Connect with us

Rozhovory

Zumba je cvičenie, ktoré vám zaručene zdvihne náladu

Published

on

Barbora Pavlíková prvý krát o zumbe počula v roku 2009. Tento spôsob cvičenia kombinovaný s latinsko – americkými prvkami tanca sa jej zapáčil natoľko, že sa rozhodla vyskúšať ho. Po pôrode, vo chvíli, keď jej to zdravotný stav a dieťatko dovolili, sa mu začala venovať pravidelne. Nasledovali hodiny cvičenia a náhoda dopomohla k tomu, že z mamičky na materskej dovolenke sa stala inštruktorka zumby.

[singlepic id=23057 w=320 h=240 float=left]Aká bola Vaša cesta k cvičeniu zumby? Venovali ste sa predtým aj iným druhom cvičebných aktivít či tanca?

Kedysi som chodila asi rok na aerobik. Potom mi to práca nedovolila, otehotnela som a narodil sa nám synček. Po asi roku a pol na materskej dovolenke, som cítila potrebu ísť sa na chvíľu odreagovať a niečo pre seba urobiť. Tak som začala chodiť na pilates.

Čo konkrétne Vás na zumbe oproti iným druhom cvičenia viac oslovilo?

Na zumbe sa mi páči, že sa v nej strieda viac pesničiek, v rôznom tempe, a na každú je iná choreografia. Zumba má v sebe určitý druh energie, ktorý vás nabije a určite pri nej zabudnete na každodenné starosti.

Kedy ste zvážili, že sa cvičeniu zumby budete venovať profesionálnejšie?

Vlastne to celé vzniklo náhodne. Nemala som v úmysle venovať sa zumbe profesionálne. Chodila som na hodiny, veľmi ma to aj vďaka mojej inštruktorke Katke bavilo. A ani ma nenapadlo, že by som to posunula ešte niekde ďalej. Ale prišlo leto a naša inštruktorka, tak ako každý rok, išla na dovolenku, potom znova musela niekde cestovať, a tým pádom aj rušiť hodiny zumby. Raz som len tak vtipne poznamenala, že by si mala nájsť niekoho, kto sa naučí jej choreografie, a keď bude treba, tak ju zastúpi. A Katka mi hneď navrhla, aby som si urobila kurz inštruktorky. A tak to celé začalo.

[singlepic id=23061 w=320 h=240 float=right]Ako dlho kurz trval?

Kurz sa robil v Bratislave a trval jeden víkend. Stále tvrdím to, že ak si urobím kurz na inštruktorku zumby, neznamená to, že budem dobrá inštruktorka. Dôležité je na sebe neustále pracovať.

Dnes už poskytujete lekcie začiatočníkom, povedzte nám niečo o svojich hodinách. Napríklad aké ženy k Vám na zumbu chodia?

Zumba nie je určená pre danú vekovú skupinu. Na zumbu môže prísť hocikto, kto sa chce odreagovať, zabaviť alebo urobiť niečo pre svoje telo. Celé je to o tom, aby ste sa na hodine uvoľnili a zabudli na každodenný zhon a stres. Chcela by som odkázať všetkým, ktorí chcú tento druh tanca vyskúšať, nech sa neboja a hlavne nehanbia. Nie je to o tom, aby ste celú choreografiu zopakovali po inštruktorke. Dôležité je, aby ste sa vy cítili dobre a nezáleží na tom, ako danú choreografiu odtancujete. Často sa stretávam s tým, že ľudia by aj prišli na hodinu, ale obávajú sa, že im to nepôjde, a čo si o nich pomyslia ostatní. Tak by som ich chcela povzbudiť, aby odhodili zábrany a prišli si to vyskúšať. Ostatní ich určite nebudú pozorovať, lebo na to nie je čas. Každý sleduje najmä inštruktora. Veď aj ja sa musím priznať, že na prvej hodine zumby som sa cítila ako najväčšie nemehlo.

Kde sa inšpirujete pri tvorbe choreografií?

Inšpirujem sa na internete, na hodinách, a tiež nám inštruktorom chodia materiály, z ktorých môžeme čerpať ďalšie nápady.

Možno by ste mohli pár vetami charakterizovať, aký druh tanca či cvičenia zumba je?

Zumba je úžasný tanečný fitness program plný energie, skvelej hudby a dobrej nálady. Kombinuje latinsko-americkú hudbu s aeróbnými pohybmi. Tanec ako salsa, merengue, falmenco, hip-hop, cha-cha a mnoho ďalších sú jej súčasťou. Vychádza z princípu, že cvičenie by malo byť zábavné a jednoduché. Je to cvičenie, ktoré vám zaručene zdvihne náladu!

[singlepic id=23058 w=320 h=240 float=left]Akú máte predstavu Vášho ďalšieho pôsobenia v tejto oblasti?

Chcela by som si urobiť ešte kurz zumby pre detičky a skúsiť sa realizovať aj týmto smerom, nakoľko mám doma už malú „zumbáčku“ Ak sa bude dať, chcela by som sa naplno venovať zumbe aj po materskej dovolenke. Niekoľko krát do roka organizujeme aj trojhodinové zumba maratóny. V letných mesiacoch sa ich snažíme robiť vonku, a keď už počasie nedovolí, tak sa presúvame dovnútra. Dúfam, že sa nám bude dariť pokračovať aj v ďalšom roku a budeme mať na kurzoch stále takú dobrú účasť ako doteraz. Tento mesiac sme spravili mikulášsky zumba maratón, dievčence prišli v mikulášskych doplnkoch, vytvorili úžasnú atmosféru, perfektne sme sa všetci zabavili. Aj o tomto je zumba.

Tradičná otázka pre maminy na materskej dovolenke, ako stíhate skĺbiť starostlivosť o deti a domácnosť s prácou inštruktorky?

Mňa v tejto mojej záľube veľmi podporuje manžel. Bez jeho pomoci by to nešlo, a preto mu chcem aj touto cestou poďakovať. Všetko je to o dohode a kompromisoch. Taktiež by som v tomto rozhovore chcela poďakovať Katke Augustinekovej, ktorá mi pomáha vo všetkom, čo sa zumby týka, či už sa jedná o choreografie či poskytnutie priestoru. Dá sa povedať, že ma vzala pod svoje ochranné krídla. Je to zlatý človek s veľkým srdiečkom.

[nggallery id=1277]

Zhovárala sa: Petra Adamcová Foto: archív Barbory Pavlíkovej

Continue Reading

Koktail

Časť z vašich nákupov pôjde na autá pre Slovenský Červený kríž

Published

on

By

Druhý ročník projektu na podporu terénnych sociálnych služieb, na ktorom spolupracujú Slovenský Červený kríž (SČK) a spoločnosť Kaufland, odštartoval vo štvrtok 14. júna. V rámci projektu „S našimi značkami je pomoc na ceste“ môžu zákazníci spoločnosti kúpou výrobkov privátnych značiek podporiť nákup vozidiel, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi.

Využívané budú v rámci terénnych sociálnych služieb, ktoré SČK zabezpečuje. Minulý rok sa vďaka tomuto projektu a zapojeniu nielen zákazníkov obchodu, ale aj s finančným príspevkom od spoločnosti samotnej, podarilo zakúpiť  päť nových áut a spustiť či posilniť terénne sociálne služby v rôznych kútoch Slovenska.

Terénne sociálne služby využívajú najmä ľudia, ktorí sú v nepriaznivej sociálnej situácii kvôli svojmu veku, zdravotnému postihnutiu či dlhodobo zhoršenému zdravotnému stavu. Veľmi často je využívaná práve prepravná služba a to najmä v prípade návštevy lekára, kedy sa dotyčná osoba nemá ako prepraviť. Okrem prepravných služieb sa pod terénne sociálne služby radia aj opatrovateľské služby. Nemenej dôležité sú však aj sociálne poradenstvo, špecializované sociálne poradenstvo, požičiavanie zdravotníckych pomôcok,  rozvoz šatstva a potravinovej pomoci.

„Minulý rok sme projekt odštartovali s veľkým úspechom a vďaka našim zákazníkom sa podarilo vyzbierať sumu na kúpu až piatich nových vozidiel, ktoré boli vybavené aj špeciálnou plošinou pre ľudí na invalidnom vozíku. Veríme, že tento rok spoločnými silami pomôžeme ďalším územným spolkom Slovenského Červeného kríža prepravnú službu rozbehnúť , príp. v okresoch, v ktorých už táto služba funguje, ešte viac zvýšiť jej pokrytie,“ dodáva Erika Turček Pfundtnerová, z oddelenia spoločenskej zodpovednosti spoločnosti Kaufland.

Do spustenia projektu poskytovalo prepravnú službu 8 územných spolkov SČK pre 2 678 klientov. „Je jednou z finančne najnákladnejších v portfóliu našich terénnych sociálnych služieb. Spokojné tváre ľudí na ňu odkázaných nás však posúvajú, dodávajú nám chuť udržiavať ju a hľadať možnosti jej rozširovania. Sme radi, že sme našli partnera, ktorý to chápe a umožňuje nám prepravnú službu modernizovať a sprístupňovať jej využitie práve tým, ktorí sú na ňu najviac odkázaní,“ hovorí Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka SČK.

TS

Continue Reading

Kultúra

Rozhovor: Zuzana Kronerová o Babe z ľadu

Published

on

By

Bažant Kinematograf vám ako poslednú snímku tento rok ponúka v pondelok 10. júla o 21:30 h v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku film Baba z ľadu. S jej hlavnou predstaviteľkou Zuzanou Kronerovou sa rozprávala Simona Nôtová.

Zuzana Kronerová je na veľkom plátne ako doma. Jej filmografiu tvorí množstvo postáv, v ktorých vždy presvedčivo stvárni akýkoľvek charakter. No nechýba ani v žiadnom z filmov úspešného českého režiséra Bohdana Slámu. Divoké včely, Štěstí, Venkovský učiteľ, Štyri slnká a najnovšie Baba z ľadu. V poslednom z nich ako ovdovená Hana nabrala odvahu a v šesťdesiatke sa rozhodla začať žiť svoj život podľa vlastných predstáv.

Čo bolo hlavným dôvodom pre Hanu, že našla odvahu na zmenu a rozhodla sa ísť vlastnou cestou?

– Hana mala šťastie, že stretla otužilca Broňa, človeka vnútorne slobodného a nezviazaného konvenciami. Sama by sa, podľa mňa, neodvážila vymaniť zo svojho stereotypu babičky a matky obetavo slúžiacej svojej rodine. Takže spočiatku odvážna vôbec nebola, len cítila, že vzťahy so synmi a v ich rodinách nie sú v poriadku, čo sa najviac odrážalo na vnúčikovi Ivankovi. Bolo to dieťa týrané nezáujmom svojich rodičov. A Broňo sa stal pre Ivanka mužským vzorom, čo bolo ďalším dôvodom zblíženia Hany s Broňom.

Hana berie všetky udalosti, ktoré zmena jej správania prináša, veľmi stoicky a vyrovnane. Kde sa v nej berie taký pokoj a rovnováha?

– Pokoj a rovnováhu jej prináša vedomie, že sa veci dostávajú do správnych koľají, najviac to zasa vidno na malom Ivankovi. Hana konečne začína vidieť seba i svojich synov kriticky, uvedomuje si, čo všetko robila zle. Ako submisívna manželka nezabránila, aby jej synovia neopakovali model správania svojho otca. To, že sú synovia z jej nového správania, ale najmä z výberu partnera v šoku, ju dokonca niekedy pobaví. Silu jej dáva znova vnúčik Ivanko, lebo sa z neho stáva šťastné dieťa. Aj preto, že ona sa stala správnou babičkou.

Malý Ivanko je dôležitou postavou filmu. Svojím spôsobom stmeľuje všetkých zúčastnených. Dokážu byť deti katalyzátorom nefungujúcich vzťahov, ako sme to mohli vidieť vo filme?

– Áno, môžu, pokiaľ ich my, dospelí nezničíme. Ak má dieťa šťastie, že má správny vzor v podobe rodiča alebo učiteľa, ktorý ho vedie životom s láskou a k láske k poznaniu, a ešte mu vštepí aj morálne hodnoty. A to môže zasa len osobným príkladom.

Režisér Bohdan Sláma v jednom z rozhovorov hovorí, že Baba z ľadu je vlastne o šťastí, čo je napokon aj jeden z hlavných motívov v jeho tvorbe. Vnímate to podobne?

– Súhlasím s týmto tvrdením. Bohdanovi hrdinovia sa trápia, usilujú, sú niekedy trápni až smiešni práve úprimnou snahou dosiahnuť šťastie, nájsť lásku, byť prijatí svojím okolím. Zažívajú pritom často dramatické peripetie aj tragické udalosti. A my sa pri tom smejeme – nie z nich, ale spolu s nimi. Tento uhol pohľadu mi je blízky a preto sú Slámove scenáre pre mňa príťažlivé.

Sláma má zároveň schopnosť hovoriť o vážnych veciach s humorom. Dokáže vniesť absurditu aj tam, kde by ju divák najmenej čakal, a situáciu tak odľahčí. Je aj tento humor pre vás dôvodom vracať sa do jeho filmov?

– Áno, na Bohdanových scenároch sa mi páči presne toto. Že sa v nich humor objaví nečakane, zdanlivo v nevhodnej alebo vážnej situácii. Ale veď to je práve ono! Aj v živote niekedy zažívame situácie, že v zúfalstve nám neostáva iné, len sa smiať.

Pokračovanie rozhovoru na www.kinematograf.sk.

Zdroj: kinematograf.sk

Continue Reading

Kultúra

Z. Mauréry: Postava učiteľky bola za odmenu

Published

on

By

Už dnes večer si v rámci premietaní Bažant Kinematografu v piešťanskom Hudobnom pavilóne v Mestkom parku môžete pozrieť film Učiteľka. S herečkou Zuzanou Mauréry sa o ňom zhovárala Simona Nôtová. Časť rozhovoru si môžete prečítať u nás, a ak vás zaujal, dočítate ho na stránkach Bažant Kinematografu.

Zuzana Mauréry je z umeleckej rodiny. Svedčí o tom nielen jej profesionálna cesta divadelnej či filmovej herečky a muzikálovej speváčky, ale aj spontánnosť, ktorou uchváti každého, kto sa s ňou stretne. V oblasti filmu svoj talent nedávno naplno ukázala vo filme Jana Hřebejka Učiteľka a za postavu Márie Drazdechovej získala Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary či národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Film sa dnes s obrovským úspechom premieta po celom svete.

Čakali ste takýto úspech filmu Učiteľka?

 

– Vôbec nie. Pôvodne to bol malý televízny film, ktorý ani nemal ísť do kín. Je to len veľká zhoda dobrých náhod, ktorá stojí za jeho úspechom.

Film medzi divákmi veľmi zarezonoval. Podľa reálií by sme mohli povedať, že je zasadený do nášho prostredia i dejín, no ukazuje sa, že oslovuje divákov po celom svete. Čím si myslíte, že to je?

– Je to univerzálna a veľmi aktuálna téma manipulácie. Zvlášť detí, ktoré majú vo významnom formatívnom veku dva veľké vzory, a to sú učiteľ a rodič. Je to dôležité, pretože každého z nás nejaká učiteľka ovplyvnila, či už pozitívne alebo negatívne. A práve v tom je príbeh filmu univerzálny. Skutočnosť, že je situovaný do našich 80. rokov, vôbec neprekáža, je to čitateľné aj napriek tomu.

Môže mať takýto film aj schopnosť ovplyvniť stav, ako dnes vyzerá vzdelávanie, výchova alebo školstvo?

– Rodičia na Učiteľku berú do kina aj svoje deti, aby im ukázali, ako to kedysi vyzeralo. Je to len nejaká kvapka v pohári, ale myslím si, že aj to k niečomu prispeje. Film napríklad vyvolal veľmi živú diskusiu medzi učiteľmi a rodičmi na internete. A keď rezonuje, ľudia sa touto témou zaoberajú a rozmýšľajú o nej, je to obrovský prínos.

Učiteľka Mária Drazdechová predstiera úprimnosť, pritom za maskou úsmevu skrýva závisť a túžbu po moci. Bolo pre vás náročné stvárniť takýto rozporuplný charakter?

– Podľa mňa nie je dvojtvárna. Chce pomáhať a myslí to veľmi dobre, najmä pre blaho spoločnosti. Jej charakter je absolútne jednoznačný, pretože spôsob, akým to robí, nemá z jej pohľadu dve stránky, je to jej prirodzenosť. Podľa nej si musíme navzájom milo pomáhať, ale ako ona povie. Herecky som sa to snažila ustáť tak, aby do posledného momentu nebolo čitateľné, či je taká priama alebo v tom má aj druhý plán.

Verí podľa vás v dobro toho, čo robí? Je presvedčená o správnosti?

– Určite je o tom presvedčená a to vytvára hrany celého príbehu. Je autorita, má moc a má ísť príkladom a hranica je tam, kde začne svoju moc zneužívať. Na druhej strane sú rodičia, ktorí už nie sú pomocníci, ale stávajú sa z nich sluhovia.

Dlho ste premýšľali, ako tú rolu uchopiť? Ako ju udržať na tej správnej hrane?

– Nie, bolo to tak dobre napísané, že som vôbec nerozmýšľala o ničom. Tak, ako som to zahrala na konkurze, tak som to hrala aj potom. Keď totiž človek príde do styku s kvalitným scenárom a poetikou Petra Jarchovského a s výnimočným režisérom, akým je Jan Hřebejk, tak zúročí všetky svoje skúsenosti a musí ich aj všetky použiť. Hřebejk je totiž režisér, ktorý vychádza z hercov. Čo prinesiete na pľac, to použije a až potom vytvára výsledok.

Celý film je postavený na učiteľke, ostatné postavy sú v „jej“ príbehu len panáčikmi, ktorými hýbe. Nebola to pre vás veľká zodpovednosť?

– Nemyslím si, že je to tak. Netreba zabúdať, že to, aká Mária Drazdechová naozaj bola, odohrali najmä rodičia. Keď som robila drobné postsynchróny, videla som pár záberov a bola som prekvapená, že prečo mi to Hřebejk dovolil takto hrať. Mala som pocit, že hrám nejakú operetu a že rodičia hrajú absolútne vážne. A v tom je genialita Hřebejka, že prostredníctvom rodičov i detí vyvážil učiteľku. Bez nich by učiteľka nikdy nevynikla, lebo oni odohrali to, čo v sebe skrýva.

Pokračovanie na www.kinematograf.sk

Projekcia filmu sa uskutoční v piatok 7.7.2017 o 21:30 h Hudobný pavilón v Mestskom parku.

Zdroj: kinematograf.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články