva

Ako chcú primátorskí kandidáti koncepčne podporiť šport v Piešťanoch?

Published

on

Prinášame vám tretie kolo odpovedí kandidátov na post primátora Piešťan, tento raz na otázku: “Ako by ste koncepčne podporili šport a športové aktivity v Piešťanoch aj pri situácii, keď nie je v rozpočte dostatok finančných prostriedkov?”

Dostali sme šesť odpovedí – od Kataríny Cibulkovej, Jozefa Drahovského, Mariana Ručkaya, Miloša Tamajku, Marcela Urbana a Martina Vala. Na otázku nereagoval Remo Cicutto.

Jozef Drahovský – nezávislý kandidát

[singlepic id=6353 w=320 h=240 float=left] Mojim cieľom je v prvom rade podporiť rekreačný šport pre širokú verejnosť, aby sa do športových aktivít zapojilo čo najviac ľudí. Šport ako taký má šťastie, že v ňom stále existujú ľudia, ktorí sú ochotní aj v rámci svojho voľného času a častokrát aj za svoje financie rozvíjať športovcov, trénovať mládež, organizovať akcie. Práve o týchto ľudí by som sa v danej situácii chcel oprieť. Dať im možnosť realizovať svoj talent a skúsenosti. Týchto ľudí by som vyhľadal a snažil sa ich podporiť a pomôcť im materiálne so zabezpečením a samozrejme s propagáciou ich aktivít, poprípade s hľadaním vhodných sponzorov.

Určite by som podporoval tzv. nízkorozpočtové akcie, pri ktorých by išlo o zapojenie hlavne obyvateľov Piešťan. Chcem, aby v Piešťanoch vznikla tradícia pravidelných športových popoludní aspoň raz do mesiaca organizovaných viac-menej na amatérskej úrovni, kde by mali možnosť sa zapojiť všetci obyvatelia. Buď aktívne ako „športovci“ alebo ako spoluorganizátori.

Dostať športové aktivity do povedomia obyvateľov a návštevníkov Piešťan by sa dalo spôsobom, že by sme rozšírili plagát, ktorý nás každomesačne oboznamuje o kultúrnych akciách v Piešťanoch o časť, ktorá by popisovala športové udalosti daného mesiaca.

Cesta znižovania daní podnikateľom o čiastku, ktorou podporia šport podľa mňa nemá ekonomický základ. Ak presuniem časť daní priamo do športu, tak mi budú chýbať v príjmovej časti. Ak znížim daň len čiastočne oproti čiastke, ktorú dá podnikateľ na šport, potom nepriamo navýšim zaťaženie daných podnikateľov.

Miloš Tamajka – SMER – SD

[singlepic id=6357 w=320 h=240 float=left] Samospráva by sa mala v prvom rade vždy snažiť nájsť financie na podporu športu v takom meste, v ktorom vyrástlo mnoho špičkových slovenských športovcov. V prípade chýbajúcich finančných prostriedkov v mestskej pokladnici by bolo vhodné zapojiť do „hry“ miestnych podnikateľov. Tí podnikatelia, ktorí podporia športové aktivity a športové kluby v našom meste, by okrem daňového zvýhodnenia zo strany mesta dostali príležitosť i na propagáciu svojej firmy.

Ďalšou možnosťou na podporu športových zariadení v meste je zapojiť sa do výziev na čerpanie finančných prostriedkov prostredníctvom fondov EÚ. V predstihu vychádza zoznam výziev, o ktoré sa mesto môže uchádzať. Je dôležité, aby referát stratégie a rozvoja mesta sledoval a pripravoval podklady k jednotlivým výzvam, ktoré sú aj športového charakteru. V minulosti už aj iné mestá využili fondy EÚ na rekonštrukciu športovísk, modernizáciu, energetickú úsporu, … .

Katarína Cibulková – SDKÚ-DS, KDH, Most – Híd

[singlepic id=6354 w=320 h=240 float=left] Šport má v mojom programe dôležité miesto. S obnovou ducha mesta totiž úzko súvisí aj nadviazanie na minulé úspechy piešťanského športu. Počas prípravy svojho programu som absolvovala rokovanie s novým prezidentom Slovenského futbalového zväzu pánom Kováčikom o možnostiach rekonštrukcie piešťanského štadióna a vybudovania prípravného centra pre reprezentačné výbery i ligové oddiely v našom meste. Ďalším bodom môjho programu je obnova kúpaliska Eva a tým vytvorenie podmienok pre rozvoj plaveckých športov, ktoré majú v Piešťanoch dlhú tradíciu. Obe tieto akcie by sa financovali z iných zdrojov ako sú peniaze mesta. Peniaze z rozpočtu by sa mali primárne využívať na zmysluplné  športovanie detí a mládeže.

Martin Valo – nezávislý kandidát

[singlepic id=6356 w=320 h=240 float=left] Veľmi mi záleží na tom, ako samospráva dokáže v rámci svojich finančných a ostaných možností podporiť športovanie občanov. Podobné mestá s rovnakým počtom obyvateľom, dokážu prevádzkovať futbalový a zimný štadión, mestskú plaváreň, kúpalisko, športovú halu a ďalšie športoviská. Lacný predaj hádzanárskej haly za účtovnú cenu 8 miliónov korún, keď mestu záujemca Slovenský paralympijský výbor  núkal 10 miliónov nebola dobrá…Je prísľub, že mestské kluby budú mať prenájom za prevádzkovú réžiu. Nová hala stále nestojí. Teší ma, že sa peniaze dali na umelý trávnik pre futbalový klub, ktorý ma najväčší členskú základňu. Takmer 300 členov hrá 4 súťaže so svojimi 10 družstvami. Hokejisti Piešťany bojovali o postup do najvyššej súťaže. Tieto dva kluby dostávajú zaplatené od mesta náklady na energie. Všetko je to práca aj Piešťancov. Patrí im vďaka. Tešia ma úspechy plavcov, tenistov, všetkých športovcov na vode  a ostatných športovcov. Máme v rámci Slovenska, okrem Bratislavy, azda najvyšší podiel športovcov a parašportovcov na európskych, svetových a olympijských a paralympijských súťažiach. Patrí im veľká vďaka za reprezentáciu Piešťan a Slovenska. Budem hľadať možnosti, ako podporiť väčšími prostriedkami šport priamo finančne a nefinančne v možnostiach samosprávy. Chýba daňový systém, ako by podnikatelia legitímne podporili šport. Cesta reklamy a dvoch percent nie je systémová. Šport je výchova, šport je trávenie voľného času. Šport je zdravie. Keď sú zdraví občania, je zdravé aj mesto, ktoré šport podporuje. Som veľmi rád, že sa udržujú tradičné športové súťaže a stále v Piešťanoch pribúdajú nové a nové aktivity. Sám niekoľko podujatí organizujem a spoluorganizujem. Piešťany sú mestom zdravia. Preto budem šport podporovať.

Marian Ručkay – nezávislý kandidát

[singlepic id=6926 w=320 h=240 float=left] Šport je dôležitá súčasť nášho každodenného života. Máme minimálne tri kategórie športu a to: vrcholový, výkonnostný a rekreačný. Podľa uvedených kategorií je nutné sa venovať i financovaniu. Je len logické, že najvyššie finančné nároky sú vo vrcholovom športe. Pre tento šport sú nutné i viaceré kanály financií: štát, reklama a pod. S pohľadu mesta je potrebné zapojiť do podpory športu na úrovni mesta o.i.  aj  podnikateľov. Ako som už viackrát povedal vzájomná spolupráca mesta a podnikateľov je veľmi dôležitá. Na druhej strane nie je možné sa spoliehať iba na našich podnikateľov a nič im za to neponúknuť. To je však iná debata. Pre nás musí byť dôležitá tá časť športu, ktorá umožní čo najväčšiemu počtu našich obyvateľov venovať sa rekreačnému športu a tým si udržiavať svoju kondíciu, svoje zdravie. Pre rekreačný šport sú Piešťany ako stvorené. Treba však nájsť i ďalšie možnosti rozšírenia rekreačného športu. Osobne mám k športu veľmi blízko. Napríklad mám trenerský preukaz II. triedy na volejbal. Pracoval som i vo vrcholových funkciách vo volejbale. Tiež som sa venoval i ďalším športom. Dnes sa ešte stále venujem rekreačnému tenisu alebo hrávam kolky a pod. Týmto som chcel ozrejmiť i môj vzťah k športu, ktorý nie je iba teoretický.

Samozrejme je nutné si povedať čo bude pre nás prioritou. A určite to nemôže rozhodnúť primátor. Je potrebná spoločná diskusia lebo každý šport má svoj význam a svojich obdivovateľov. Ako mnohé iné veci i tu ide čas proti nám, je potrebné konať rýchlo a transparentne.

Marcel Urban – Ľudová strana Naše Slovensko

[singlepic id=6355 w=320 h=240 float=left] Opäť by len stačilo viac komunikovať s občanmi. V Piešťanoch máme dosť ľudí, ktorí sa venujú športu a sú ochotní aj spolupracovať v prospech druhých. Ako jedného z mnohých spomeniem pána Jaroslava Mihalika, ktorý sa už vyše tridsať rokov v Piešťanoch venuje turistike hlavne pre mládež. Pre kolektívne športy nám tu chýba krytá hala, ktorá by bola k dispozícii širokej verejnosti. Podľa mňa sa isto nájde nevyužitý priestor, ktorý čaká na vytunelovanie.

Continue Reading

Novinky

Samosprávam chýbajú peniaze, Piešťany zastavujú niektoré investičné akcie

Published

on

By

Mesto Piešťany počíta s výpadkom príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur, Trnavský samosprávny kraj môže prísť o 29,5 mil. eur. Súvisí to s poklesom slovenskej ekonomiky kvôli pandémii ochorenia Covid-19.

Aktuálna prognóza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií hovorí, že daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku nižšie o 3,1 mld. eur oproti predchádzajúcim predpokladom. Hlavným dôvodom je očakávaný prepad ekonomiky a s ním súvisiaci nárast nezamestnanosti.

Podľa primátora Petra Jančoviča to pre Piešťany znamená výpadok z príjmu z podielových daní vo výške 2,78 mil. eur. O ďalšie finančné prostriedky príde radnica pri výbere poplatku za ubytovanie.

Od polovice marca a počas celého apríla boli všetky tunajšie hotely prázdne. Ak by sa to v máji nezmenilo, pôjde o výpadok presahujúci 230-tisíc eur. Rovnako nemôže radnica počítať ani s dividendami zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

„Tieto čísla treba brať s rezervou, sú to hrubé prepočty. Budeme informovať, ak nastanú zmeny,“ avizoval primátor.

Čerpanie schválených úverov radnica pozastavila a s bankami vyrokovala aj odklad splátok istiny. „Ušetríme tým tento rok 600-tisíc eur, ktoré samozrejme budeme musieť v budúcnosti splatiť,“ dodal P. Jančovič.

Mesto už oznámilo zníženie intenzity kosenia aj vývozu uličných smetných košov. Pozastavuje poskytovanie dotácií z mestského rozpočtu a zamestnanci nemôžu tento rok počítať s odmenami.

Šetriť chce aj na investíciách. Mestský rozpočet na tento rok počítal s revitalizáciou potoku Dubová v úseku medzi Priorom a Vodárenskou ulicou za 276-tisíc eur. Podľa primátora ide o jednu z investičných akcií, ktoré sa tento rok neuskutočnia, ale nebudú pozastavené tie, ktoré sú financované z grantových programov. Ide napríklad o Kolonádový most. „Lávka pri Krajinskom moste je havarijnom stave, takže patrí k investíciám, ktoré zrealizujeme,“ prisľúbil primátor.

Podľa informačného materiálu o dosahoch pandémie, ktorú predložil trnavský župan Jozef Viskupič na rokovanie krajských poslancov, najpesimistickejší scenár výpadku príjmov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) počíta so sumou 29,5 mil. eur.

Župa preto plánuje prehodnotiť svoj rozpočet, zastavila poskytovanie dotácií, podobne ako piešťanská radnica obmedzuje investičné plány a odkladá splátky istiny.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Jozef Viskupič sa stretol s primátormi a starostami okresu Piešťany

Published

on

V pondelok 12. februára 2018 sa v Mestskej knižnici v Piešťanoch uskutočnilo stretnutie predsedu Trnavskeho samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča s primátormi a starostami okresu Piešťany. Stretnutie bolo pokračovaním sérií stretnutí s primátormi a starostami okresov TTSK, prvou výmenou skúseností, informácií a potrieb ako i možností spolupráce. Spolupráca s predstaviteľmi miest a obcí Trnavského samosprávneho kraja bola jednou z priorít kampane Jozefa Viskupiča. Viac ako štyri hodiny trvajúce pracovné stretnutie prinieslo množstvo informácií a podnetov jednak zo strany predstaviteľov župy, ale aj z podnetov primátorov a starostov.

Po tomto prvom, úvodnom stretnutí bude pokračovať spolupráca TTSK s mestami a obcami stretnutiami s jednotlivými primátormi a starsotami. Stretnutie zastrešil primátor Piešťan Miloš Tamajka, zúčastnili sa ho aj podpredsedovia kraja, vedúci kancelárie predsedu TTSK Peter Markovič, tiež pracovníci Oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie TTSK. 

Po príhovore župana Jozefa Viskupiča pokračovali vicežupani, ktorí predstavili oblasti svojej činnosti – József Berényi zodpovedá za vzdelávanie a školstvo, dopravu a infraštruktúru. Marek Neštický za kultúru, občiansku spoločnosť, mládež a šport, transparentnosť a otvorenosť župného úradu. Pavol Kalman za oblasť zdravotnej starostlivosti, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia a Roman Sova za oblasti hospodárenia, financií a sociálne služby.

Otvorenosť k spolupráci, komunikácia a jasné rozdelenie kompetencií považujem za dôležitý krok k zlepšeniu mnohých oblastí v kraji. V ďalšej časti predstavili primátorka Vrbového a starostky a starostovia obcí okresu jednotlivé mestá a obce, aktuálne výzvy, problémy a priority. TTSK si nesie ako svoje dedičstvo dlhy a množstvo nedoriešených problémov. Medzi kritické problémy boli v diskusii označené cesty, osobitne cesta na Havran, Krajinský most, chýbajúca kanalizácia vo viacerých obciach. Viacerí primátori a starostovia hovorili aj o svojich plánoch kandidovať či nekandidovať v komunálnych voľbách na jeseň tohto roku.

Pre mňa ako župnú poslankyňu obohacujúce stretnutie prinieslo mnoho informácií o výzvach a prioritách a možnostiach spolupráce v regióne. Rezonovali témy infraštruktúry, ciest, cyklotrás, kanalizácie, chýbajúce zariadenia sociálnej starostlivosti napriek tomu, že sme najstarším okresom v TTSK, neefektívnosť autobusovej dopravy, čerpanie eurofondov.

Stretnutie uzatvorili primátor Piešťan a predseda TTSK, ktorí v tlačovom brífingu zosumarizovali priebeh stretnutia a priblížili ďalšie kroky. Na pohľad vábivé a chutné občerstvenie na stretnutie pripravili žiaci Hotelovej akadémie v Piešťanoch.

Lucia Drábiková

Continue Reading

Blogy

Prvé zasadnutie TTSK 2017 aj o nepredaji majetku a spolufinancovaní projektov

Published

on

By

V stredu 8. februára, tradične o 13-tej hodine sa v Trnave uskutoční prvé zasadnutie zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v roku 2017. Po správe hlavnej kontrolórky bude vyhodnotené ďalšie kolo obchodných verejných súťaží, nasledovať budú návrhy nájmov a zmeny v podávaných projektoch pre žiadosti o európske fondy. V závere prídu na rad informácie o zmenách rozpočtu a daňových príjmoch, ako aj realizovaných projektoch. Odznie aj informácia o vyhlásení Roku Jozefa Miloslava Hurbana, kde pri tejto príležitosti môžu byť ocenené aj osobnosti z nášho mesta.

Ďalšie kolo obchodnej verejnej súťaže, v ktorej najviac ponúkaných nehnuteľností je práve v Piešťanoch, neprinieslo žiadnu ponuku, ktorá by bola akceptovateľná, takže ani jeden z piatich ponúknutých piešťanských objektov nebude odpredaný. Všetky prechádzajú do ďalšieho kola.

6. októbra 2016 bol slávnostne vyhlásený Rok Jozefa Miloslava Hurbana pri príležitosti 200-tého výročia od jeho narodenia. Pri tejto príležitosti budú udeľované aj Pamätné medaile predsedu TTSK.  Návrhy na ocenenia bude možné posielať, po schválení zmeny VZN, v priebehu tohto roku.

Do bloku informácií bola 7.2.2017 doplnená aj informácia o činnosti a podpore z nadácie dar ako aj informácia o spolupráci TTSK s ADELI Medical Centrom v Piešťanoch, kde sa na tento rok plánuje s podporou 16 485 EUR pre 21 žiadateľov.

Celý program:

1. Kontrola plnenia uznesení z 21. riadneho zasadnutia Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja
2. Správa o činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK za obdobie január 2016 – december 2016
3. Plán činnosti Útvaru hlavného kontrolóra TTSK na obdobie apríl 2017 – september 2017
4. Predaj prebytočného nehnuteľného majetku na základe 26. kola obchodnej verejnej sútaže
5. Návrh na prevod vlastníctva nehnuteľného majetku na základe obchodnej verejnej sútaže a návrh podmienok 27. kola obchodnej verejnej sútaže
6. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom Letiska Štefana Baniča Boleráz
7. Návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej sútaže na prenájom súboru objektov bývalej ZSŠ PaP vo Voderadoch
8. Návrh na zrušenie uznesenia č. 245/2015/14 zo dňa 25.11.2015 o predaji nehnuteľnosti v k.ú. Jelka
9. Návrh na zmenu uznesenia č. 310/2016/18 zo dňa 20. júla 2016, ktorou sa mení výška spolufinancovania projektu Strednej odbornej školy automobilovej, Coburgova 7859/39, Trnava – „Cezhraničná spolupráca ako nástroj prípravy absolventov odborných škôl pre automobilový priemysel“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika
10. Návrh na spolufinancovanie projektu „Plán udržatelnej mobility Trnavského samosprávneho kraja“
11. Návrh na schválenie dohody: „Dohoda o spolupráci partnerov na projekte v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko“ a návrh na spolufinancovanie projektu „Udržateľné využívanie regionálnych zdrojov“ – NAREG v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
12. Návrh na schválenie medzinárodnej dohody o spolupráci partnerov na projekte „Poklady Strednej Európy“ v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
13. Návrh na spolufinancovanie projektu „Posilnenie biodiverzity a ekologickej siete na území rieky Moravy prostredníctvom manažmentu biotopov a environmentálnej výchovy (zvyšovania povedomia) v eko-centrách“ (3E–MoravaNature) a schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
14. Návrh na spolufinancovanie projektu „Connecting Regions SK-AT“ (ConnReg SK-AT) a návrh na schválenie Dohody o spolupráci medzi Hlavným prijímatelom a partnermi projektu v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
15. Návrh na zriadenie Výboru pre audit
16. Dodatok č. 6 k Všeobecne záväznému nariadeniu Trnavského samosprávneho kraja č. 13/2007 o spôsobe udeľovania ocenení Trnavského samosprávneho kraja
17. Informácie
a) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 4/2016
b) Informácia o úprave rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja na rok 2016 č. 5/2016
c) Informácia o daňových príjmoch TTSK za január – december 2016
d) Informácia – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja Trnavského samosprávneho kraja 2016 – 2020 – posudzovanie vplyvov na životné prostredie (SEA)
e) Informácia o upustení od tretej opakovanej dobrovoľnej dražby (4. kolo) v konkurznom konaní úpadcu Realitný fond Hniezdne, s.r.o. (stavba Hotel Branč v Senici) vyhlásenej na deň 09.01.2017
f) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2007-2013
g) Informácia o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK ku dňu 31.12.2016 programového obdobia 2014-2020
h) Informácia – Národné matičné slávnosti 2017 v Trnave
i) Informácia – Odpočet aktivít Roka Jozefa Miloslava Hurbana v Trnavskom samosprávnom kraji
j) Informácia – významné spoločenské podujatia za obdobie od decembra 2016 do februára 2017
k) Informácia o činnosti, príjmoch a poskytnutej pomoci NADÁCIE DAR v roku 2016
l) Informácie odboru sociálnej pomoci:
1. Informácia – Charitatívne aktivity TTSK realizované v oblasti sociálnej pomoci v roku 2016
2. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Neurorehabilitacným centrom v Šoproni v Maďarsku
3. Informácia o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Adeli Medical Centrom v Pieštanoch
4. Informácia o činnosti Krízového strediska v Trnave
5. Informácia o konferenciách podporených Trnavským samosprávnym krajom
m) Ústne informácie predsedu TTSK
18. Rôzne
19. Interpelácie

Ak by ktokoľvek mal záujem získať bližšie informácie k týmto bodom,  tak som k dispozícii na jozef.drahovsky@seznam.cz, alebo 0904 975 140.

-Jozef Drahovský-, ilustr. foto: archív

Continue Reading

Reklama

Populárne články